Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 14. 5. 2009 13:33:25

Yva
Člen
Registrace: 28. 12. 2005
Příspěvků: 5

Import souboru xls s makry z Excelu

Zdravím,
máme problém. Chceme calc využít na práci se souborem s výpočtovými makry napsanými asi v Java scriptech, původem z Excelu. Při pokusu o použití nějakého tlačítka (např. oteření souboru na disku) se objeví chyba:
Při spouštění scriptu ...Standart:otevři language=Basic&location=document v jazyce Basic došlo k chybě scriptovacího rámce
Zpráva:BasicProviderImpl::getScriptno script!
Lze nějak tento soubor využít v Calcu (po případné úpravě)

Zkušenosti s programováním v javě nemáme.Běhové prostředí Java je zapnuto.
Díky za radu.Yva

Offline

#2 14. 5. 2009 16:35:47

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Já si myslím, že v tom XLS to jsou normální makra napsaná v Microsoft Visual Basicu. Ty v OpenOffice Calcu pochopitelně nefungují a Calc hlásí chybu v makrech (že píše o skriptovacím rámci neznamená, že je to makro v javě).

Nevím, jestli existují konvertory Excel maker na Calc makra. Makra z Excelu se využít dají - poté, co se přeprogramují :-) Jsou to holt jiné jazyky.

Editoval hanus (14. 5. 2009 16:37:21)

Offline

#3 14. 5. 2009 18:59:52

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Pokiaľ je pravda, že makrá sú napísané vo VBA for application tak stačí pred samotné makro vložiť frázu:

Option VBASupport 1

sub makroX
end sub

Mám to vyskúšané. Keď som konvertoval súbor z Excelu na Calc takisto mi to vyhadzovalo takúto chybu.

Ďalej mám zaškrtnuté všetky políčka v <Nástroje>-<Volby> v sekcii <Načítání/ukládaní>-<Vlastnosti VBA> a políčka v stĺpci "L" v sekcii <Microsoft Office> a makrá mi fungujú bez problémov.

Editoval Roman Toman (14. 5. 2009 19:00:20)


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#4 14. 5. 2009 20:22:19

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Ještě prosím R.T. dopsat, od cca jaké verze OOo toto funguje - až v řadě 3.x nebo už i v 2.x?

Editoval hanus (14. 5. 2009 21:55:24)

Offline

#5 15. 5. 2009 16:58:19

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Vo verzii OOo 3.0.1 CZ na WXP CZ PRO SP3 v OOo verzie 2.xx som to neskúšal.

Tou frázou som myslel len ten červený prípis. Ale mám taký dojem že po zaškrtnutí už spomínaných políčok (hlavne v sekcii <Vlastnosti VBA>) by to malo fungovať automaticky, tieto políčka totiž nie sú pri prvom spustení OOo zaškrtnuté.

Makro napísané v Exceli zostane tak ako bolo, len túto frázu pred makro OOo doplní sama.

Potom som totiž importoval ešte jeden súbor s makrami z excelu a tam to fungovalo už automaticky. Aj keď je pravda, že to neboli nijako rozvetvené a zložité makrá.


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#6 15. 5. 2009 18:46:19

patrikd
Člen
Registrace: 8. 5. 2009
Příspěvků: 8

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Verzi 2.x jsem taky nezkoušel, ale je fakt, že ve verzi 3.x choděj i složitější makra z Excelu.

Co je ovšem problém, je jejich naprosto extrémní pomalost (řádově) proti Excelu (co v Excelu trvá pár vteřin, trvá v Calcu desítky vteřin až pomalu minuty), a také ta debilní vlastnost Calcu, že standardně je formát buňky číslo, místo obecnýho formátu (na to si stěžujou lidi i při exportu). Ne, to není vlastnost, to je skutečně jen a pouze debilita.

Radši mám ale přímo nativně to dělat pro jeden z jazyků pro makra v Calcu. Měla by bejt ale někdy do budoucna i přeložená dokumentace. Kromě Basicu je to ale i v angličtině dokumentovaný zatím velmi nedostatečně, natož v příkladech.

Editoval patrikd (15. 5. 2009 18:50:34)

Offline

#7 15. 5. 2009 20:59:46

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

No, zrovna som skúšal prekonvertovať jeden súbor z Excelu s trošku zložitejšími makrami a do r..i nefungovalo to. Metódy bežne používané vo VBA ako "application.run","ActiveWorkbook.Protect", "Selection.FormulaHidden", "ActiveCell.FormulaR1C1Local", "ActiveSheet.ChartObjects("xxxxx").Activate" a ešte aj nejaké iné sú pre OOo španielska dedina aj keď ostatné funkcie fungovali dobre. A to mám tie súbory vytvorené aj s makrami v MSO 97, ktorú by mala OOo priamo podporovať.


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#8 15. 5. 2009 21:22:03

patrikd
Člen
Registrace: 8. 5. 2009
Příspěvků: 8

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Tak samozřejmě, jde o to, co kdo používá za funkce, objekty, události, konstrukce... Fungovat jich asi obecně nebude hodně, a jak jsem napsal - když už fungujou, tak jsou stejně drasticky pomalejší. Proto je lepší nativní varianta, to je bez debaty. Kromě objektovýho modelu, kterej je naprosto odlišnej, se ale Basic varianta zase tak moc neliší, je prostě nutný si zvyknout na to, že stejný to neni, ale If, For, Len atd. stejný samozřejmě jsou.

Offline

#9 28. 5. 2009 09:07:33

pribanf
Člen
Místo Zábřeh
Registrace: 20. 10. 2008
Příspěvků: 11

Re: Import souboru xls s makry z Excelu

Nejlepší na převod je z free verzi verze OpenOffice z vydání Novellu - odkaz na stažení (po registraci) Openoffice.org Novell Edition [url]http://download.novell.com/index.jsp[/], pouze WIN verze!
Ta mi prozatím převedl nejvíce maker a většina pracovala s minimem chybových hlášek.
Všechno ale pracovat nebude, často je to opřepisu makra z VB do OOO Basicu.

Offline

Zápatí