Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 11. 2016 19:49:31

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

výsečový graf zobrazení procent

Již asi pět minut hledám, jak např. u výsečového grafu zobrazit u jednotlivých částí procenta... Neříkejte mi, že to nejde :-(  Díky.

Offline

#2 3. 11. 2016 20:38:40

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: výsečový graf zobrazení procent

U jednotlivých částí - to myslíte v legendě nebo přímo ve výseči? Do výseše se to nedělá - existuje možnost velmi ostrých úhlů kam se nic nevejde. Takže legenda by mohla být zdrojem, ale musel by se každý údaj přesunout do výseče.
     Jinak doporučuji postup :
Nejprve Buňka A1 = A, Buňka B1 = hodnota v desetinném čísle (nejlépe zaokrouhlit na 4 desetinná čísla).
Buňka C1 =A1 & " = " & B1*100  & " %".
    Totéž udělat (zkopírovat) pro všechna čísla (položky).


Následně vzorce naráz vystříhnout a vložit jen jako čísla a text. No a na to teprve vložit místo nadpisů (sloupec A) + udělat graf. Ta procenta jsou pak jako součást legendy.

Editoval neutr (3. 11. 2016 20:40:15)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 11. 2016 21:04:26

kantor
Člen
Registrace: 19. 10. 2008
Příspěvků: 16

Re: výsečový graf zobrazení procent

Doplnění (nebo změna) popisu jednotlivých výsečí:
1) vybrat graf (pokud není vybrán) - dvojklikem na grafu
2) pravým tlačítkem na některé výseči
3) z kontextové nabídky vybrat: "Formát popisků dat..."
4) v okně Popisky dat pro datovou řadu "řádek..." zvolit kartu Popisky dat
5) zrušit označení Zobrazit hodnotu jako číslo
6) zatrhnout - zobrazit hodnotu jako procenta
vedle je tlačítko Formát procenta - zde je možné nastavit např. počet desetinných míst
7) potvrdit OK

Editoval kantor (3. 11. 2016 21:05:13)

Offline

#4 4. 11. 2016 07:42:30

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: výsečový graf zobrazení procent

kantor: díky moc, funguje. Není to sice tak prosté jako v Excelu, ale zas tak hrozné to není. V tomto školním roce jsem se svými žáky přešel z Excelu. Docela to zatím jde, až na pár věcí. Většinou to jsou "primitivní" věci. V Excelu se primitivní věci dají dělat opravdu primitivně, že se nebojím to ukazovat ani těm nezanedbanějším žákům. LibreOffice mi připadá, že cílová skupina jsou spíše pokročilí, a že na naprosté začátečníky, hlavně tedy ve třídě, kdy jich je více hodně a nejde se zcela věnovat každému zvlášť a není každý počítačově nadaný, to je slabší.


neutr: "Do výseše se to nedělá - existuje možnost velmi ostrých úhlů"  - to nemyslíte vážně, to je naopak naprosto běžné, a podle mě, podle mých zkušeností, by to mělo jít na pár kliků bez zbytečných overheadů.

Editoval peekaa (4. 11. 2016 07:42:58)

Offline

#5 4. 11. 2016 11:34:39

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: výsečový graf zobrazení procent

No za to "š" se omlouvám. Ale abyste byl v obraze měl jsem na mysli toto :
Příklad ostrých výsečí
     I když chápu že si rád na chybě druhého pochutnáte, tak máte možná mimo super ega ještě i trošku rozumu a pochopíte že existují velmi ostré kruhové výseče kam se nic nevejde a popisky jsou lepší v legendě. Já tu legendu používám v uvedené úpravě často (když potřebuji někdy graf).

     Pro vás jsou ale dva kliky za sebou "overheady". Bude to tím jak jste uvedl posledně - jste už starý a mrzutý. Ovšem to Vás moc neomlouvá. Já jsem nejspíš o dost starší nežli Vy a mrzutý jen tehdy když vycítím že se ptá lempl nebo provokatér.
     I tak bych se chtěl stát tou malou muškou abych viděl jak zatočíte s tazatelem (žákem) který je stejně milý, chytrý a empatický jako Vy. Tedy pokud byste mu za to neděkoval jako masochista což jste také už naznačil (tedy pokud to nebyl náš starý zvědavý známý :-)

Editoval neutr (4. 11. 2016 11:35:58)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 4. 11. 2016 11:48:44

peekaa
Člen
Registrace: 10. 6. 2010
Příspěvků: 111

Re: výsečový graf zobrazení procent

Vy vůbec nechápete školní prostředí. Nejsem lempl. Ptám se z hlediska žáka, ktzerý je jaký je. Je třeba, aby věci šly pokud možno u začátečníků jednoduše. Já nevím, jak to jinak vysvětlit, již jsem říkal minule, moc se mi to ani vysvětlovat nechce, ale věřte mi, že je to důležité. jestli myslíte, že "Buňka C1 =A1 & " = " & B1*100  & " %"." je vhodné pro absolutního začátečníka, žáka, aby se učil, tak prosím nikdy neučte.

Offline

#7 5. 11. 2016 00:52:10

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: výsečový graf zobrazení procent

@neutr
Ohledně uvedeného příkladu. Pokročilejší uživatel si může příslušný popisek vybrat a umístit ho vně koláče.

Ještě pokročilejší uživatel ví, že koláčový graf, která vypadá jako kolo štěstí, je obvykle nesmysl, samozřejmě, může to být záměr autora.
Pokud se podobné "ostré" úhly vyjímečně u některé výseče vyskytnou, tak je a) nepopisuje, b) upraví (sdruží) data tak, aby se této situaci vyhnul.

Jinak ten převod na text je zbytečný mezikrok a vyplatí se použít funkci TEXT.

Offline

#8 5. 8. 2023 01:47:02

JakubK
Člen
Registrace: 4. 1. 2022
Příspěvků: 2

Re: výsečový graf zobrazení procent

kantor napsal(a)

Doplnění (nebo změna) popisu jednotlivých výsečí:
1) vybrat graf (pokud není vybrán) - dvojklikem na grafu
2) pravým tlačítkem na některé výseči
3) z kontextové nabídky vybrat: "Formát popisků dat..."
4) v okně Popisky dat pro datovou řadu "řádek..." zvolit kartu Popisky dat
5) zrušit označení Zobrazit hodnotu jako číslo
6) zatrhnout - zobrazit hodnotu jako procenta
vedle je tlačítko Formát procenta - zde je možné nastavit např. počet desetinných míst
7) potvrdit OK

Zdravím, je možno z popisu odhalit kde dělám chybu? Potřebuji ke grafu a jednotlivým výsečím umístit procenta na dvě desetinná místa. Na zmíněný postup jsem si přišel. Hodnota jako procento > formát procenta. Zde mi ale stále do kola zůstává zatržena položka "Formát zdroje". I když ji zruším, zvolím svůj formát a potvrdím OK, po uložení je nastaveno vše jako před přepsáním. Opět zatržen "Formát zdroje" a procenta se zobrazují stále na celá čísla.

Offline

Zápatí