Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 25. 3. 2016 12:04:01

gyoja
Člen
Registrace: 27. 11. 2015
Příspěvků: 4

Vertikální zarovnání stránky na střed

Potřebuji nastavit vertikální zarovnání stránky na střed. Lze toho v LibreOffice docílit?

Editoval gyoja (25. 3. 2016 12:09:58)

Offline

#2 25. 3. 2016 13:32:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vertikální zarovnání stránky na střed

To je asi nešťastně formulováno - Potřebuji nastavit vertikální zarovnání stránky na střed. Lze toho v LibreOffice docílit?. Zní to jako by se měla stránka do něčeho zarovnat. Ve skutečnosti Vám jde o vertikální zarovnání obsahu ve stránce.


     To se dělá stejně u AOO i LO - ale nepřímo. Nastavují se okraje. Defaultně jsou to 2 cm nahoře, dole, vlevo a vpravo - což by se dalo označit za zarovnání symetricky na všechny směry.


      To co chcete je dáno dvěma možnými způsoby. Vložit rámec - ten se dá zarovnat na střed stránky i ve svislém směru, nebo vytvořit "ruční zalomení stránky" pak se sice musíte strefit na střed, ale zůstane to tam.
      Ten rámec lze udělat bez viditelného ohraničení (neviditelný rámec). Takže nikdo nemusí tušit jak jste to udělal. Ovšem takovéhle řešení se hodí jen asi pro první stránky, jinak hrozí nějaké obtékání textu. Jedině že byste zalamoval stránku před tou kde bude rámec...

Editoval neutr (25. 3. 2016 13:39:49)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 25. 3. 2016 14:25:31

gyoja
Člen
Registrace: 27. 11. 2015
Příspěvků: 4

Re: Vertikální zarovnání stránky na střed

Tak to je zbytečně složité. V MS Wordu, když jsem ho používal, byla možnost nastavit svislé zarovnání textu ve stránce i na střed. Text pak při začátku psaní začínal na vertikále uprostřed a postupně se na stránce rozšiřoval nahoru i dolů.
Mám delší dokument s různou délkou odstavců na jednotlivých stránkách, který bych takto na střed potřeboval z designových důvodů zarovnat a Vámi popsané metody jsou děsná pruda.
Asi mi ovšem nezbyde nic jiného, než to zhruba na střed po stránkách odentrovat ručně.
Ale i tak díky za radu.

Offline

#4 25. 3. 2016 23:17:24

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Vertikální zarovnání stránky na střed

Ano, je to opruz.

Osobně bych spíše použil textový rámec (panel kreslení). Ukotvení ke stránce, Umístění do levého horního rohu  textové oblasti, velikost podle tiskové oblasti, pravý klik, text, ukotvení textu na prostřední tečku a text uvnitř rámce vycentrovat.

A nastavit obtékání.

Offline

Zápatí