Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 13. 6. 2017 19:35:44

nikeid
Člen
Registrace: 13. 6. 2017
Příspěvků: 2

Rozbalovací seznam, prosím o radu

Ahojte,

poptávám radu :-) v kanceláři používáme LibreOffice. Při psaní např. dopisu máme vzor, kde je vyplněná hlavička, je připravený rámeček kam se vpisuje adresát, datum, dole patička, podpis.

Jde nějak udělat, abych právě vpravo nahoře v tom rámečku, kam se píše adresát, mohl z nějakého např. rozbalovacího seznamu vybrat soud, kterému má dopis jít, a ten rámeček by se vyplnil údaji tohoto soudu, jako např.:
Městskému soudu v Brně
Polní 39
608 01 Brno

Doufám, že jsem to popsal srozumitelně :-) Zkrátka jde o to abych do té databáze "rozbalovacího seznamu" naházel nejčastější adresáty a pak je jen vybíral kliknutím a rámeček se vyplnil sám.

Díky za tipy a omluvte můj photoshop lvl 9999 :-)

Odkaz: https://ibb.co/g4Wka5

Offline

#2 13. 6. 2017 19:57:19

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Rozbalovací seznam, prosím o radu

Tohle řeší "Hromadná korespondence" systémově načítáním z databáze kontaktů. Samozřejmě bez hromadné korespondence to lze řešit makry na mnoho různých způsobů.
     Klasicky bez makra se to dá sestrojit pomocí ovládacích prvků ListBox (seznam) a podobně ComboBox (kombinovaný seznam se vstupem), které ale vyžadují ve Writer čtení z databáze.
     Ovšem stejné prvky lze použít pro Calc bez databáze kontaktů a vše bez maker, nebo s makry. Klasicky by šablony dopisů měly být ve Writer ale Calc je vhodnější právě s ohledem na škálu možností.


     Nejprve si z nápovědy nastudujte vše o hromadné korespondenci a pak uvidíte že je to na 99% to co hledáte.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 15. 6. 2017 11:14:59

nikeid
Člen
Registrace: 13. 6. 2017
Příspěvků: 2

Re: Rozbalovací seznam, prosím o radu

Díky :-)

prošel jsem si hromadnou korespondenci, asi ji i pochopil. Vytvořil sem seznam adresátů tak, jak potřebuju, seznam (.csv) jsem uložil na sdílený disk do stejnýho adresáře, jako mám tu šablonu (.ott), ve které to používám. Seznam mi teď funguje, v klidu překlikávám v rámečku mezi adresáty, které tam mám uložené.

Když ale dokument (.ott) zavřu (a uložím, samozřejmě) a znovu otevřu, mám nástojovou lištu, kterou bych mezi adresáty překlikával, zašedlou a nedá se tam na nic kliknout. Takže tam mám zobrazenýho 1. adresáta v seznamu, ale nemůžu překliknout na 2., 3. a dál ... problém vyřeší až kliknutí na "průvodce hromadnou korespondencí" a zase jeho okamžité zavření. Pak se položky "zpřístupní" (odšednou) a já zas můžu překlikávat.

Nevíte proč?

Offline

#4 15. 6. 2017 15:22:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Rozbalovací seznam, prosím o radu

nikeid napsal(a)

Díky :-)
Když ale dokument (.ott) zavřu (a uložím, samozřejmě) a znovu otevřu, mám nástojovou lištu, kterou bych mezi adresáty překlikával, zašedlou a nedá se tam na nic kliknout. Takže tam mám zobrazenýho 1. adresáta v seznamu, ale nemůžu překliknout na 2., 3. a dál ... problém vyřeší až kliknutí na "průvodce hromadnou korespondencí" a zase jeho okamžité zavření. Pak se položky "zpřístupní" (odšednou) a já zas můžu překlikávat.

Nevíte proč?

Tohle řídí celé Hromadná Korespondence (HK). Popisovaná vlastnost by mohla být chybou ale pro upřesnění uvádím že by se ott neměla bez HK používat a když tak HK vynechat :
     Aby to chodilo přímo ze šablony bez HK musela by se šablona natagovat přímo do databáze kontaktů. Pak by to chodilo i bez HK. Jde vlastně jen o jedno pole výběru (Listbox, ComboBox) kterým se provede výběr řádku podle jednoho ukazatele. Ostatní pole se načítají podle tohoto výběru jsou to vlastně odkazy.
     Je tam potřeba vybavit jenom malý detail. To pole výběru má rámeček (ostatní ho nepotřebují). Ten by se neměl tisknout což se musí nastavit ve vlastnostech ovládacího prvku, ale zato musí být vidět aby se nelovilo jméno ap. naslepo.


      Možná jsem nesprávně pochopil oč jde. Hromadná korespondence může vytvářet kontinuálně i stovky dopisů (dokumentů, emailů) za sebou a šablona se vždy aktivuje znovu. Toto se dělá vždy z HK. Funkce šablony je taková, že vyplivne po aktivaci svou kopii originálně s implicitním názvem "Nový1" a podobně. Tento soubor už není šablonou ale byčejným souborem ODT (pole proto nejde aktivovat).
      Vlastní šablona se dá otevírat dvěma způsoby. Buď jako "nový soubor", nebo k "úpravě". Když otevřete k úpravě můžete měnit obsah toho co se kopíruje do nových souborů. Například logo, pozadí styl odstavců a přednastavených textů.
      Když otevřete "nový soubor" už nemá koncovku "ott" ale ods - není to šablona. Takže HK Vás provede kroky kterými se aktivují cesty k šabloně, databázi, oslovením, závěrečnou frází a podobně. Když vytvoříte výstup je uzavřen cyklus a Vy musíte zadat v HK pokračovat. Tím se začne znovu. Do výstupu se už nesahá. Jde jen o to aby dostal správný název a uložení - pak zavřít. Nic jiného se s tím výstupem nedělá.
      Myslím že právě toto je podstata Vašeho problému. Jak jsem ale dříve uvedl je možné podobné funkce vytvořit bez HK. Pak je nutné buď některé kroky dělat manuálně, nebo makrem, což zase bývá v celku zbytečně složitý postup. Někdy se ale nevyhnete vícenásobným operacím (varintním) vstupu. Toto už HK nemusí umět - ale jde o specifické případy. Nejméně 90% všech potřeb HK pokryje.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí