Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 10. 2017 19:25:59

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Potřeboval bych dočasně zrušit levý okraj, psát pět úhozů před něj (letopočet).
Jde to?

Editoval Hoff (4. 11. 2017 08:38:54)

Offline

#2 27. 10. 2017 19:48:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Doporučil bych tabulku přes celou stránku se dvěma sloupci. Ten levý použít k tomuto účelu - tedy na 5 míst. Tabulku udělat s neviditelným rámem.

Viděl jsem něco podobného - pro každý odstavec tabulka která obsahovala značku v levé straně a obsah vpravo. Co odstavec to jiná tabulka.


     Další možností by byla pole vložené před běžný prostor do objektů, ale spíš asi objekty obrázků které by obsahovaly ten správný rok. Tyto objekty se dají ukotvit do okraje ale musí to být ke stránce. Jinak hrozí cekem zmatečný posun (kotvení ke znaku) pokud něco přepíšete nad objektem. Jinak by to bylo vhodné pokud by to bylo kotveno na začátku odstavce

Editoval neutr (27. 10. 2017 19:54:15)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 28. 10. 2017 09:18:15

pavel_hlad
Člen
Registrace: 22. 3. 2012
Příspěvků: 37

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Pokud jsem správně pochopil Váš dotaz, tak potom by podle mě stačilo naformátovat styl odstavce tak, že první řádek bude předsazen o 1 cm.

Offline

#4 28. 10. 2017 10:18:18

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

To se netýká prvního řádku odstavce, musí to být různě v textu.
Ono to je složitější. Má to být překlad knihy z 18. stol. Na levé straně knihy bude vždy obrázek originálu, na pravé překlad. Potřebuji to tedy jen na pravých stranách.
Vzhledem k tomu, že už mám asi třetinu knihy napsanou, nehodí se ani řešení s tabulkou. To bych musel dělat znova.
Stačilo by mně jen občas u nějakého řádku zrušit levý okraj a psát před něj, a to zřejmě nelze.

Offline

#5 28. 10. 2017 14:57:58

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Podívejte se na toto : Návrhy řešení

Jsou tam popisy jak si to přizpůsobit a ani jsem neuvedl všechny možnosti. Jistě si vyberete.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 31. 10. 2017 07:11:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Autor se sice nevyjádřil k poslednímu příspěvku, což nemusí. Proto je pravděpodobné, že o tomto neví. Nebo testuje možmosti.


     V souvislosti s jinou prací jsem si uvědomil, že jsem možná nepochopil zcela správně význam věty z příspěvku #4 cituji Stačilo by mně jen občas u nějakého řádku zrušit levý okraj a psát před něj, a to zřejmě nelze.
     To "občas" může znamenat také "dočasně" v rámci konceptu. Nicméně vzhledem k uvedenému popisu že se jedná pouze o pravé strany, je možné že jde o trvalé řešení připravené k tisku (zřejmě přes PDF, nebo přes PostScript ap.).
     Proto je taková anomálie esteticky vhodná a technicky jde o tisk dvojlistu naráz takže to může být vloženo dost blízko levého okraje pravé strany - tedy u středu dvojlistu.


     Lze předpokládat problémy při konverzi - při předtiskových úpravách, ale i ty jsou řešitelné podle povahy problému.


     Zase naopak se nabízí možnost udělat z těchto značek chronologický rejstřík byť jako dočasné řešení pro autora který v poslední konečné fázi místo objektu vloží záložky. Příklad pak poslouží ke sjednocení obsahu záložky a objektu v rámci rejstříku - příklad 1621 - rok po bitvě na Bílé Hoře.
     Pro preprint už žádné záložky (popřípadě ani objekty) nemusí být vidět, ale rejstřík ano. Dokonce by to bylo možné pomocí automatických polí adresovat bez značky : -
Příklad  1621 - rok po bitvě na Bílé Hoře str 65, odstavec 3

Editoval neutr (31. 10. 2017 07:13:18)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 3. 11. 2017 18:14:15

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Děkuji za ty návrhy řešení.
Nejvíce by mně vyhovovalo řešení Vložit - textové pole, a do něho zapsat letopočet.

Není mně jasné, jak docílím přesné velikosti textového pole, aby byly vepsané číslice stejné velké, jako text. Dokážu to udělat jen od oka.

Editoval Hoff (3. 11. 2017 18:33:31)

Offline

#8 3. 11. 2017 20:16:44

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Nestačilo by vám pouze posunout začátek řádku/odstavce před levý okraj? Zkuste kliknout do řádku s datumem a posuňte na horním pravítku levý horní trojúhelník (značka pro začátek odstavce) na pozici např. -1cm.
Toto předsazení si příp. můžete uložit jako vlastní styl.

Editoval kabi (3. 11. 2017 20:26:49)

Offline

#9 3. 11. 2017 20:29:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Postup vložení textového pole:
VLOŽIT > TEXTOVÉ POLE > po najetí kurzorem nad plochu textu je kurzor podobný malému osovému kříži.
     Zde postupujeme tak že se postavíme co nejblíže k textu který chceme propojit s kotvou. Vytvoříme jen přibližnou velikost a hned do tohoto pole napíšeme čísla letopočtu. Dále doporučuji postup vybrat si pořadí podle své praxe - ale Vy si můžete osvojit jiné pořadí :


A připnout kotvu k řádku který má být předsazen polem s datumem.
B Vybrat text uvnitř (vymodřit už při psaní) a pod pravým tlačítkem zavolat kontextovou nabídkou znak


ad B - Otevře se dialog s názvem "Znak" a s kartami Písmo, Efekty pro písmo a Velikost.
      Zde nastavíte podle potřeby cokoliv co se písma týká. Například na kartě efektů můžete zadat barvu, podtržení, nadtržení nebo reliéf/rytina, stín a podobně. Ale zejména zarovnání k rámci tedy vlevo hned první řádek - tím je písmo určeno zarovnáním a lze podle toho zmenšit rámec tak aby byl přiměřený.


C Upravit umístění. Zde se nastavuje zejména nastavení vlastního "rámečku, který je ale neviditelný"
     Tímto postupem získáte zarovnání "rámečku" ke kotvenému řádku. Z toho důvodu by tam měla být už dříve nastavena kotva. Ale písmo uvnitř má také nastavení k interiéru rámečku proto zarovnání rámečku není technicky totéž co zarovnání textu uvnitř rámečku. Písmo bývá správně pokud je v horním řádku ihned v levé straně na pozici 1. znaku v rámci - viz ad B.
     Doporučuji klepnout mimo rámeček. Následně znovu na rámeček klepnout - nyní má rámeček modré orámování - je to editační mód "rámečku" - (nikoliv písma), Následně pod pravým tlačítkem je v nabídce jiná nabídka - vyberete stejnojmenou kartu UMÍSTĚNÍ A VELIKOST.
     Dole máte nastavení rámečku Vodorovně z leva (do mínusu protože první znak textu je nula - je to souřadnice X). Pod tím je svisle shora (souřadnice Y) - postavit na nulu. Dále v obou případech zadat k čemu je to kotveno (roletky výběru).


     Pozor na zamykání. Otestujte si i zaškrtnutí volby "Umístění s textem", ale Zásadně vzor nezamykejte ani jako umístění ani jako velikost. Nanejvýš volbu "zachovat pomer".
     Zamykání umístění vám udělá problém - otestujte abyste viděl co to umí. Já doporučuji aby se vůbec nezamykalo ani umístění ani velikost dokud není vše zcela zkompletováno - když nehrozí posuny dík vkládání a podobně úpravy všeho druhu.
     Zamykání bych doporučil jen pro případ, že se po exportu objekty rozjedou oproti umístění v předloze. Tedy "zamknout" až post scriptum - třeba i za cenu editace každého pole samostatně.


     Důvodem je to, že stačí nastavit 1 vzor a ten už jen kopírovat. Když to bude kotveno k odstavci nemusíte se bát o nesprávné strefení. To hrozí jen když kotvíte přímo ke znaku. Takže následující postup když vznikne potřeba a existuje první řádek příslušného odstavce :
- Klepnete na existující pole které modře "bliká", zkopírujte - nejlépe pomocí klávesové zkratky Ctrl+C.
- Klepnout na příslušný začátek řádku (při kotvení k odstavci stačí kamkoliv vedle odstavce) a "voložit" - klávesová zdkratka Ctrl+V.
- Dvakrát klepnout do rámečku - tím se dostanete k editaci textu a přepsat číslice.

Editoval neutr (3. 11. 2017 20:45:11)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 3. 11. 2017 20:42:06

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Děkuji, vyzkouším to.

kabi napsal(a)

Nestačilo by vám pouze posunout začátek řádku/odstavce před levý okraj? Zkuste kliknout do řádku s datumem a posuňte na horním pravítku levý horní trojúhelník (značka pro začátek odstavce) na pozici např. -1cm.
Toto předsazení si příp. můžete uložit jako vlastní styl.

Tohle vypadá zajímavě a jednoduše, taky vyzkouším.

Offline

#11 4. 11. 2017 08:38:26

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Řešení s posuvníkem na pravítku, jak navrhl kabi, mně vyhovuje.
Děkuji všem a dávám vyřešeno.

Offline

#12 4. 11. 2017 15:45:38

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Nechci Vás sklamat ale ten posuvník posouvá oblast pro psaní - tedy tak jako by se nastavily jiné okraje. A úplně vlevo se nastavují jednotky - toť ten návod - ale určuje například také palce a milimetry a podobně. Horní pětihran (což kabi popsal jako trojúhelník má podobný účel) se nastavuje pro každou stránku extra. Faktem je že pokud to uděláte jako styl bude to mít každá stránka. Je zde ale ...

     
     Navíc to řeší jen jednu osu zarovnání (X-ovou) a stejně je pak lepší kopírovat hotový objekt - pak nepotřebujete ani zarovnání doleva.


     Testoval jste si to na nečisto? Stačí k tomu nový sešit a pár řádků na dvou - třech stranách aby se to projevilo rychle. Ten posuvník na pravítku opravdu ohraničuje text a když s ním hnete celý dokument přeformátujete. Při tom si nemyslím že by to bylo dobré, nebo rychlejší řešení.
     To přeformátování může mít vliv na export - to máte také otestováno? Co když po exportu bude efekt úplně jiný?

Editoval neutr (4. 11. 2017 16:10:35)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#13 4. 11. 2017 18:40:36

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

Není to ideální způsob, na tom řádku jsou ztížené opravy, přepisování. Letopočet je pak lepší, nebo spíš nutné, smazat a po úpravě znova udělat.

Exportovat chci nakonec do pdf, to se nerozhodí, to mám vyzkoušeno.

Offline

#14 4. 11. 2017 19:34:00

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: VYŘEŠENO - Zrušení levého okraje

No právě. Já si myslím že stejně je nejlepší kopírovat hotový objekt a jen přepisovat obsah. Není třeba nic nastavovat a bude to stejné (mimo obsahu). Ale totéž musíte dělat s tím posuvníkem takže to vrátím zpět - při kopírování nepotřebujete ani ten posuvník.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí