Donutit Calc aby počítal s větší přesností je obtížné, ale jde to. Svého času jsem podobný problém řešil. Jednalo se o faktoriály. Omezení Calcu - faktoriál čísla > 170 = #NUM (přetečení). Já jsem "zatím" našel 2 metody jak to obejít, ale žádná sláva. V rámci maker jsem řešil ještě další možnost.
Tento postup je "neprovádění" plného součinu. Hodí se to jen k určitým operacím které nějak souvisí s iteracemi. Abych to moc nerozváděl : Pomocný list kde vyjádřím činitele součinu jako sloupec ze kterého ubírám, nebo do něj přidávám. Inkremetuji, nebo dekremenzuji na nějaké rozumné velikosti a její násobky jsou ve sloupci. Takto jsem to také testoval ale pro ostrý provoz jsem generoval místo listu sešitu modul Basicu.
Jinou cestou je použít simulaci součinu (podílu) mnohočlenu. Tedy rozebrat do jednotlivých buněk dílčí součiny, nebo podíly. Podobně to děláme když násobíme, nebo dělíme na papíru velká čísla tedy pod sebe. To lze udělat v sešitě také "vedle sebe". Další operace jsou sice zkomplikovány, ale pro modulo a podobné jednoduché zadání to asi stačí. Zobrazení můžeme udělat v jedné buňce jen jako textový řetězec. Pro Vaše účely bych doporučil právě toto.
Další cestou je použití logaritmů. Ty byly právě kvůli podobným potížím vynalezeny nejméně v 16. století na dvoře Rudolfa II švýcarským matematikem (jméno mi vypadlo). Je ale možné, že se k takovým účelům používal i algoritmus Gelosia.
Hledal jsem na internetu a našel jsoem stránku kde bylo možné vygenerovat faktoriál až 2^40000. Já jsem testoval jenom pro zajímavost Calc. Pomocí logaritmu lze obsluhovat ještě čísla do 2^3000 pak ale prostý logaritmus se základem "e" také klekne. Je sice možné vytvořit logaritmus s jiným základem, nebo logaritmovat logaritmy ap, to jsem ale netestoval.
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ