Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 25. 1. 2016 01:16:41

adyhas
Člen
Registrace: 10. 12. 2015
Příspěvků: 19

Automatické dokončování neexistující hodnoty - VYŘEŠENO

Ahoj, mám drobný problém, na který jsem narazil. V naší skladové tabulce, když zadám v jakémkéoliv měsíci do počtu kusů "=1", tak mi calc automatisky dokončí na "=145e2b5cedd83b3a_rr718034176cz-detail"
Tuto hodnotu, a jakoukoliv její část jsem hledal v celém dokumentu, ovšem bez výsledku, jako vzorce, poznámky... nic. Dokonce nejde ani nastavit automatické opravování textu, jelikož je text dlouhý. Nevíte někdo, jak se toho zbavit? Ano, dát za výraz mezeru a následně ji umazat, ale je to dosti nepohodlné, když se zadává u více zakázek 1 kus.
Děkuji za odpověď nebo nasměrování.

Editoval adyhas (11. 4. 2016 23:35:17)

Offline

#2 25. 1. 2016 05:36:59

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Automatické dokončování neexistující hodnoty - VYŘEŠENO

Nejprve se podívejte přímo do tabulky náhrad Nástroje > Nastavení automatických oprav. V té tabulce by to mohlo být. V takovém případě by se Vám ale vždy nahradily jedničky jež nebudou dány vzorcem. Píšete, že to v náhradách není, ale kontroloval jste obsah tabulky? Podle toho Vašeho vyjádření jste se pokoušel výraz zadat (kontrovat) a to nešlo. Chyba mohla vzniknout snadno sama od sebe respektive náhodným stiskem kláves kterými jste to zadával. Existuje ale ještě jiná a dost podobná záležitost.


      Stejně dobře by to mohlo být v opravě pravopisu. K zavedení náhrady v opravě pravopisu stačí chybně (nebo spíš náhodně a jednorázově) přiřazená klávesová zkratka pro "přidat do slovníku". Normálně se oprava spouští Shift+F7 ale může k ní být přiřazen třeba Enter nebo šipka ap.
      V nastavení je možnost kontrolovat "slova s číslem". Pak už by stačila jen klávesa která spustí nahradit. Je to asi krkolomná kombinace, nicméně teoreticky možná zejména pokud ten výraz nebude přímo v tabulce náhrad. Nejspíš by to ale fungovalo jen při zadávání čísel ve formě textu a potvrzování provedení oprav jiným tlačítkem nežli Entrem, ale i Enter by to být mohl.
      Klávesové zkratky pro Calc mají 3 zdroje "sektory". První je daná přímo Operačním systémem. Ta druhá je daná pro celý kancelářský balík - zde by se to dalo přenášet například mezi Writerem a Calcem. A pak existuje sada jen pro Calc. Měl byste zkontrolovat poslední 2 sady klávesových zkratek. Je To v Nástroje > Přizpůsobit > karta Klávesnice. Vedle této nabídky jsou v dialogu dvě přepínací tlačítka mezi LO (AOO) a Calcem. Podívejte se do okénka Kategorie > Upravit. Tam najdete co je přiřazeno k určité funkci (náhrad a hned pod tím pravopisu).
      Z okna "klávesové zkratky" vyčtete že je něco k té-které klávese přiřazeno, ale ne vždy je zřejmé o jakou funkci se jedná. Proto hledejte jak jsem uvedl výše (v oknech Kategorie > Funkce). V okně "Klávesové zkratky" najdete zkratky ke kterým nic přiřadit nejde, respektive je nelze přepsat. Ty které jsou viditelně přiřazené a nelze je přepsat patří celému balíku. Ty které jsou zašedlé (prázdné ale neaktivní - alespoň v LO je to tak) a nelze je přiřadit jsou vyhrazeny z OS.

      Dál by to mohlo být nějaké zapomenuté makro nejspíš v nějakém rozšíření, nebo v knihovně Moje makra. Takové makro by se nejspíš spouštělo akcí "OnClick" - tedy také Entrem a nebo ESC ap.


      Takže je toho docela dost, co by mohlo být zdrojem téhle nechtěné "náhrady". Musíte zapátrat v paměti jestli jste se s tím složeným, nebo jemu hodně podobným výrazem někdy někde setkal. Mně to silně připomíná GUI - tedy název nějaké knihovny. Avšak na konci je výraz "...cz-detail". To by mohlo souviset například s databází výkresů a podobně. Musíte se zamyslet a pak možná vzpomenete co jste dělal. To by Vás mohlo navést.
      Mohlo by to být i něco z operačního systému. Existují různé programy se záznamem maker a to Vám může škodit v kancelářském balíku. Přesto ho tam nenajdete v žádné podobě. Pokud je zdroj v kancelářském balíku, tak byste ho měl umět dohledat.


      Jak jsem uvedl - nejdříve projeďte tabulku náhrad - ta je nejvíce podezřelá. Následně když se to neodstraní otestujte jestli se to nestává jen u buněk s formátem čísla "text". Při takovém formátu například LO umí s číslem počítat ale slovník ho také čte.
      To otestujete například tak, že zadáte vzorec v prvním řádku =ROW() a pak dáte vzorec do paměti a uložite zpět jen jako číslo (z dialogu Vložit jinak - volba jen číslo). Také Vám místo toho napoví zarovnání čísla různého od jedničky. Pokud máte nastaveno v zarovnání buňky to přednastavené (implicitní) tak jsou čísla vpravo a text vlevo. Je li testovací číslo vlevo (textový formát) - bude to nejspíš slovníkem pravopisu a špatně přiřazenou klávesovou zkratkou.


      Pokud to nebude stále ono, musíte prohledat klávesové zkratky jak v celém kancelářském balíku, tak v Calcu. Při tom některé přiřazení možná nebudete moci identifikovat - něco tam bude. Zejména hledejte v kategorii "Upravit" a "Basic". Ovšem ani tak se dopracovat nemusíte.


      Potom by to mohlo být makro. Tam už může být přiřazena klávesová zkratka a nemusí být v Basicu. Některé makra fungují na principu zatlačení klávesy - obecné. Tady je postup složitější. Musíte odinstalovat všechna rozšíření a prohledat všechny svoje knihovny nad kancelářským balíkem. Zejména nezapomeňte zkontrolovat makra vlastní kancelářskému balíku (makra LO, AOO). Některé rozšíření se tam nainstalují a vy k nim nemáte přístup protože vidíte jen kopie maker. Samozřejmě zkontrolujte také "Moje makra - Standard" a všechny ostatní knihovny které pod záložkou "Moje makra existují".
      Když ani to nepomůže, doporučuji smazat celou složku kterou máte pod Vaším profilem > data aplikací > složka s názvem kancelářského balíku - raději smažte celý folder s názvem LibreOffice (nebo OpenOffice). To udělejte při zavřeném balíku a nežli ho znovu spustíte dejte ho znovu nainstalovat - s volbou opravit.


      Poslední možnosti je prohledat OS (operační systém). Někde by měla být složka nejspíš z programu který umí nahrávat makra. Co s tím Vám ale neporadím. Snadno může být program deaktivován - bude prostě nefunkční, nebo tam vůbec nebude ale zůstal záznam v registrech. Musíte najít klávesové zkratky, možná pluginy a podobné věci. Možná byste se měl obrátit na poradnu která se Vaším OS zabývá a dát dotaz tam. Před tím byste si ale měl ověřit jestli totéž nedělají jiné programy. Pokud to dělá stejně LO i AOO - bude nejspíš problém v OS.


      Přeji úspěch a písněte co to bylo.

Editoval neutr (25. 1. 2016 05:49:39)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 25. 1. 2016 08:03:07

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Automatické dokončování neexistující hodnoty - VYŘEŠENO

To je dost divné, protože výraz za "=" se automaticky nedokončuje. Řešení nenabízím, to popsal neutr jen rychlá berle - doplněného výrazu se zbavíte stiskem "Delete" - co je doplněné zmizí zlůstane jen co bylo napsané. A moc tedy nechápu proč vyplňujete =1 a ne pouze 1. Jo a ještě, Automatické dokončování lze vypnout: Nástroje -> Obsah buněk -> Automatické dokončování (Ano/Ne)


LibreOffice 5.4.

Offline

#4 25. 1. 2016 09:26:31

adyhas
Člen
Registrace: 10. 12. 2015
Příspěvků: 19

Re: Automatické dokončování neexistující hodnoty - VYŘEŠENO

Děkuji neutr za výřad možností, vyzkouším a ozvu se, zda něco pomohlo.

Výraz se dokončuje když zadám před 1 jakékoliv znaménko (+-=). Proč používám? Vedení skladu a odpis (automatické sčítání) prodaných kusů. Automatické dokončování vypnout nechci, jelikož mi usnadňuje práci. Tohle je pouze otrava, na kterou musím myslet, abych pak ve skladech nemusel hledat, kde se mi dokončila hodnota...

Offline

#5 11. 4. 2016 23:34:52

adyhas
Člen
Registrace: 10. 12. 2015
Příspěvků: 19

Re: Automatické dokončování neexistující hodnoty - VYŘEŠENO

Takže děkuji všem za rady. Po dlouhé době jsem měl čas tuto situaci řešit. Vyzkoušel jsem všechny možné rady a nakonec jsem dospěl k tomu, že bych mohl všechny listy zkopírovat do nového čistého dokumentu. A hle, ono to fungovalo. Všechno pracuje jak má a nenabízí to tuhle hodnotu. Ono je totiž problém, že tahle tabulka se vyvíjela přes 5 let a kdo ví, kdy byl tento text vložen. Bohužel to nejjednodušší řešení mě napadlo až úplně nakonec, kdy jsem to chtěl vzdát.

Offline

Zápatí