Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 10. 2016 17:19:00

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Poznámky na okraji - VYŘEŠENO

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jak udělat poznámky na okraji (marginálie). Ty musejí být střídavě vpravo a vlevo, dokument se bude tisknout jako brožura.
Poznámky by měly být jiným písmem.

Editoval Hoff (23. 10. 2016 08:56:57)

Offline

#2 22. 10. 2016 21:35:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Poznámky na okraji - VYŘEŠENO

Tak jsem se podíval na net jak takové věci řeší kolegové. V podstatě používají 2 - 3 různé způsoby. Oba se dají přizpůsobit tomu střídání poznámek vlevo - vpravo.
A - řešení pomocí tabulky
B - řešení pomocí rámců
C - úprava okrajů odstavce - odsazení pro poznámku.
     Neviděl jsem řešení s prostřídáním, ale oba způsoby lze takto upravit.


ad A : Postavíme základ tabulky - 3 sloupce a počet řádků dle úvahy - nejméně 3. Vždy sloučíme některé dvě buňky na řádku a další řádek prostřídáme. Takže krajní sloupce pro poznámky budou asi 3-4 cm a zbytek prostoru v prostředním sloupci.
    Nejprve například sloučíme levou a prostřední buňku v prvním řádku. Ve druhém řádku sloučíme prostřední a pravou buňku. Ten třetí řádek slouží pro vložení dalšího řádku nakonec. Následně předposlední řádek sloučíme opět stejně jako tomu bylo v prvním řádku.


ad B : Klasicky vložíme na potřebný okraj textový rámec a necháme ho obtékat podle potřeby "zleva - zprava". To uděláme nejlépe pro celý odstavec takže to pak vypadá jako sloupec, ale můžeme vložit jen určitý tvar kolem kterého se text odsadí.


ad C : Já bych k tomu doporučil základ textu vkládat do sekcí po odstavcích. Respektive vkládat vše jen do rámců jako když by se jednalo o reprografické práce.


Dávám sem odkazy které odsahují přílohy :
How to insert text sidebars into Writer docs? - : Příloha
Writing in the margins + html writers + other thoughts - příloha : Příloha
White Paper w/comments down the side - příloha : Příloha
Wiki - popis.


     Vesměs je možné udělat rámce a tabulky bez viditelných čar tak se vlastně dá dosáhnout stejných efektů různými prostředky. Písmo se dá například deformovat systematicky - fontem velikost, barva, posadí, nebo i pomocí roztahování rámců.


     Jestli budete potřebovat vzor - není problém - je to chvilka.

Editoval neutr (22. 10. 2016 21:38:57)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 23. 10. 2016 08:56:24

Hoff
Člen
Registrace: 22. 10. 2016
Příspěvků: 14

Re: Poznámky na okraji - VYŘEŠENO

Děkuji.

Offline

Zápatí