Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 11. 2015 13:40:52

evina
Člen
Registrace: 21. 10. 2015
Příspěvků: 10

Problém s písmem Calibri - vyřešeno kompromisem.

Prosím, neví někdo, proč se mi písmeno "c" tiskne jako otazník?
Font Calibri, velikost 9, tisk nastaven na 80%.
Zkusila jsem nastavení na A3, 110 %, ale jsou tam stále otazníky.
Původně byl tento dokument vytvořen jako xlsx a teď ho edituju v Libre office. Může to být tím?
Zkusíla jsem to znovu uložit jako xls, ale pořád to zlobí.
Existuje písmo podobné velikostí fontu Calibri, které by tento dokument akceptoval i s písmenem "c"?
Děkuji,
E.

Editoval evina (5. 11. 2015 14:51:09)

Offline

#2 5. 11. 2015 14:36:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Problém s písmem Calibri - vyřešeno kompromisem.

Evo v Calcu LibreOffice ani Apache OpenOffice font Calibri není nainstalován. Problém je v tom, že Calcy pracují s písmem ASCII 8 bit. Existuje znaková sada Unicode 16 bitů, kde jsou všechny znaky (64 000 znaků včetně asijských). Tam byste našla zdrojový kód (číslo) každého znaku Calibri, ale bylo by to větší číslo nežli 256.
     Problém je v konverzi z formátu xslx. Je otázkou jakou verzi LibreOffice používáte a zda to nepřešlo přes konverzní nástroj Microsoftu - ten to zprzní tak, že to naše nastavení nebere správně.
Asi by to chtělo ukázku aby se to objasnilo. Může to být chyba LibreOffice, nebo možná i Vašeho nastavení přístupnosti dokumentů Microsoftu.


     Asi nejlepší bude ten soubor sem postnout abychom se na to podívali. Takhle teoretizovat není moc efektní. Často pak vyplavou zdánlivě nepodstatné maličkosti. Naposledy jsme hledali chybu, která ani chybou nebyla. Jen autor nenapsal, že je to export z csv. Taková volovina by mne nenapadla protože autor popisoval chybu docela fundovaně.
     Pokud nevíte jak - uložte to na serveru "uložto.cz", nebo jinde (leteckapošta.cz, box, dropbox a podobně) a adresu sem napište. Nedávejte to na úložiště pod heslem. Adresu dejte do tagů podle BBCode (návod zde vlevo pod okénkem).

Editoval neutr (5. 11. 2015 17:14:44)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 5. 11. 2015 14:50:26

evina
Člen
Registrace: 21. 10. 2015
Příspěvků: 10

Re: Problém s písmem Calibri - vyřešeno kompromisem.

Moc děkuji za reakci. Mezitím jsem to vyřešila kompromisem, font jsem změnila na Arial a ten už je v pořádku. Myslím, že problém nastal v okamžiku, kdy firma podcenila problém s existencí jednoho PC s MSO a více PC s Libre Office. A nebo nikoho nenapadlo, že by problém mohl nastat. Jsem tu ve firmě nová a přináším nové pohledy, nové formátování a nové problémy. :-) Už jsem pochopila, že s Libre Office musí být velká trpělivost. :-) Ještě jednou díky.
E.

Offline

#4 10. 11. 2015 18:39:54

poky
Člen
Registrace: 23. 9. 2005
Příspěvků: 69

Re: Problém s písmem Calibri - vyřešeno kompromisem.

Otázka je, jestli v tom PC s LibreOffice jsou nainstalované fonty z Microsoft Office, tedy například ten font Calibri.

Pokud ne, možná by stačilo ty fonty přidat ručně nebo doinstalovat Microsoft Word Viewer, který je zdarma a všechny tyto fonty už obsahuje -> LibreOffice si je pak najde.

Osobně mám font Calibri naimportovaný do linuxu a LibreOffice tento font bez problémů používá.

Offline

#5 10. 11. 2015 18:47:15

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Problém s písmem Calibri - vyřešeno kompromisem.

Ono existovalo nějaké rozšíření pro písma. Nevím jestli pro LO, nebo AOO ale viděl jsem to. Nevím jestli tam bylo Calibri. To co ale vím je skutečnost, že doinstalovaná písma mohou způsobit problémy. Pokud by se chtěla autorka k tomuto tématu vrátit, tak bych doporučil otestovat rozšíření které se dá snadno instalovat i odstranit. Jinak si může způsobit problémy.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí