Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 15. 4. 2016 11:03:56

dominika
Člen
Registrace: 15. 4. 2016
Příspěvků: 1

Propojení polí

Mám vytvořen formulář. Do jednoho z vyplňovacích polí (textové pole formuláře) má uživatel vyplnit jméno. Pole jsem si nazvala "jmeno". Uživatel má vyplnit např. Jana.
Potřebuji, aby o několik stránek níž se mi toto vyplněné jméno (Jana) samo automaticky vypsalo pomocí propojení polí.
Ve Wordu na to používám Vložení - Pole - Kategorie Propojení a odkazy - Název polí - Ref - a ve vlastnostech pole se mi objeví nadefinovaný název formulářového pole, tedy "jmeno" - potvrdím.

Ve Writeru si nevím rady.

Offline

#2 16. 4. 2016 18:21:07

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Propojení polí

Dominiko jedná se o dokument s XML formulářem? Asi ano, ale pak to budete do něčeho exportovat - například do HTM, nebo PDF?
     Jde o to, co se s tímto formulářem bude dělat následně. Předpokládám že ho budete chtít rozesílat, nebo postnout ke stažení někde na serveru (cloudu). Takže abych se vrátil k podstatě dotazu :


     XML formulář sám nic takového neumí. Tohle mohou dělat z části ovládací prvky - zejména speciální pole. Existuje speciální pole s názvem "jméno" i "příjmení", ale jde o "odesilatele". Takové pole může být vybaveno jako "neměnné" a tím pádem by se měla vždy objevit stejná (první hodnota, respektive řetězec) i v ostatních stejných polích.
     Cesta je Vložit > Pole > Další pole > karta dokument. Zde vyberete "Typ" - odesilatel, Sloupec "Vybrat" - položka Jméno a pak Příjmení. Zatrhněte čtvreček s názvem "neměnný obsah".


     Bohužel takové pole nejde vložit dovnitř textového rámce. To by ale šlo obejít. Další věc je v tom že se to nastavuje dialogem při zapnuté editaci. To je dost nepříjemné a nepoužitelné pro jiný systém nežli LO, či AOO.
     Existují ještě jiné typy polí a může to být i uživatelem definované. Problém je s aktivací takových věcí podobně jako ten odesilatel.
     V rámci dotazu na textový rámec - tak je to řešitelné makrem. Například vložíme textový rámec (pole) s názvem který určíme - nejlépe asi JménoPříjmení plus číslo. Makrem se to pak vloží do všech rámečků se stejným základem v názvu. Bohu žel to bude chodit jen pod LibreOffice, nebo Apache OpenOffice. nemůžete čekat, že to pošlete jako PDF někomu dalšímu a že u něj to bude fungovat. Tam to bude jen obyčejné pole.


      Pokud by to nějaký ovládací prvek mohl umět tak jen jako kopie seznamu pro prvek seznam. V jiném případě je nutný zásah do struktury XML, což je operace na úrovni programování a nikoliv editace v prostředí ODF. Jde o naprogramování obslužného scriptu který se zadává většinou před kód XML a tím pádem "chodí" s formulářem. Jenže uživatel musí mít JavaScript povolen - to jste už jistě někdy viděla při vyplňování na netu. Pokud to zapnuté být nemusí tak se práce provádí celá v Cloudu a Vám jde už hotová kopie.
      Ovládací prvky jsou postavené na XML, ale nevím o tom, že by existovalo jejich opakování mimo speciálních polí. Speciální pole mají nevýhody a jedna z nich je to, že není možné tyto vložit do jiného ovládacího prvku.


      Napadá mne možnost to obejít pomocí záhlaví, kde lze zadat pole která se opakují (podobné je to například ve formulářích pro přiznání daně - jméno v pravém rohu nahoře u některých listů). Při tom to záhlaví může být značně široké a nikdo nemusí poznat, že jméno je dáváno do záhlaví. Zase ale nevím co by to udělalo po exportu do PDF, nebo HTML.


      Takže shrnu - já nevím co dělal Word - popište mi co by měl dělat Writer a jestli to bude příprava pro export, nebo přímo finální práce (ve Writeru). Ale předem říkám, že aby to fungovalo v externím prostředí jako PDF, nebo XHtml tak to asi nepůjde. To by vyžadovalo zásah.
      Osobně se o XML dost zajímám, ale XML formulář sám nic jako opakování dělat neumí stejně jako neumí dělat výpočty a podobně. Je to jenom strukturální korpus který musí být obsluhován například manálně, nebo JavaScriptem, XHtml a podobně. Takže standardnější by bylo požadovat Vytvoření JavaScriptu který už s formulářem může "chodit" a obsluhovat ho. Tohle zase tady asi nikdo neumí, ale dá se to dožádat na jiných portálech kde mají fórum. Například "jakpsatweb" a jiné. Já jsem si se scripty také hrál, ale tohle jsem nikdy nedělal (ačkoliv jsem o tom už dávno uvažoval).

Editoval neutr (16. 4. 2016 18:31:36)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 31. 5. 2016 12:17:40

Trambus
Člen
Registrace: 20. 2. 2013
Příspěvků: 50

Re: Propojení polí

já bych doplnil možná jednu variantu, kterou používám já v klasickém dokumentu Writeru.

Nastavím si pole Pole - Proměnné- Nastavit proměnnou a pak dalším odkazem níže v textu Pole - Proměnné- zobrazit proměnnou si zobrazuji údaje, v celém dokumetu, které jsem si jako první navolil. Třeba to pomůže.

Nevýhoda je, že pokud chci nastavit proměnou, musím do pole zaklikat a otevře se mi okno, kde proměnou nastavím. Možná existuje i pole, do kterého to lze rovnou napsat, ale to já už nevím jak bych udělal... třeba zkušenější poradí...

Offline

#4 31. 5. 2016 12:27:18

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Propojení polí

Pro Trambus. Já nevím co si myslela Dominika, ale registrovala se 15.4 - napsala příspěvek a od té doby zde nebyla. Klikněte na její jméno a uvidáte že od té doby tady nebyla. Prostě zbytečná práce. Možná si myslela že tohle je typ chatu - že jí hned někdo odpoví a tak to po chvíli vzdala - nevím.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 31. 5. 2016 15:07:57

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Propojení polí

Trambus napsal(a)

Nevýhoda je, že pokud chci nastavit proměnou, musím do pole zaklikat a otevře se mi okno, kde proměnou nastavím. Možná existuje i pole, do kterého to lze rovnou napsat, ale to já už nevím jak bych udělal... třeba zkušenější poradí...

Moc to nechápu, ale lze použít Soubor-Vlastnosti-Vlastní vlastnosti-Přidat vlastnost

Hodnotu pak můžete vložit Vložit-Pole-Informace o dokumentu, rozkliknout Vlastní a vybrat.

Hodí se to např. pro šablony, inofrmace se vyplňuje na jednom místě.

Offline

Zápatí