Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 21. 3. 2016 16:13:12

docky
Člen
Registrace: 21. 3. 2016
Příspěvků: 3

Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Dobrý den,
přemýšlíme, že použijeme Google font Open Sans jako naše "korporátní písmo", máme ho už na webu atd. Tento font mohu stáhnout a nainstalovat do pc a užívat ho napříč dokumenty, v mailu, apod. U Microsoft officů mohu využít funkci vkládání písma do souboru, a otevře to i příjemce, který Open Sans nemá nainstalovaný v pc, což je skvělé. V OpenOffice se v tom samém dokumentu fonty nahradí jiným písmem. Uvažuje se o nějaké fičuře, která by to řešila stejně jako standardní office? "Nejpodobnější" písmo, které se načte, je totiž dost rozdílné big_smile

Děkuji za odpověď. Budu ráda za každý podnět.

Editoval docky (22. 3. 2016 15:06:31)

Offline

#2 21. 3. 2016 18:45:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Na zahraničních fórech jsem viděl návody k doinstalování vlastního fontu, ale tohle asi není třeba dohledávat - font Open Sans máme alespoň v Libre Office i když možné ne všude - ve všech aplikacích.

     Například Petr Valach popisuje náhrady písem z těch vlastních. To co neuvádí je import nevlastního písma. Článek 1 Petr Valach, Zde jde o Calc a podobné záležitosti a v tomto následujícím článku zase o Impress
Článek 1 Petr Valach
     Jde o to, že když si otevřu LibreOffice Writer, tak tam opravdu font Open Sans vidím. Takže pokud Vám nepomohou články Petra Valacha, lze použít rozšíření Tomáše Bílka, i když je staršího data a nevím jestli funguje.
TestFonts od Tomáše Bílka

Editoval neutr (21. 3. 2016 18:48:09)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 21. 3. 2016 19:21:46

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

LibreOffice umí vkládat písma do souboru stejně jako MS Office (Soubor - Vlastnosti - Písma).

Offline

#4 21. 3. 2016 22:03:43

docky
Člen
Registrace: 21. 3. 2016
Příspěvků: 3

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Ano děkuji, možná je řešení zde (http://www.openoffice.cz/navody/tisk-vi … p%C3%ADsma) ale spíš myslím, že jsem to špatně napsala. Nejde mi o vložení, ale spíš o načtení.

Jde mi o to, že vytvořím word s Open Sans, písmo vložím do souboru, a pošlu to více lidem. Některý z nich ale bude mít OpenOffice a prostě to neotevře - ne s Open Sans, písmo bude jiné. Já sama Open ani Libre Office nepoužívám, ale myslím na ty, co ano. Chápu to dobře, že ten postup přes vytvoření pdf a odf, platí pouze, když bych to vytvářela v OpenOffice? Nebo to jde i z wordu?

Offline

#5 22. 3. 2016 00:08:58

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Načítat písma vložená v DOCX by měl zvládnout LO taky (OpenOffice nejspíš ne).

Hybridní PDF lze vytvářet jen v LO/OO, Word takovou funkci nemá.

Offline

#6 22. 3. 2016 09:34:42

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Docky to máte pravdu. Jde o to, co mají nastaveno koncoví uživatelé. Faktem je, že Petr Valch uvádí možnost s hybridním PDF, které by si s tímto mohlo poradit, ale už to zase nebude editovatelné. Asi většina z nich by odmítla cokoliv nastavovat jen proto, aby udělali autorovi radost, respektive ocenili jeho estetické provedení dokumentu.
     Nejvýš asi budou ochotni akceptovat dva formáty. PDF a DOCX. V PDF věrné zobrazení a v DOC(X) provádět editaci, ale to je tak asi vše co se dá dělat :-(


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 22. 3. 2016 10:40:30

docky
Člen
Registrace: 21. 3. 2016
Příspěvků: 3

Re: Open Sans se nahrazuje jiným fontem - VYŘEŠENO

Ano, přesně tak. Musela bych ke každému dokumentu poslat extra návod, jak si nastavit písmo v případě OO... Řeším to hlavně kvůli tiskovým zprávám, které chtějí novináři mj. ve wordu, mám informace, že pdf rovnou mažou. A když si necháme vytvořit design manuál, chtěla bych, aby písmo bylo jednotné napříč všemi dokumenty a médii. Bohužel...Děkuji vám všem za pomoc.

Offline

Zápatí