Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 3. 2017 00:13:02

ssperling
Člen
Registrace: 26. 3. 2017
Příspěvků: 2

Writer/rámce/tabulky

Dobrý den,

prosím o radu... dle zadání potřebuji vytvořit tabulku klávesnice. Dle rad vyučujícího a komplikací během vypracování jsem tabulku umístila do rámce. Vše mám hotovo, ale potřebuji tabulku zkopírovat a umístit na jinou stránku v o dost menším formátu a zde nastává problém. Nelze!! Nejsem schopná přijít na to JAK? vždy se mi ať nastavím velikost jakoukoliv, vytvoří svislý obdélník...

Offline

#2 26. 3. 2017 05:37:42

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Writer/rámce/tabulky

Tohle by chtělo ukázku ale já se domnívím že ten obrázek (pokud je to obrázek) asi není oříznutý. Uvádím dále možnosti pro Libre Office 5.3.0.3 = poslední verze (předchozí verze se nechovaly stejně ale většinou to šlo také podobně udělat). Existují nejméně 3 různé postupy :


     Ale i tak nejprve jste vytvořila kopii obrázku nebo jste to vytvořila přímo jako tabulku? Obojí by mělo být řešitelné přes DRAW.


1. POSTUP : - Udělejte screen obrazovky > Klávese Print Screen (někdy jen PrScr) a ten vložte do Draw. Následně musíte obrázek oříznout. Na to je nástroj FORMÁT > DIALOGOVÉ OKNO OŘÍZNOUT.
     Podobně ale přes to jinak lze zavolat kontextovým menu (pravé tlačítko myš) příkaz OŘÍZNOUT. Je to nástroj jako rámeček který nastavujete nad obrázkem. Postup z hlavního menu je přesnější ale ten z kontextového je intuitivnější a rychlejší.

     Pak už ořiznutý obrázek můžete natahovat, zvětšovat - zmenšovat nebo otáčet podle libosti. Kopírovat ho můžete i do původního zdroje jako obrázek - už to není tabulka.



2. POSTUP : - Konkrétně zkopírujte obsah klávesnice - jako tabulku a vložte do DRAW. Je to stále tabulka taková jako ve Writer. Dál postupujeme vyexportováním : SOUBOR > EXPORTOVAT > V rozbalovací nabídce se otevře okno EXPORTOVAT (je to File Picker - podobný jako uložit). Zde máte mnoho možností grafických formátů v rozbalovací nabídce FORMÁT SOUBORU od BMP, GIF, TIFF, JPG ....
     Uložíte někam a odtud ho zkopírujete zpět kam potřebujete. Existuje ale ještě jedna možnost - upravit celou tabulku jako tabulku (souměrně, nebo nesouměrně roztahovat a podobně).


     Když máte vybranou tu celou klávesnici (má ohraničení s úchopovými body) tak kontextovým menu zavoláte UMÍSTĚNÍ A VELIKOST. Vyskočí dialogové okno. Zde můžete souměrně tabulku zmenšovat, natahovat a podobně. Aby zůstala v poměru poutřebujete zaškrtnout políčko ZACHOVAT POMĚR. Pak můžete překopírovat kam se Vám zlíbí a bude to stále tabulka.


3. POSTUP : - Vytvořte nebo zkopírujte klávesnici do Calcu. Odtud ho zkopírujte a při vkládání do DRAW zvolte VLOŽIT JINAK > formát Rastrový obrázek nebo GDI Metasoubor. Vloží se hned obrázek který můžete formovat jak je libo. Je možné také zase nechat původní tabulku a změnit jen rozměry podobně jako jsem popisoval postup z Writeru.
______________________________________________________________________


     Je myslím celkem jedno jaký postup zvolíte, ale jde o to co by se s tou klávesnicí mělo dělat následně. Je totiž možné udělat obrázek skutečně funkční klávesnicí a to zhruba dvěma způsoby.
     První z nich předpokládá orámování kláves a vytvoření klikacích obrázkových tlačítek. Ta tlačítka potom budou ovládána makry a v tom okamžiku je to funkční klávesnice na obrazovce.


     Druhý způsob předpokládá překrytí obrázkových tlačítek skutečnými ovládacími prvky (tlačítky). Výhoda je autentičnost kláves zejména stisky a podobné záležitosti. Když to uděláte šikovně, tak obrázková klávesnice bude obsahovat údaje pro tlačítka - název a souřadnice x,y a rozměry.
     Když vložíte nové tlačítko - kamkoliv tak jeho ovládací prvek (název a umístění x,y plus šířku a výšku) zadáte z obrázku klávesnice. Odsouhlasíte > tlačítko skočí na svůj obrázek přesně a ve správné velikosti.
     U tlačítek dávejte pozor aby tato měla různá vnitřní označení. Nemělo by tam být "Tlačítko 1" vykopírované do více kláves. Ten vnitřní název je rozpoznávací pro makra. Když uděláte chybu budete mačkat například "A" ale bude vyskakovat třeba "O".


PS : Aby se dala klávesnice i s tlačítky kopírovat, musí se ještě tlačítka uzamknout na pozici. To se dělá zaškrtnutím volby ZAMKNOUT UMÍSTĚNÍ A VELIKOST.

Editoval neutr (26. 3. 2017 05:59:00)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 26. 3. 2017 11:07:11

ssperling
Člen
Registrace: 26. 3. 2017
Příspěvků: 2

Re: Writer/rámce/tabulky

Nečekala jsem takovou vyčerpávající odpověď :-D Každopádně děkuji moc za typy a rady, určitě využiji. Po přečtení a zhodnocení jsem se rozhodla ze svého pc apache smazat a stáhnout si novější verzi, jelikož v něm prostě nebylo možné pracovat, funkce nefungovaly jak měly a já se x hodin natrápila s hledáním řešení.

Offline

Zápatí