Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 3. 2017 15:19:57

Parmicka
Člen
Registrace: 23. 3. 2017
Příspěvků: 3

Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Dobré odpoledne.

Už si vážně nevím rady - úspěšně se mi podařilo zjistit, jak skrz styly číslovat kapitoly víceúrovňově tak, aby bylo možné následné generování obsahu, jenže číslo kapitoly (a všech podkapitol - zkrátka jde o všechny úrovně číslování) má před sebou i za sebou něco jako tvrdou mezeru (když kliknu na to číslo, jsou "tvrdé mezery" šedé/nevymazatelné), které bych se potřebovala zbavit. Když tam totiž je, nezačíná číslo kapitoly (a s ním i její název) na stejné úrovni jako vlastní text kapitoly - číslo kapitoly je o tu jednu mezeru "odskočené" doprava, což nevypadá hezky. Dokáže mi někdo, prosím, poradit? Kdyby bylo třeba pro pochopení, mohu zaslat screen (sem se asi přidat nedá, že?).

Editoval Parmicka (23. 3. 2017 15:20:54)

Offline

#2 23. 3. 2017 15:35:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

To se nastavuje ODRÁŽKY A ČÍSLOVÁNÍ :
Například klepnete na plochu pravým tlačítekem > zvolíte ODRÁŽKY A ČÍSLOVÁNÍ. Tam můžete nastavit na kartě UMÍSTĚNÍ tu mezeru - je tam implicitně tabulátor, ale může tam být i něco jiného.


      Zde nastavíte vše jak potřebujete takže není problém změnit cokoliv...


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 23. 3. 2017 15:48:26

Parmicka
Člen
Registrace: 23. 3. 2017
Příspěvků: 3

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Díky moc za reakci. Nicméně to nefunguje - za číslováním mám nastavené "nic"(místo tabulátoru), takže to vyřeší "tvrdou mezeru" za číslem, ale před číslem to stále je. Jsem dostatečně srozumitelná? Obávám se, že jako naprostý technický analfabet zřejmě ne. ;-) Dá se sem nějak přidat screen, aby bylo jasně viditelné, co mám na mysli?

Editoval Parmicka (23. 3. 2017 15:49:12)

Offline

#4 23. 3. 2017 19:13:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Ano můžete - nejlépe přes uložto.cz a sem dejte odkaz.
     Nevím co přesně myslíte, ale při číslování se odsazuje jak před podle úrovně, tak také za číslem - tam bývá 1 tabulátor ale před číslem jsou tam tabulátory podle úrovně od 1 do 10.
- Nastavit se dají různé mezery před a i co bude za číslem.


     Originálně úroveň názvů odsazená není - jen v rejstříku a to se dá teké nastavit stejně jako formát úrovně. K úrovni názvů se běžně přiřazuje typ seznam a to jsou nastavení shodná s odrážkami - dá se vše nastavit například na odsazení po jedné mezeře ap.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 23. 3. 2017 19:55:35

Parmicka
Člen
Registrace: 23. 3. 2017
Příspěvků: 3

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Dobrý večer, posílám tři odkazy na 3 screeny. Níže je popis toho, o co mi jde.


   https://uloz.to/!JE3nOcSp61D4/screen-1-png
   https://uloz.to/!5LTi06K0orrp/screen-2-png
   https://uloz.to/!fz1BsZ1E38dO/screen-3-png


Screen 1 je pořízen v momentě, když jsem to číslo "naklikla" - na tom je hezky vidět, tak to má před i za sebou tvrdou mezeru (nebo co to je).
Na Screen 2 je zřetelné, jak to vypadá, když na to číslo nekliknu.
Jde mi o to, aby před tím číslem nebyla ta tvrdá mezera (a je tam u všech kapitol i jejich podúrovní) a byla ta jednička zarovnaná stejně jako ten text pod tím (Tématem bakalářské práce...). Jak bych potřebovala, aby to vypadalo, je na Screen 3 (pro porovnání jsem tam nechala i tu současnou zrůdu s tvrtými mezerami, abyste viděl, jaký rozdíl mám na mysli) - je to ale nafingované a v té práci to tak udělat nejde (to číslo jsem připsala před název ručně a z toho by se nedal později vygenerovat obsah).
Rozumíte už, co mám na mysli?
Moc se omlouvám za to, že to zřejmě nešikovně vysvětluji - příliš neovládám - jako "správná" ženská - řeč IT kmene. ;-) Díky moc za snahu a přeji dobrou noc.

Offline

#6 23. 3. 2017 21:31:41

Netwalker
Člen
Registrace: 20. 10. 2015
Příspěvků: 56

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Pracuješ správně se styly? Pokud jsi správně přišla na to, kde se nastaví víceúrovňové číslování - tedy Nástroje|Číslování osnovy..., tak tam se nastavuje i to, co má být před číslem kapitoly a za ním. Jsou tam dvě záložky - první Číslování - tam nastavuješ úroveň číslování pro jednotlivé styly nadpisů. Druhá záložka Umístění slouží k nastavení umístění číslování. Tam nastavuješ zarovnání čísla nadpisu a co má být za číslem. Zkus si s tím pohrát a určitě se Ti podaří nastavit variantu, kterou potřebuješ.

Offline

#7 23. 3. 2017 22:05:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

Ten šedivý podklad je zvýrazněné pole. Pokud práci děláte pro UJEP tak bych věděl jak to má vypadat. Tedy nemělo by se to lišit od ostatních předpisů pro jiné školy (odsazení písmo ap).


     Nejlépe takto :
Zvolte VLOŽIT > POLE > DALŠÍ > KARTA DOKUMENT > TYP = KAPITOLA > FORMÁT = ČÍSLO A NÁZEV KAPITOLY.
Následně > KARTA PROMĚNNÉ > TYP = INTERVAL ČÍSLOVÁNÍ > VYBRAT = TEXT > FORMÁT = ARABSKÉ.


     Toto číslování je takové jak potřebujete. Doporučuji postupovat tak že vložíte po volbě číselné pole, napíšete třeba jen "nadpis" a hlavně zvolíte úroveň nadpisu - jinak nevygenerujete správně restřík. Následně toto zkopírujte a vložte tak abyste měla stále volný název s číslem. Správně je to takto -
     Toto byste měla uvést jako vlastní styl číslování pro nadpisy a udělat si vlastní styly i pro jiné úrovně. Snad Vám to takhle stačí. Když tak napište kolik úrovní a jak mají vypadat, jak mají být odsazené ap. číslování se dá dělat více způsoby. Další úrovně už by měly být odsazené nebo vystředěné - ale už si to nějak nepamatuji.

Editoval neutr (23. 3. 2017 22:06:24)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 24. 3. 2017 15:08:12

Netwalker
Člen
Registrace: 20. 10. 2015
Příspěvků: 56

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

To neutr: Myslím, že je Tvůj návrh ne úplně správný. Pokud chce tazatelka takto pouze jeden nebo několik málo číslování, tak se to dá udělat tak složitě, jak popisuješ. Ale správně je podle mě nastavit si v menu Nástroje|Osnova číslování všechny úrovně nadpisů. Pak se nadpisy číslují automaticky a zarovnání je takové, jak se nastaví.

Offline

#9 24. 3. 2017 15:27:37

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nežádoucí "tvrdá" mezera před číslem kapitoly

pro NetWalker : - Myslím že jsem to také tak jak připomínkujete popsal v posledním odstavci - první věta. Také neuvádím že je to jediná možnost jak zarovnat číslo s běžným textem.


     Podstata dotazu byla v tomto : Když tam totiž je, nezačíná číslo kapitoly (a s ním i její název) na stejné úrovni jako vlastní text kapitoly - číslo kapitoly je o tu jednu mezeru "odskočené" doprava, což nevypadá hezky.
     Takže dotaz nebyl na to jak nastavit úrovně nadpisů, ale jak formátovat číslo před názvem kapitoly. Autorka ví jak to má strukturálně vypadat a zřejmě si poradí.


     Mimo toho úprava spadá pod pravidla která nemusí být u všech typů škol stejná. Takže pokud by to byla pravidla pro UJEP - mám k dispozici popis "vědecké práce" (tedy ne přímo já ale dcera). Je toho docela dost - sešítek A5 cca 2 desítky stran. Bez toho se nebudu o nic pokoušet i když jsem to nepřímo naznačil.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí