Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 11. 2016 14:12:20

santyzul
Člen
Registrace: 22. 5. 2008
Příspěvků: 14

vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

Zdravím

Určitě se to již řešilo ale nedohledal jsem to ( možná jsem jenom línější :-)mám tři sloupce s různými hodnotami a potřebuji z těchto sloupců vybrat maximální hodnotu a tu posléze násobit z (Vím ,že to může být funkce v dalším kroku) hodnotami v dalším sloupci. prosím raďte:
Děkuji
Pěkný den

Editoval santyzul (16. 11. 2016 16:07:17)

Offline

#2 16. 11. 2016 14:18:05

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

nachápu otázku. Funkce max() nestačí? Výsledkem má být číslo nebo sloupec čísel nebo tři sloupce čísel?


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 16. 11. 2016 14:25:12

santyzul
Člen
Registrace: 22. 5. 2008
Příspěvků: 14

Re: vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

mea culpa - ano vlastně by to stačilo ja jsem jen chtěl ušetřit jeden sloupeček ( abych neměl tu tabulku tak dlouhou :-) díky za rychlou reakci

Offline

#4 16. 11. 2016 14:29:34

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

chápu tedy dobře že problém je získání správné hodnoty ze druhého sloupečku přičemž ten je už přenásobený maximální hodnoutou z prvního sloupečku? Pak by to bylo jednoduché stačí zpět vydělit. max(B$1:B$100)/max(A$1/B$100)*C1. Ale možná jsem to pořád správně nepochopil.


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 16. 11. 2016 14:47:27

santyzul
Člen
Registrace: 22. 5. 2008
Příspěvků: 14

Re: vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

Děkuji i opravdu to je nejednodušší přes další sloupeček. Potřebuji zkrátka vyhodnotit nejvyšší hodnotu různých měření dílů a tu následně vynásobit počtem kusů  a myslel jsem ,že to udělám v jednom kroku = napíšu do tři sloupců různá měření a do dalšího sloupce počet a v dalším sloupečku už mám výsledek tedy vybraná maximální hodnota s násobením počtem kusů.
zatím...

Offline

#6 16. 11. 2016 17:32:24

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyěr maximální hodnoty a násobení této hodnoty VYŘEŠENO

Tedy je to označeno jako vyřešeno. Faktem je že dotaz je matoucí. Ve skutečnost to vypadá jako kdyby autor hledal například v úseku x sloupců > 3 hodnoty jen z některých sloupců - například z třetího, šestého a deváteho sloupce.
     Teoreticky by sloupce nemusely mít vazbu na hodnotu předchozích sloupců, respektive by se jednalo o vyhodnocení "product". Toto může mít několik variant vedle sebe a v bloku "nechtěných jako nehledaných" hodnot by se vyskytovaly čísla větší.


     Do nedávné doby by se to muselo řešit pomocnými sloupci nebo někdy maticemi. Nyní to jde přímo. A to jak pro poslední verzi LO, tak AOO. Ještě nedávno se to dalo řešit naráz jako-přímo jen někdy pomocí matic. S příchodem nových verzí je to jinak.
     Nyní lze pomocí "tildy = ~" spojit více úseků a bez matice (naopak matice Tildu nesnášejí).
Lze tak spojit jakoby do jediného úseku i různě dlouhé sekce, nebo jednotlivé buňky.

Příklad1 :
Small(C1:C20~G8:G60~H2:H7~J1:J5;1) 
Small(C1:C20~G8:G60~H2:H7~J1:J5;2)
Small(C1:C20~G8:G60~H2:H7~J1:J5;3)
.......
Příklad2 :
Sum((C1:C20)~(G8:G60)~(H2:H7)~(J1:J5))
Příklad3 : 
CountIf(C1:C20~G8:G60~H2:H7~J1:J5;2)
.......
     Ještě to nemám úplně osahané, ale tilda funguje podobně jako & pro řetězce, avšak spojuje úseky a jde na nich aplikovat zřejmě cokoliv. Testoval jsem i úseky do závorek + tilda. Tedy nevím jestli to má nějaké omezení ohledně funkce. Například jsem netestoval LOOKUP, HLOOKUP a podobné, u těch ale asi nebude potřeba spojovat takto rozházené úseky. Ovšem takové věci jako Max, Min, Small, Large, Sum, Countif asi v pohodě.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí