Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 20. 7. 2017 10:33:24

jkucera70
Člen
Registrace: 31. 1. 2012
Příspěvků: 29

Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Ahoj všem!
Už se několik hodin pokouším docílit pomocí COUNTIF() vyhledat četnost údajů, což se mi daří. Nicméně nemůžu docílit vyhledání podle kritérií, že když do tabulky přidám další řádky, tak musím vždy vzorec upravit.
COUNTIF() potřebuji nějak upravit tak, aby mi vyhledat četnost např. na posledních 100 řádcích, pak třeba 50 apod.
Zkoušel jsem INDIRECT (), OFFSET (), ale nic nefunguje. Asi se jedná o triviální vzorec, ale fakt už nikde nic nevidím. Díky moc

Editoval jkucera70 (21. 7. 2017 10:25:37)

Offline

#2 20. 7. 2017 10:57:28

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Stačí zadat mnohem větší rozsah nežli skutečný neprázdný (existující). Příklad data jsou ve sloupci A od řádku 1 do řádku 500. Do vzorce v buňce B1 zadáme =COUNTIF(A1:A1000;"Hledaný výraz").


     Něco jiného by bylo když by se hledalo na určitých omezených úsecích - například od současného řádku do počátku. Pokud jsem pochopil Vaši potřebu nesprávně upřesněte.

Editoval neutr (20. 7. 2017 10:57:58)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 20. 7. 2017 14:33:10

jkucera70
Člen
Registrace: 31. 1. 2012
Příspěvků: 29

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Ano, toto vím. Ale pro sledování údajů potřebuju údaj o poslední aktivitě z posledních 10 dnů, resp. 5 dnů apod.
Sledovaných položek mám aktuálně asi 50 a časem budou přibývat. Tyto mám seřazeny ve sloupcích. V řádcích pak mám denní aktivitu seřazenou shora od dneška do historie. No a pak právě z těchto denních aktivit potřebuju vytáhnout, jestli se posledních 10 dnů došlo k aktivitě a kolikrát.
Tabulka pak vypadá tak, že první řádek je popis sledovaných položek. Pak je údaj o celkové aktivitě pomocí COUNTIF a pak jsou dílčí aktivity posledních 10 dnů, 5 dnů apod. Následují denní záznamy seřazené od nejnovějších po historické.
Takže COUNTIF mi toto sice vyhledá, ale jakmile přidám nový řádek s aktuálním datem, tak se mi v aktivitě 10 dnů přidá prakticky další řádek a tedy musím vždy jednotlivé aktivity upravit vzorec na aktuální, resp. ubrat jeden řádek. Rozumíte mi?
Asi by to šlo udělat pomocí absolutních výrazů RC apod. ale nepřišel jsem na to jak.

Offline

#4 20. 7. 2017 14:56:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Pokud jde o datum tak se hledá číslo konkrétně :
Datum aktuálně 5 dní zpět =

=TODAY()-5

Datum aktuálně 10 dní zpět =

=TODAY()-10

     Takže tím je dána vyhledávací hodnota. Datum je jen převlečené číslo. Takže Přes celý a větší rozsah zadáme do buňky dejme tomu B1 pro 5 dní zpět :

=COUNTIF(A1:A1000;">=" & TODAY()-5)

nebo pro 10 dní zpět :

=COUNTIF(A1:A1000;">=" & TODAY()-10)

     Potom když to máte ve sloupci kde jsou i data posunete začátek třeba A3:A1000 ap. S tím už si asi poradíte. Jde jen o správné vyjádření úseku a podmínky.

Editoval neutr (20. 7. 2017 14:58:21)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 21. 7. 2017 09:52:48

jkucera70
Člen
Registrace: 31. 1. 2012
Příspěvků: 29

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Ještě pořád to není ono. Záhlaví sloupců je druh aktivity, záhlaví řádků jsou datumy. Uvnitř tabulky je výskyt. Tedy např. 18/7 byla aktivita číslo 21 a číslo 30. No a já z té tabulky potřebuju vytáhnout jestli byla třeba aktivita 21 v posledních 10 dnech a kolikrát (do budoucna to bude třeba za 100 dnů).

Offline

#6 21. 7. 2017 10:06:54

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

jkucera70 napsal(a)

Ahoj všem!
Už se několik hodin pokouším docílit pomocí COUNTIF() vyhledat četnost údajů, což se mi daří. Nicméně nemůžu docílit vyhledání podle kritérií, že když do tabulky přidám další řádky, tak musím vždy vzorec upravit.
COUNTIF() potřebuji nějak upravit tak, aby mi vyhledat četnost např. na posledních 100 řádcích, pak třeba 50 apod.
Zkoušel jsem INDIRECT (), OFFSET (), ale nic nefunguje. Asi se jedná o triviální vzorec, ale fakt už nikde nic nevidím. Díky moc

     Dále následovalo :

jkucera70 napsal(a)

Ano, toto vím. Ale pro sledování údajů potřebuju údaj o poslední aktivitě z posledních 10 dnů, resp. 5 dnů apod.
Sledovaných položek mám aktuálně asi 50 a časem budou přibývat. Tyto mám seřazeny ve sloupcích. V řádcích pak mám denní aktivitu seřazenou shora od dneška do historie. No a pak právě z těchto denních aktivit potřebuju vytáhnout, jestli se posledních 10 dnů došlo k aktivitě a kolikrát.
Tabulka pak vypadá tak, že první řádek je popis sledovaných položek. Pak je údaj o celkové aktivitě pomocí COUNTIF a pak jsou dílčí aktivity posledních 10 dnů, 5 dnů apod. Následují denní záznamy seřazené od nejnovějších po historické....

     Takže už si asi nedokážu představit co a kam potřebujete. Těžko identifikovat nějaké neurčité hodnoty které nejsou popsané. To s datumy je ještě řešitelné ale nevím jak bez datumů najít poslední hodnoty které také neznám. Vypadá to nejméně na dva sloupce a pak půjde zřejmě o funkci COUNTIFS. Určitě sem dejte funkční vzor dat.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 21. 7. 2017 10:24:39

jkucera70
Člen
Registrace: 31. 1. 2012
Příspěvků: 29

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

vyřešeno pomocí =COUNTIFS(A13:A23;">="&TODAY()-5;D13:D23;"x")
Potřeboval jsem nakopnout a to se podařilo. Děkuji moc

Offline

#8 21. 7. 2017 11:02:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledání údajů - VYŘESENÝ

Ono je to někdy na první pohled snadné ale těžko to správně popsat. Už jsem si myslel že Vám jde o to, že po přidání řádků na 1. pozici se posune celý úsek. Takže původní úsek A1:A10 se posune na A2:A11. Tomu se dá zabránit poměrně obtížně ale lze to udělat pomocí nadpisů - přidává se pod nadpis a konec úseku se zadává jako nepřímé adresa A1+10.
     Jde to ale jiným postupem - zkopírovat a vložit pod řádek číslo 1. Následně přepsat obsah buňky v prvním řádku. Samozřejmě při více sloupcích může COUNTIF také fungovat ale musí načíst "X" * počet řádků a to je nepřehledné > matoucí.
     Vždy je nejlepší ukázka uspořádání a obsahu buněk. Nyní se zadařilo relativně brzo, ale už jsme viděli robustní změny zadání. Ve výsledku nezůstalo z původního dotazu vůbec nic. Takže konec dobrý - všechno dobré.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí