Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 12. 2015 20:24:59

petrabrham
Člen
Registrace: 23. 12. 2015
Příspěvků: 3

Problém s vkládáním textu a čísel do Calc

Ahoj,
nově používám Calc z Libre Office 4.4.2.2. Dělám v tom také účetnictví a to tak, že si do Calc kopíruji data, která mně pošlou zákazníci emailem - kopíruji je rovnou do patřičných buněk, tedy ne žádná mákra či řetězové vkládání, ale prosté zkopírování textu ze zdrojového textu a vložení do buňky v Calc. Ve starší Open Office bylo vše naprosto bez problému - tedy jak jsem text označil a zkopíroval do schránky, tak se zase vložil do příslušné buňky. Ale teď v Libre Office jsou s tím kopírováním do buněk neustálé problémy. Za prvé mně u některých buněk vyskočí okno s dotazem "Zvolte jazyk pro import" a nabídka "automaticky" či roletka s výběrem jazyků. Po odkliknutí čehokoliv se to chová stejně a to tak, že to naprosto rozhodí formátování (a to i u buněk s uzamčeným formátováním!!!). Takže je text v kurzivě (přestože zdrojový text v kurzivě není), mění se zarovnání a další vlastnosti. Dělá to pravděpodobně pouze u kopírování z emailů, které jsou v html. Nepomáhá na to předformátování buněk, uložení šablony, uzamčení formátování, zkrátka nic. A teď můj dotaz: Nejde někde implicitně nastavit, aby si Calc bral ze schránky pouze text a vše ostatní ignoroval? Myslím někde v nastavení, aby se to pak už na nic neptalo, protože to používám dost často a odklepávání několika oken s dotazy a zaškrtáváním by velmi zdržovalo moji práci. Navíc i při volbách způsobu importu pomocí speciálních nabídek to stejně nikde nefunguje správně. Jde mi tedy pouze o tak triviální a naprosto jednoduchou věc, jako ignorování všech formátovacích znaků při kopírování ze schránky. Bohužel to v nastavování Calc nejsem nikde schopen nalézt. Za veškerou pomoc budu moc vděčný. Děkuji, Petr

Offline

#2 23. 12. 2015 21:01:15

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Problém s vkládáním textu a čísel do Calc

Musíte vložit jinak - neformátovaný text. Je to přes dialog který můžete volat z kontextového menu (pravé tlačítko myši), nebo z menu hlavního. Existuje na to i klávesová zkratka.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 23. 12. 2015 21:13:39

petrabrham
Člen
Registrace: 23. 12. 2015
Příspěvků: 3

Re: Problém s vkládáním textu a čísel do Calc

Děkuji za odpověď, ano takhle to funguje (i když také ne úplně dobře - funguje to pouze pro schránku aktivovanou klávesovou zkratkou CTRL-C - já v Linuxu používám hlavně schránku, kde se text nakopíruje do schránky pouhým označením myší - a tam to nefunguje - neustále to pak kopíruje text, který jsem naposledy nakopíroval zkratkou CTRL-C).
Taky jsem před chvílí přišel na to, že to funguje i systémem nakopírovat to tam i s tím nechtěným formátováním a pak použít z kontextového menu "vymazat přímé formátování". Všechno je to ale takové dost neohrabané a pomalé - já to používám pro desítky až stovky zápisů denně a toto neustálé zbytečné klikání navíc dost zpomaluje moji práci. Ve staré Open Office to probíhalo pouze systémem - označit požadovaný text a nad cílovou buňkou zmáčknout prostřední tlačítko myši - a hotovo. Takhle se naklikám minimálně jednou tolik. Proto se ptám - nezná někdo způsob, jak toto vnutit Calc jako standardní chování? Třeba i editováním nějakého konfiguračního souboru.

Offline

#4 23. 12. 2015 23:33:56

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Problém s vkládáním textu a čísel do Calc

např. vkládat v calcu do "příkazového řádku" nikoli do buňky samotné


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 24. 12. 2015 14:27:25

petrabrham
Člen
Registrace: 23. 12. 2015
Příspěvků: 3

Re: Problém s vkládáním textu a čísel do Calc

Také Vám děkuji za odpověď, ale i to je dost kostrbaté - označit buňku, přejít do "příkazového řádku" - zase klikání navíc. A mimoto jsem včera zjistil, že stejně se to chová i přímo v buňce, pokud se do ní nejprve dvojklikem umístí kurzor, tak pak už to při vkládání bere pouze text bez dalšího formátování. Ale pořád to není ta jednoduchost, s jakou to šlo ve starší Open Office. Stovky kliků navíc moc neprospívá mým starým šlachám :-)

Offline

Zápatí