Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 6. 2016 11:06:48

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

hromadné přidání textu na začátek odstavce

Dobrý den, zeptám se. Nedávno mi někdo poradil, jak přidám hromadně do někaolika vybraných buněk na konec text, který potřebuju dosadit do všech buněk. Je to příkazem najít a nahradit pomocí regulérního výrazu viz: najít $ a nahradit "čímkoliv". Něvíte prosím někdo, zda pomocí nějakého podobného regulérního výrazu lze takto jednoduše dosadit text na začátek? Děkuji moz za ochotu.

Offline

#2 3. 6. 2016 11:55:11

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

Tím dialogem to jde do všech buměk i bez regulárních výrazů pokud tyto mají na začátku stejnou sekvenci (stačí písmeno ale nesmí se pak už nikde v textu objevit).
     Ovšem to co potřebujete vyřeší lépe vzorec. Dejme tomu že máte výrazy ve slouupci A. Do sloupce B potřebujete upravený výraz. Proto do B1 zapíšete vzorec :
= "můj výraz " & A1
     Pak už to jenom vykopírujete. Když by bylo potřeba lze do vzorce vložit podmínku IF která odfiltruje buňky kter= se mají doplnit a ty které mají být nedotčené :
= IF(A1 = hledaný výraz;"můj výraz " & A1;A1).
     Podmínku lze vyjádřit například jako hledaný prefix, řetězec uvnitř, nabo sufix, popřípadě hodnotu a podobně.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 6. 2016 12:04:08

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

Vůbec nepochybuju o tom, že to skvěle funguje, nicméně pro mě by bylo lepší použít nějaký ten regulérní výraz, pokud na to existuje. Používám totiž filtry textu ve sloupcích a ten text dosazuji jen někde, řekněme třeba 20řádků pod sebou. Nechce se mi moc kopírovat další sloupce už kvůli tomu, že sešit je docela objemný. Pokud mi nic jiného nezbude, použiji určitě vaší rady. moc děkuji

Offline

#4 3. 6. 2016 12:21:13

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

do najít nahradit: hledat: ^. Nahradit: váš text $0 Nebo by mělo fungovat: váš text & Ale to mě z nepochopitelných důvodů shazuje program. Povolit regulární výrazy.

Jinak spousty inspirece zde: https://help.libreoffice.org/Common/Lis … essions/cs

Editoval ludviktrnka (3. 6. 2016 12:22:58)


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 3. 6. 2016 12:47:20

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

Já bych to viděl spíš na makro s jedním, nebo dvěma InputBoxy podle toho jestli hledáte stále jen jediný výraz, nebo pokaždé jiný. Je to určitě snadnější nežli regulární výrazy. Já je (reg. výrazy) nemám moc rád protože i když si je vybavuji celkem dobře vždy se raději podívám jak se to správně píše. Což je vlastně i tento případ.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 3. 6. 2016 13:56:39

czsars
Člen
Registrace: 22. 1. 2016
Příspěvků: 53

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

Děkuji za odpovědi. Jinak já nepotřebuji nahradit nějaký znak. Potřebuji dosadit na začátek věty v buňce. Ale i tak moc díky

Offline

#7 3. 6. 2016 15:28:32

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

symbol ^. najde první znak odstavce a odebere jej a symbol $0 nebo symbol & jej tam zase vrátí :-)


LibreOffice 5.4.

Offline

#8 3. 6. 2016 19:33:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: hromadné přidání textu na začátek odstavce

CITUJI : Používám totiž filtry textu ve sloupcích a ten text dosazuji jen někde, řekněme třeba 20řádků pod sebou. Nechce se mi moc kopírovat další sloupce už kvůli tomu, že sešit je docela objemný.
     Problematické je toto Vaše vyjádření : Jinak já nepotřebuji nahradit nějaký znak.


     Nevím jestli odpovídáte mně, nebo panu Trnkovi. Ale pokud jste myslel můj příspěvek tak by se to mohlo týkat jen tohoto textu : jestli hledáte stále jen jediný výraz, nebo pokaždé jiný
     Je ale možné že jste měl na mysli příspěvek pana Trnky : do najít nahradit: hledat: ^. Nahradit: váš text $0 Nebo by mělo fungovat: váš text &........


     Úplně asi nerozumíte podstatě práce toho dialogu. Ten dialog se orintuje podle toho co hledáte. Takže když chcete předsadit text před hledaný výraz abc musíte postupovat takto :
-----------------------
HLEDAT = abc
NAHRADIT = můjTextTEXTabcTEXT
-----------------------
    Takže když chcete přidat text za hledaný výraz abc musíte postupovat takto :
-----------------------
HLEDAT = abc
NAHRADIT = TEXTabcTEXT můjText
-----------------------
    Takže NAHRAZOVAT MUSÍME V KAŽDÉM PŘÍPADĚ. Výjimkou jsou právě regulární výrazy které umí najít výraz ale najdou v podstatě konec výrazu. Už to tady padlo :
$ - Tento znak najde poslední znak a za něj je možné něco přilepit.
^. - Tento znak najde první znak. Je to problém jak píše pan Trnka. Důvodem je to že je nalezen začátek, ale nelze najít znak před začátkem. Tam pro vyhledávání nic není. Postavte se čelem a celým tělem ke zdi a udělejte krok vpřed - proto Calc nespolupracuje:-)
    Možná nějaké řešení existuje. Byla by to hromadná úprava. Například před každý text předsadit 2 mezery, mezeru pomlčku mezeru. Pak by ^. fungoval. Zadalo by se najít - a nahradit 1. mezeru a podobně.
    Ale to už je opravdu na hromadnou úpravu vzorcem nebo makrem. Ale Vy máte zálibu zřejmě ve složitostech. Takže pak bych doporučil testovat zda by se jakýkoliv první znak nahradil Vaším textem plus tím prvním znakem. To ale testovat nebudu. Možná někdo jiný poradí.

Editoval neutr (3. 6. 2016 19:43:02)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí