Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 1. 2016 01:09:52

filius
Člen
Registrace: 2. 4. 2014
Příspěvků: 22
Web

Náhrada jednoho znaku jiným

Zdravím,
je možné v Calcu nastavit, aby se fráze typu „chorvatsko 2015" zkopírovaly do tvaru „chorvatsko 2016", tj. nejenom nahrazení, ale rovnou novou verzi (původní verzi 2015 chci ponechat).


Analýza klíčových slov pomocí nástrojů Marketing Miner a Calc.

Offline

#2 10. 1. 2016 05:58:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,364

Re: Náhrada jednoho znaku jiným

V podstatě to lze udělat snadno a hned několika různými způsoby. Bohu žel je třeba určitého odhadu který ze způsobů se opravdu hodí nejlépe. Všechny různé způsoby mají nějaké ale....
     Vždy půjde o dodatečný (následný) zásah po akci vykopírování. Jinak hrozí, že se upraví také původní zdroj. To by bylo silně kontraproduktivní.
---------------------------------------------------------------------------------------------
- Automatické opravy. To by byl "nejautomatizovanější" zásah. Ale už byste nikdy nenapsal frázi "chorvatsko 2015". Respektive při editaci původního dokumentu by se to také ihned přepsalo. Původní dokument by asi musel být pro jistotu nastaven "jen pro čtení".
     Musel byste zřejmě tuto opravu vypínat. Tedy respektive používat jen v období specifické činnosti. Šlo by asi zkopírovat celý dokument bez otevření (ze složky do složky), přepsat název dokumentu, následně ho otevřít a automatické opravy by udělaly své.
Postup : - NÁSTROJE > NASTAVENÍ AUTOMATICKÝCH OPRAV (asi 3. odspodu). Podívejte se ale do nápovědy je možné nastavit výjimky ap.
     (Poznámka - Automatické opravy mají omezený počet frází. Pokud byste opravoval více výrazů mohl byste dojít k limitě počtu. Potom byste musel něco původního smazat a nahradit potřebným.)
---------------------------------------------------------------------------------------------
- Další možností je dialog ÚPRAVY > NAJÍT A NAHRADIT. To je postup, který bych doporučil. Obsluha je snadná. Zadáte frázi (výraz) který se má najít a výraz kterým se to má nahradit. Následně vyberete "nahradit vše" a je to hned hotové. Máte například možnost "hledat ve všech listech", regulární výrazy ap.
     Můžete vybrat jen určitou oblast (rozbalit OSTATNÍ MOŽNOSTI) kde se vše nahradí, takže nerelevantní úseky s výrazy by se vynechaly.
     Výhodou je to, že si dialog po dobu otevření pamatuje několik posledních náhrad. Je to ale jen asi desítka výrazů pro najít a extra pro nahradit.
     Můžete použít jediný sešit (který si opravy bude stále pamatovat) a do tohoto sešitu importovat listy z jiných sešitů (zavřených). Opravit dialogem a uložit jako csv s novým názvem.
     Mám představu například zdroje CSV který obsahuje nabídky cestovek na rok 2016 s názvy různých zemí. Hledané názvy budou jen v jednom sloupci. Ten stačí vybrat a přepsat číslo 2015 za 2016. Dál není potřeba zadávat k tomu číslu výraz - např. "chorvatsko".

---------------------------------------------------------------------------------------------
- Podobná možnost, ale s tím, že se vše záznamníkem nahraje jako makro které se spustí nad určitým sešitem(y). Makro je možné spouštět například klávesovou zkratkou.
     Nevýhodou je, že se při nahrávání nastaví jen jeden určitý výraz. Potom by bylo potřeba spouštět cyklem více výrazů. To značí zásah do kódu - ale zcela jednoduchý.
     Lze takto "opravit" i sešity aktuálně zavřené (hidden). To je ale také už složitější zásah do kódu. Nicméně Vy byste si s tím měl snadno poradit. Vzor Vám pošlu.
---------------------------------------------------------------------------------------------
     Pokud by Vám něco vyhovovalo a potřeboval byste například kód makra zadejte parametry výrazů a jejich náhrad.

Editoval neutr (10. 1. 2016 06:13:57)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí