Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 2. 2017 08:40:41

mirozm
Člen
Registrace: 9. 1. 2006
Příspěvků: 49

tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Mal by som otázku, mám zošit kde mám stav zásob aj s cenami, jeden list slúži ako databáza a jeden slúži na vloženie dát pokiaľ sa prijíma nový druh materiálu (tovaru) deje sa to pomocou makra.
Z databázového listu sú následne brané údaje na fakturáciu a cenové ponuky. Je mi jasné, že najlepšie by bolo databázové riešenie - no zaujímalo by ma či to niekto riešil v Calcu.

1. riešil niekto príjem totožného tovaru v inej cene? ako ?

2. pokiaľ by som mal v tabuľke za tovarom stĺpce s rôznymi cenami  a množstvami  a dátumami prijatia ako správne odpočítať pri výdaji z množstva podľa najstaršieho dátumu prijatia a pri príjme nahradiť napríklad už neaktuálny záznam , aby v tom nebol zmätok.

3. ak nastane situácia že vydám naraz rovnaký tovar v rôznych cenách čo s tým

Pokiaľ ste sa niekto s tým stretli prosím o náčrt nejakého riešenia
Budem vďačný za nejaké návrhy.

Ďakujem

Editoval mirozm (9. 3. 2017 11:57:29)


LO 5.1.6  platforma Ubuntu-linux 16.04

Offline

#2 28. 2. 2017 08:51:42

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Jen ve zkratce: řeším možná trochu podobnou věc. Ceny mám vedle zboží ve sloupcích, přičemž každý sloupec má jednak své číslo a jednak svůj datum. Pro určitou jednoduchost dělám to, že pokud se změní cena jediného zboží tak se zakládá celý nový sloupec se všemi cenami (ty jsou totožné z předchozími až na tu jednu změnu - resp. více změn v jeden moment). V případě výdeje se pak postupuje dle posledního sloupce. V případě nějaké antidatované výdejky, je možné vyhledat příslušný ceník dle data (vyhledávání data funkcí match - vyhledá nejbližší nižší). Toto řšení je relativně přehledné, ale v případě většího množství produktů a velkého množství cenových změn rozprostřených v mnoha různých časech, to samozřejmě dost narůstá, takže je to možné aplikovat jen na menší případy.

Editoval ludviktrnka (28. 2. 2017 08:55:28)


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 28. 2. 2017 11:02:45

mirozm
Člen
Registrace: 9. 1. 2006
Příspěvků: 49

Re: tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Ďakujem za odpoveď,
ako máte vyriešenú nasledovnú situáciu

napríklad:
máme skladom:
z 1.1.2017 20ks skrutiek M5 po 0.3€/ks
z 10.1.2017 30ks skrutiek M5 po 0.4€/ks
z 10.2.2017 30ks skrutiek M5 po 0.25€/ks

14.2.2017 vydáme na jednom doklade 70ks skrutiek M5

Vo vašom riešení by som mal cenu nižšiu ako bola nákupná cena nakoľko mi zoberie poslednú cenu.

Videl by som to na niečo také: makrom nájsť cenu s najstarším dátumom , ktorá má zároveň nenulové množstvo a odpočítať dané množstvo pokiaľ je výdaj menší alebo rovný nájdenému množstvu makro skončí pokiaľ nie, tak nájde druhú najstaršiu cenu atd .. až sa vydané množstvo nenaplní. Zároveň by sa už vydané množstvá a k nim priradené ceny a dátumy s tabuľky vymazali.


LO 5.1.6  platforma Ubuntu-linux 16.04

Offline

#4 28. 2. 2017 11:21:17

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Mám jiný případ, tato situace u mě nenastane (jde o výrobu nikoli nákup prodej). Pokud je to jen trochu možné asi bych s příjmem zboží zakládal vždy nový řádek. Výdej by se pak dal řešit pomocí filtru nebo kontingenční tabulky (obé lze ovládat makrem). Z vyfiltrované tabulky by se braly první řádky až do požadovaného množství kusů. Vynulované zboží by se pak mazalo a celý sklad by se seřadil (aby se odstranily prázdné řádky) - ale je to jen teorie, toto v praxi nemám.


EDIT: místo řazení lze řádek normálně odstranit (makrem) to by asi bylo jednoduší.

Editoval ludviktrnka (28. 2. 2017 11:23:54)


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 28. 2. 2017 14:53:33

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Myslím že to není tak složité. Jde pokud jsem dobře rozuměl o zboží které nepodléhá zkáze. Potom bych úplně s klidným svědomím přepočítal ceny a shrnul všechny různé zbytky do sebe. Z těch se pak udělá nový příjem na sklad a jednotnou cenu.
     Jde tady hlavně o názor jak se zachovat k zákazníkům. není možné jim dát stejné zboží za různé ceny. Takže se jedná o skladovou evidenci - výdej všech různých nákupů do nuly, součet kusů a cen + příjem na sklad. Ceny by měly odpovídat tomu aby se neprodělalo, ale nemusí se nasazaovat průměrná cena. Většinou stačí asi udělat mírně vyšší cenu ze zaokrouhlení průměru - ceny budou permanentně stoupat. Náklady by zůstaly jen by se případně změnil objem skladových zásob.
     Problém by mohl být s nějakým šéfem který by měl jistě svůj individuální názor - a tvrdě by ho asi prosazoval - takže udělat si názor a ceny + zmačkat čepici a jít leštit kliku - nejlepší způsob jak ubezpečit šéfa že jste loajální a respektující zaměstnanec :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 28. 2. 2017 23:10:32

mirozm
Člen
Registrace: 9. 1. 2006
Příspěvků: 49

Re: tabulka so stavom zásob - odpočet a príjem VYŘEŠENO

Ďakujem za odpovede,

neutr , prikláňam sa k súčtu množstiev no cenu by som dal asi tú, ktorej nákup bol najvyšší, zmenila by sa iba ak by bolo množstvo položky nulové a nákup nového množstva v nižšej cene. Určite aj tabuľka nebude tak zložitá.
"zmačkat čepici a jít leštit kliku" toto môžem obísť, robím to pre seba.

ludviktrnka - ďakujem aj za riešenie s priložením stĺpca , myslím že z hľadiska analýzy vývoja cien to nie je zlý nápad.

Tak idem sa pustiť do makra.


LO 5.1.6  platforma Ubuntu-linux 16.04

Offline

Zápatí