Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 10. 2017 21:59:32

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Ahoj všem,
celkem často používám jiné podtržení než jen podtržení jednoduché.
Před nějakou dobou (asi 1 měsíc) v nástrojové liště Formátování u ikonky Podtžené mi zmizel malý trojúhelníček, který umožňoval rychlé zvolení typu podtržení. Nyní zůstala jen ikonka Podtržení, ale bez možnosti nabídky.
Nevíte náhodou někdo, jak tuto možnost vrátit zpět?
Nebo nějaký jednoduchý způsob, jak vytvořit tlačítko (obdoba podtržení) při jehož použití by se třeba vybrané slovo podtrhlo tečkovaně (čárkovaně či jinak dle potřeby).
Předem děkuji všem za pomoc.
LD

Editoval LadaDv (29. 10. 2017 20:53:34)

Offline

#2 29. 10. 2017 06:06:22

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,436

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Tento problém může být způsoben například zásahem do koncepce zobrazení. Nejspíš ale souvisí s přechodem na vyšší verzi. Bohu žel neuvádíte zda používáte balík Libre Office, nebo Apache Open Office. Důležitý bývá i operační systém. Například Linux využívá většinou dobře ověřené repozitáře starších verzí. Například Ubuntu využívá tuším verzi LO 5.1.3. zatímco Fresh verze má číslo 5.4.2.


     Například u verze Libre Office 5.3.6.1 tato nabídka s podobou šipky vedle podtrženého "a" existuje. Naproti tomu u nejnovější verze Apache Open Office 4.1.4 neexistuje ačkoliv má ikonu pro dvojité podtržení v zásobárně (standardně není vidět a musí se doplnit do zobrazovaného pruhu). Proto nevím zdali tato ikona nebyla u starší verze Apache Open Office 4.1.1.
     Nejnovější verze LO tedy s číslem 5.4.2.X bohu žel pro mne není dostupná - vůbec ji nemohu spustit. A tak pokud máte tuto verzi raději odinstalujte a vraťte se k verzi LO 5.3.6.1.


     Pokud toto není pro Vás z nějakého důvodu realizovatelné doporučuji prostudovat zjednodušené spouštění pomocí klávesových zkratek nebo pracnější úpravu své vlastní ikony. Pro úplnost ještě dodám že toto lze řešit makrem. Cest je tedy dost. Uvedu kde se nalézá požadovaná funkcionalita :


Libre Office i Apache Open Office shodně (pouze jiné optické uspořádání) : FORMÁT > ZNAK > KARTA EFEKTY PRO PÍSMO > PODTRŽENÍ.


     Podobně se lze dostat k tomuto pomocí kontextové nabídky (nabídka pod pravým myšítkem). Hned je tam položka ZNAK - která otevírá nabídku dialogu. Po první volbě se pak už otevírá přímo na kartě EFEKTY PRO PÍSMO. Je to tedy cca i jedno kliknutí navíc oproti ikonám.
     Podobně pro ještě rychlejší zavolání této funkcionality lze přiřadit klávesovou zkratku :
NÁSTROJE > PŘIZPŮSOBIT > KLÁVESNICE > ve sloupci KATEGORIE > vybrat FORMÁT > ve sloupci FUNKCE > ZNAK. Následně vyberete nahoře klávesovou zkratku - možností je více (respektive mnoho).
     Po vybrání všech parametrů potvrdíte tlačítkem NAČÍST pro (LO) nebo pro AOO UPRAVIT. Ve sloupci KLÁVESY se objeví vybraná zkratka. Zbývá potvrdit OK. Tento postup je u obou balíků prakticky shodný. Ale doporučuji prolistovat všechny klávesové zkratky zda tam už podobné řešení není - například efekty pro písmo a podobně. Také musíte dbát aby to byla klávesová zkratka pro Writer. Nabízí se ještě klávesové zkratky pro celý balík (LO, AOO) kde to může být také již řešeno přiřazením.


     Ještě existuje sled klávesových zkratek podle spouštěných nabídek z hlavního menu, což ale bývá více úkonů a nemusí existovat úplná cesta k otevření dialogu který potřebujete. Zde ale plná cesta existuje u obou balíků :
Například pro AOO je to postup Ctrl+O následně Ctrl+Z.
Pro Libre Office je to Ctrl+F a následně Ctrl+Z


     Ještě existuje možnost makrem vytovořit nabídku kde lze ihned vybrat patřičný styl podtržení. To je ale celkem zbytečné protože pokud není potřeba řešit vysokou frekvenci pravidelných činností, nebo neexistující funkci, je to zbytečná práce a nejspíš se Vám ztratí při nějaké aktualizaci ap. zejména když ji nepotřebujete stále.

Editoval neutr (29. 10. 2017 06:21:50)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 29. 10. 2017 20:52:30

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Ahoj, pravděpodobně jde o přechod na novější verzi 5.4.2.2 (x64). Odinstalovávat nebudu, ale pokusím se to vyřešit pomocí těch klávesových zkratek.
NEUTR: Moc děkuji za vyčerpávající a rychlou odpověď.

Editoval LadaDv (29. 10. 2017 20:54:06)

Offline

#4 31. 10. 2017 07:57:28

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Já tu rozbalovací nabídku tam mám. Mám nejnovější LO na Linuxu.


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 31. 10. 2017 15:36:21

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Tak to je mi záhadou. Je možné, že mám WIN?

Offline

#6 31. 10. 2017 15:56:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,436

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Je to tak jak předpokládáte. Zobrazování ovládacích prvků mezi které patří také ta šipečka v ikoně je vlastně převzata z operačního systému. Váš celkem podivný příspěvek mi připomenul, že jsem to zapoměl zmínit.


     Možná stačí pouze volba NÁSTROJE > LIBRE OFFICE > OBECNÉ > Volba dialogy otevřít/uložit zaškrtnout dialogy Libre Office. Následně raději zrestartovat Writer. Jde asi o to, že tento prvek Windows mít nemusí. Právě ale Linux automaticky nastavuje vlastní dialogy.
     Ale nevím jestli to platí pro všechny Linuxy. Mám dojem že Petr Nemá Ubuntu ale něco jiného. Také mne to mohlo napadnout dřív ačkoliv souvislosti znám - neprověřil jsem si to. Omluva a děkuju Petrovi za nápovědu :-)

Editoval neutr (31. 10. 2017 15:57:02)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 31. 10. 2017 17:27:01

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Rozbalovací nabídka u ikony podtržení - VYŘEŠENO

Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu podtržení a zvolte Přizpůsobit lištu. Tlačítko 'Podtržení' odstraňte (Odstranit) a znovu přidejte (Přidat příkaz - kategorie Formát).

Offline

Zápatí