Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 3. 2016 11:27:38

homi
Člen
Registrace: 18. 12. 2013
Příspěvků: 28

Klav. zkratka pro absolutni adresaci

Resim priklad pomoci funkce sumif uvadeny na:http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=575
Hned prvni soubor http://www.openoffice.cz/navody/funkce- … umifsumifs

Vsechno OK, akorat nevim, jak misto relativnich adres pouzit absolutni, jak je v tabulce pouzito.
Klavesova zkratka shift+F4 mi nefunguje. Je nutne ty dolary dopsat rucne nebo je nejake jine reseni?
Dekuji za tipy.

Offline

#2 18. 3. 2016 12:10:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,444

Re: Klav. zkratka pro absolutni adresaci

Ano může se stát, že budete dopisovat dolary ručně, ale nejprve se podívete do NÁSTROJE > PŘIZPŮSOBIT > KARTA KLÁVESNICE.
- V okně nahoře můžete prolistovat všechny klávesové zkratky a najít případné jiné naklíčování místo Shift+F4. Jde spíš o to proč tam není. To může mít více důvodů.
A.) - Zrekvíroval to systém
B.) - Zrekvíroval to systém (AOO, LO)
C.) - Někdo zasáhl do klávesových zkratek, a mohl to být i nějaký externí program, nebo rozšíření. Také jste to mohl udělat nevědomky Vy sám. Pokud se podíváte na přiřazení Shift+F4 tak bude buď volné, nebo obsazené. Jestli to byl systém Calcu nařazený (AOO, LO) tak uvidíte přiřezení když přepnete do klavesnice (LO, AOO) - nyní máte klávesnici jen pro Calcy. (když to nebude ani tam - je to špatné, ale těžko to dohledáte. Pak doporučuji přiřadit jinou klávesovou zkratku.


     To co se dá přiřadit navolíte ve spodních oknech. Takže nejrychlejší postup pokud je přiřezení jinak : -
a) - dole sloupec Kategorie > VLOŽIT vedlejší sloupec Funkce > najdete relativní/absolutní adresy.
b) - Klepnete na relativní/absolutní adresy > a ve sloupci Klávesy by se mělo něco objevit. Když ne - musíte raději dohledat jestli je to v rámco LO, AOO.
c) - Pokud je to špatně musíte přiřezení jinam zrušit a to je nebezpečné, takže raději opatrně.


     Postup je podobný sloupec Kategorie > VLOŽIT > vedlejší sloupec Funkce > relativní/absolutní adresy > jen vyberete z horního okna jinou klávesovou zkratku (popřípadě takto vrátíte původní). Stiknete tlačítko ZMĚNIT - je úplně nahoře. nezapomeňte uložit.

Editoval neutr (18. 3. 2016 12:17:52)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 22. 3. 2016 11:35:59

homi
Člen
Registrace: 18. 12. 2013
Příspěvků: 28

Re: Klav. zkratka pro absolutni adresaci

Priznam se ze jsem tomu postupu neporozumel. Nevim, kde dole sloupec Kategorie > VLOŽIT...  Ale moje chyba, mel jsem uvest, ze klav. zkratka normalne funguje. Takze kliknu na = a vyberu bunku nebo oblast a pote stisknu shift+F4, tak se adresovani premeni na absolutni, dokonce i nazev listu je s dollarem (pokud prirazeni provadim na jinem listu).
Ale chtel bych totez, pokud pouziju pruvodce funkci, napr. tedy SUMIF - dalsi, objevi 3 pole: oblast, kriteria, oblast pro soucet. A tady uz pri vyberu oblasti klaves.zkratka SH+F4 nefunguje. LO hlasi odkazy nebyly nalezeny. OO nehlasi nic, nereaguje. Takze je vybrana oblast relativne a dolary dopisu rucne. Myslel jsem, ze to jde nejak naklikat.
PS. pouzity posledni verze LO a OO.

Offline

#4 22. 3. 2016 12:23:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,444

Re: Klav. zkratka pro absolutni adresaci

To je zase trošku něco jiného, ale pro Vaše budoucí potřeby upřesním :
Otevřeme hlavní nabídku - hned první řádek okna pod modrým pruhem :
Soubor Úpravy Zobrazit Vložit Formát Nástroje Data Okno Nápověda Takže > NÁSTROJE > Vybereme z roletkového menu (předposlední sdola) - PŘIZPŮSOBIT > Otevře se dialog který má 4 karty - vybereme kartu KLÁVESNICE (je druhá od levé strany).
     Tam se odehrává to co popisuji v tom předešlém příspěvku. Jinak to co jste nyní upřesnil je celkem pochopitelné, ale řeší se to dodatečně v hotovém vzorci podle následujícího postupu : -
- Do buňky s hotovým vzorcem vložíme nejprve kurzor (konkrétně rámeček který ukazuje kde jsme) pokud tam náhodou není. Dialog vkládá do aktuální vybrané buňky tak když nepohnete myší nebo kurzorovou klávesou budete na správné buňce.
- Nyní vidíme ve vstupní řádce (okénko v řádku těsně nad tabulkou - vedle f(x), Suma a "=") nově vytvořený vzorec.
- Vložíme ukazatel (šipku myšítka) nad vstupní řádek a ěipka se změní na písmeno "I". To uděláme přesně nad místem kde je ve vzorci adresa kterou potřebujeme "absolutizovat".
- Nad adresou (na začátku sriskneme levé tlačítko a "namažeme" jen úsek který má mít dolary)
- Jakmile je namazáno tak stiskneme Shift+F4.


     Tím se stane, že dostaneme dolary jen do určité adresy a ne do všech které jsou ve vzorci. Když totiž nevyberete část vzorce - ale celou buňku, dolary se dostanou na všechny adresy. Při tom většinou potřebujeme jen jedinou - například ze 3 které ve vzorci jsou.
     Jen ještě poznámka - takto také můžete "rotovat" obsazení dolarů
1. stisknutí Shift+F4 = dolar před sloupcem i před řádkem,
2. stisk Shift+F4 = Dolar jen před řádkem,
3. stisk = dolar jen před sloupcem
4. stisk = žádné dolary


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí