Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 11. 2015 15:18:47

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Ahoj,
mám problém s obrázky. Mám již vytvořený a funkční dokument s textem a obrázkem.

1) Dám vytisknout a vyleze pouze text. Místo obrázku je prázdné místo.
2) Dám exportovat do PDF a obrázek je deformován.

Přeinstalovaní na starší verzi libreoffice nepomohlo. Znovuvytvoření dokumentu nepomohlo. Přeinstalování ovladačů nepomohlo.

Windows 10 64 bit. LibreOffice_5.0.3_Win_x64.

Problém se objevil po čisté instalaci Win 10 kvůli absenci ovladače na AHCI (jediná změna oproti předchozí instalaci).

Problém v ovladačích tiskárny bych nehledal, neb při tisku do PDF přes adobe je soubor též bez obrázků. Tisknu-li do PDF přez microsoft, program spadne. Export do PDF funguje, obrázek je ale deformovaný.

Předem děkuji.

Editoval Mrcik (18. 11. 2015 22:04:46)

Offline

#2 10. 11. 2015 16:07:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Raději se zeptám :
Pracujete přímo s Writerem - tedy není to náhodou například html, nebo xml verze?
Když exportujete do PDF tak máte 3 možnosti.
- přímý export pomocí ikony z panelu "Standardní".
- export z nabídky Soubor - podnabídka Exportovat.. možnost do pdf
- export do pdf z nabídky Soubor.
     Takže upřesňuji : Jakou koncovku má originální soubor, jakou nabídku exportu do pdf používáte. Nakonec jaký typ obrázku a jak je tento uložený.
     Obrázek totiž může být vložen například odkazem, nebo embedding (vložený natvrdo). Pdf používá kompresi a některé obrázky to může pozměnit. Podobně když používáte verzi pro html - tam se stránky nafukují.
     Obrázky mají vlastnost změny velikosti (deformace tažením za růžky). Ta musí být zakázána.
Pokud máte obrázek odkazem, tak musíte pro takové obrázky povolit vlastnosti zobrazení - tisk a podobně, ale v LO 4.0.3 jsem s Writerem ještě ani nepracoval. Je možné že je to chyba.


     Možná byste to měl sem postnout na ukázku.

Editoval neutr (10. 11. 2015 16:08:43)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 10. 11. 2015 16:43:54

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Je to normální ODT vytvořený před řadou let a řadu let bez problémů používaný.

Obrázek je v dokumentu.

Forma exportu přes klikátko v horním panelu.

Obrázek se z dokumentu neztrácí, v náhledu je normálně vidět.

Obrázek je deformován až v exportu, v dokumentu je jeho velikost upravena proporciálně a v tisku pro jistotu vůbec není (bez ohledu na to, kterým ovladačem je soubor tisknut).

Ososbně si myslím, že je problém někde v běhu nějaké "podprogramu", jako je např. net framework apod. Těmto věcem nerozumím, nevím na čem je běh LO závislé, je to však pro mě jediné vysvětlení toho, jak je možné, že různé verze programu na předešlé instalaci win fungující se stejnými ovladači tiskáren teď nefungují. Podotýkám, že všechny tiskárny vykazují stejnou chybu. Proto bych nehledal problém od driveru dál ale někde mezi LO a driverem. Nerad bych se pouštěl do slepého přeinstalovávání všeho co je v PC, proto bych rád nějakou konkrétní radu.

Offline

#4 10. 11. 2015 17:28:47

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Mrcik napsal(a)

Obrázek je deformován až v exportu, v dokumentu je jeho velikost upravena proporciálně a v tisku pro jistotu vůbec není

     Právě asi tohle nastavení v dokumentu je jeho velikost upravena proporciálně
způsobuje deformace v pdf. Dříve to být nemuselo. Jestli můžetetak to sem postněte - nejlépe zkopírijte na uložto.cz a sem dejte odkaz.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 10. 11. 2015 19:24:01

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

A při exportu se deformuje, zatímco při tisku ztrácí? Vůbec tomu nerozumím.

http://pesves.cz/vyveska.odt

Offline

#6 10. 11. 2015 21:05:51

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Takže postup :
1. - Klepněte na fotku a pravým tlačítkem vyvolejte vlastnosti obrázku - kartu Typ. Já jsem ho deformoval na velikost 5,89 x 6,3 pomocí nastavení šířka a výška - karta Typ, což mi připadalo ergonomické.
2. - Opět stejný postup, ale nyní zaškrtněte čtvereček "zachovat poměr" (musí tam být fajfka).
3. - Zavolejte Soubor - Export do pdf.
     Export proběhl dobře i když fotka mi připadala maličko jiná nežli v originále, ale v pdf je i písmo jiné. Otestujte a napište.

Editoval neutr (10. 11. 2015 21:07:32)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 10. 11. 2015 21:56:07

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

http://pesves.cz/vyveska.pdf
Stejné....
-
http://pesves.cz/vyveska2.pdf
Dám-li ve vlastnostech původní velikost, opět je při exportu obrázek deformován stejně a to na dvojnásobnou šířku a stejnou výšku
-
Pozn. skutečně si nemyslím, že je problém v nastavení obrázku, protože stejný soubor na jiném PC funguje dobře. Navíc nechápu, jak by se mohl špatně nastavený obrázek při tisku netisknout, zatímco při exportu deformovat. Problém je dle mého názoru v softwaru, nikoli v datech.

Offline

#8 10. 11. 2015 22:33:12

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Střelím úplně od boku.

Vymažte (předtím zazálohujte/přejmenujte) profil LO. A zkuste.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#9 11. 11. 2015 06:30:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Pokud to potřebujete rychle Moje úprava


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 11. 11. 2015 14:06:23

janek-m
Člen
Registrace: 25. 4. 2013
Příspěvků: 22

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Neviem, aké máte vy ostatní skúsenosti, ale mne sa napr. pod Win 10 (64 bit) nepodarilo LO 5.0.3 64- bit verziu  nainštalovať. Systém vôbec nevedel, čo má so stiahnutým súborom robiť. Ešte stále je na stránkach LO odporúčaná 32 bit verzia a 64 bit je pod kolónkou testovacia verzia. 32-bit verziu som pod Win 10 nainštaloval bez problémov a aj bez problémov funguje. Takisto je bezproblémové aj vkladanie obrázkov do textových súborov - je úplne jedno, či sa obrázok zmení manuálne ťahom alebo cez Vlastnosti obrázka, po exporte do PDF je uložený tak, ako bol v textovom dokumente.

Mohlo by byť možné, že 64-bit. verzia LO pod Win má ešte veľké nedostatky a nemusí fungovať správne?

Offline

#11 11. 11. 2015 17:57:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Dnes jsem testoval tento případ na W10 32 bit a v pohodě. Faktem je, že by popisované chyby neměly být ani na verzích 64 bit. To ale hned nemohu otestovat. Přes to si myslím, že popisované chyby by nemohly být výsadou 64 bitových provedení.
     Pokud Vám jde jen o věcnou stránku práce která se od příkladu moc neliší otestujte program Draw. Pak by zbývalo asi jen nainstalování Apache OpenOffice, nebo LibreOffice 32 bitů. Mělo by to jít nainstalovat - používal jsem 16-bitové instalace na 32 bitech a nepozoroval jsem nějaké problémy. Bohu žel je to jen můj dojem. Win 10 - respektive obecně Win toto může asi zakázat. Pak by nezbývalo nežli udělat paralelní instalaci linuxu a nejlépe na samostatný, nebo externí disk.
     Pokud by to byla jediná potíž a LO Vám jinak vyhovuje, bylo by řešením portable LO na klíčence. Ta ale musí mít nejméně 32 MB. Tam by měla chodit verze 32 bitů. Ukládalo by se pak na základní systém.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 17. 11. 2015 11:38:35

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Moc vám všem děkuji za reakce, cením si vaší snahy pomoci a omluvte prosím mou krátkodobou nepřítomnost.

Zvedavec napsal(a)

Střelím úplně od boku.

Vymažte (předtím zazálohujte/přejmenujte) profil LO. A zkuste.

Zkoušel jsem vytvořit dokument znovu (ctrl+N) --> stejné. Nebo co máte na myslí se smazáním profilu?
...

Neuter napsal(a)

Pokud to potřebujete rychle Moje úprava

Děkuji, mám další tři počítače na LO běží jak má (mají win7 a LO 32bit).
...

janek-m napsal(a)

Mohlo by byť možné, že 64-bit. verzia LO pod Win má ešte veľké nedostatky a nemusí fungovať správne?

Rozdíl oproti předchozí instalaci je právě to LO 64-bit. Jedna z mých prvních úvah. Odinstaloval jsem. Nainstaloval LO x86 a furt stejný problém. LO si zachovalo nějaké nastavení z předchozí verze? Systém je "poškozen" předchozí instalací LO 64? Problém není v LO?
...

neuter napsal(a)

Dnes jsem testoval tento případ na W10 32 bit a v pohodě. Faktem je, že by popisované chyby neměly být ani na verzích 64 bit. To ale hned nemohu otestovat. Přes to si myslím, že popisované chyby by nemohly být výsadou 64 bitových provedení.
     Pokud Vám jde jen o věcnou stránku práce která se od příkladu moc neliší otestujte program Draw. Pak by zbývalo asi jen nainstalování Apache OpenOffice, nebo LibreOffice 32 bitů. Mělo by to jít nainstalovat - používal jsem 16-bitové instalace na 32 bitech a nepozoroval jsem nějaké problémy. Bohu žel je to jen můj dojem. Win 10 - respektive obecně Win toto může asi zakázat. Pak by nezbývalo nežli udělat paralelní instalaci linuxu a nejlépe na samostatný, nebo externí disk.
     Pokud by to byla jediná potíž a LO Vám jinak vyhovuje, bylo by řešením portable LO na klíčence. Ta ale musí mít nejméně 32 MB. Tam by měla chodit verze 32 bitů. Ukládalo by se pak na základní systém.

Důvod proč jsem psal na toto fórum je: Zaprvé, abych si vyřešil problém. Zadruhé, abych alespoň trochu pomohl s "vývojem" LO, kterému fandím, chyba, která nastala, jistě nebude výsadou pouze mého počítače.
Kvůli LO si rozhodně nebudu instalovat linux, to už si raději koupím word. Portable řešení mi přijde dehonestující, asi něco jako rozdíl mezi nohou a protézou. Nicméně děkuji za nápad.
...
Děkuji, Vojtěch Stoklasa.

Editoval Mrcik (17. 11. 2015 11:43:07)

Offline

#13 17. 11. 2015 12:21:45

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Já odpovím nejprve za uživatele "zvedavec". Smazání podle jeho úvahy se týká nastavení ve Vašem profilu : Document and settings - username - data aplikací - LibreOffice/4. Tento folder když smažete tak se nic světoborného nestane. Doporučuji ho smazat při vypnutém LO a pak zavolat instalaci (nejlépe 32 bitů) a zadejte opravit.
     V tom nastavení se udržují proměnné programu jako je jméno uživatele, rozšíření, styly a podobné věci. Když tento folder (Libre Office/4) smažete, dá se to spustit i bez "opravy". Ale já bych opravu upřednostnil - výchozí nastavení. Smazat tento foldr můžete - nebo spíš měl byste pokud přeinstalováváte verzi s chybou.


     Portable verze není "protéza". Je to nezávislý systém který se spouští z USB bez ohledu na to, jaký OS je nainstalován na hlavním systému. Dokonce ho je možné použít v některých případech podobně jako LIVE (CD, DVD, USB) tedy k opravám hlavního systému. Jeho určením je ale právě to, že si v kapse nosíte (téměř) plnohodnotnou instalaci kterou lze spustit na čemkoliv - i třeba jen na síťovém terminálu.
     Já jsem tyto varianty uváděl jen jako případné "nouzové" - a sice "Pokud Vám jde jen o věcnou stránku práce ....", nebo "Pokud by to byla jediná potíž ....".


     Systémy 64 bitů asi dělají opravdu podivné věci. Naposledy (po vašem příspěvku) se objevil příspěvek s problémem který je ještě méně logický nežli ten Váš Chybné zobrazení otočeného textu


     Já bych se přiklonil k tomu, abyste vymazal svůj profil, nainstalov 32 bit verzi LO. A pak uvidíte co se děje, nebo neděje.
     Pokud se to nezmění, máte možnost buň nejaké provizorní řešení a počkat zda někdo problém vašeho typu potvrdí a nahlásí.
     Provizorním řešením myslím to portable na USB, nebo paralelní instalaci Apache OpenOffice. Ta může být konec konců i hlavní instalací. Myslím že byste nějaké sdílení s ostatními stroji úspěšně používal a bez jakéhokoliv vlivu (AOO/LO). Hlášeny jsou problémy jen s kontingenčními tabulkami v Calcu, ale také je to možná jen subjektivní nález. Se stejným dokumentem může stejně pracovat AOO jako LO.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 17. 11. 2015 12:44:27

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Ano, to jsem myslel, akorat pokud ma vyssi Win nez XP, misto "Document and Set..." ma "Users\jmeno uzuvatele\AppData\Roaming" i kdyz si ted neuvedomuju, jestli tam nezustavaji "po staru" pojmenovani zastupci, kteri ho tam dovedou stejne (asi jo).

Editoval Zvedavec (17. 11. 2015 12:44:54)


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#15 17. 11. 2015 13:35:23

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Bohužel smazání složky (Document and settings - username - data aplikací - LibreOffice) nepomohlo. Nastavení se evidentně smazalo, protože LO si nepamatoval kam má ukládat export.
Odinstalování LO64, smazání té složky s nastavením, restart, nainstalování LO32 --> stejná chyba.

Offline

#16 17. 11. 2015 14:00:34

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Tak vyzkoušejte nainstalovat AOO. Tato instalace může být vedle nainstalovaného LO a tam to otestujte. Tím se také více či méně prokáže, že to je výsada 64 bitové verze. Byl bych docela zvědavý jestli to dělá také Apache OpenOffice.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#17 17. 11. 2015 15:00:10

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

OO funguje jak má a dokonce bych řekl, že výrazně rychleji.

Offline

#18 17. 11. 2015 17:14:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Takže nyní by to chtělo aby někdo potvrdil že u něho LO na 64 bit systému dělá popisovanou chybu také. Pak můžeme nahlásit bug. Zbývá ještě čekat na novou verzi LO jestli se to nezmění. Kombinace OS Win 64 bit + LO je zřejmě zdrojem všeobecné nestability LO. Také by to chtělo ověřit na Linuxu.

Editoval neutr (17. 11. 2015 17:15:48)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#19 17. 11. 2015 18:02:22

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

(Ještě pro upřesnění té chyby.)
Win 10 64 + LO 32 mi běželo na předchozí instalaci win 10 bezchybně. Teď jsem nainstaloval win 64 + LO 64 a vyskytl se bug a nepomohlo ani přeinstalování na LO 32. Jediný rozdíl na druhé instalaci win je využívání technologie AHCI (což hádám, že je irelevantní) a prvotní instalace LO 64.

Editoval Mrcik (17. 11. 2015 18:02:50)

Offline

#20 18. 11. 2015 17:40:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Teď proběhla v diskusi k článku Novinky LO debata. Tato debata může obsahovat podstatu problému. Nemáte náhodou zapnuté Open GL? To dělá rotiku od samého začátku.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#21 18. 11. 2015 22:04:01

Mrcik
Člen
Registrace: 10. 11. 2015
Příspěvků: 11

Re: Obrázky nejdou exportovat ani tisknou - VYŘEŠENO

Je to tím. Moc děkuji! :-)

Offline

Zápatí