Acronis
Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice

#1 12. 10. 2015 19:41:34

Dominik123
Člen
Registrace: 12. 10. 2015

Vysvětlivky

Dobrý den, formátuji text a když chci vložit vysvětlivku,tak mi to vždy automaticky přeskočí na úplný konec dokumentu na začátek nové stránky, i když poznámka pod čarou funguje tak jak má..Nevíte čím by to mohlo být? Díky za odpověď.

#2 12. 10. 2015 20:13:57

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004

Re: Vysvětlivky

Věřím, že když upřesníte balík (OO/LO) a verzi a ideálně vystavíte kousek dokumentu, kde to dělá, zvýší se pravděpodobnost pomoci.

LO většinou poslední verze, na W7 prof. 32b/64b

#3 13. 10. 2015 05:52:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Ono je to logické. Vysvětlivka je odkaz který se zobrazí jen když se zavolá (klikne se na ni). Mohla by to sice být skrývaná sekce, respektive skrytý text, ale v principu je to podobný seznam jako rejstřík. V LO je rejstřík vysvětlivek vidět a v AOO také i když si myslím že by být vidět nemusel. Například běžné tištěné dokumenty mají vysvětlivky na konci každé stránky. Zde jsou všechny na konci dokumentu.
     Každý balík to může provádět jinak, ale pokud to chodí jak má tak bych se nezabýval tím jak se to technicky realizuje.
     Problém vidím spíš v tom, že kliknutí neakceptuje režim jen pro čtení. Ale i tak je to odkaz bez návratu - což je nepříjemné vzhledem k tomu, že skočíme na konec dokumentu. Pak zbývá vytvořit k tomu ještě křížový odkaz kterým se lze vrátít do hlavního textu na pozici vysvělivky.
     Za větší problém bych pokládal skutečnost, že po exportu do PDF kliknutí na vysvětlivku nefunguje vůbec. Když tam ale dáme křížový (zpětný) odkaz funguje to i v PDF.
     Takže v každém případě doporučuji křížové odkazy. Bohu žel z přincipu to musí být duplicita k vysvětlivce. Pak by měla vysvětlivka se zpětným odkazem vypadat asi takto (ii 2) v hlavním dokumentu a to "ii" je horní index. Dvojka je návratová poloha křížového odkazu.
     Asi by šlo "vymazlit" rejstřík a udělat si jen křížové odkazy. Ale to už je daleko za původním dotazem.

Editoval neutr (13. 10. 2015 06:42:29)

Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#4 6. 8. 2020 08:43:57

Petr_K
Člen
Registrace: 6. 8. 2020

Dobrý den,

zajímalo by mne, zda lze v každé kapitole resetovat číslování vysvětlivek.

Děkuji.

Editoval Petr_K (8. 8. 2020 07:46:59)

#5 6. 8. 2020 11:53:02

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016

Jestli to chápu dobře tak byste pro každou kapitolu chtěl mít číslování Vysvětlivek třeba od 1. S Vysvětlivkami to nejde, a připadá mi že to ani nemá cenu, neb vysvětlivky se všechny umisťují až na konec dokumentu, takže k čemu by na konci mělo být číslování Vysvětlivek třeba 1,2,3,1,2,1,1,1,2,3 atd.?

Jde to však s Poznámkami pod čarou, Nástroje/ Poznámky pod čarou a vysvětlivky -> karta Poznámky pod čarou, Začít od a vybrat V kapitole. Funguje jen pro Umístění na Konec stránky. To vám bude Poznámky číslovat od začátku v každé kapitole a umístěné je budete mít standartně dole na stránce, velikost prostoru pro ty Poznámky a styl oddělující čáry si nastavíte ve Formát/ Styl stránky -> karta Poznámky pod čarou.

#6 6. 8. 2020 13:18:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007

Pro Petr_K.
     Nestačilo by Vám do textu vysvětlivky zadat na začátek číslo stránky? Tedy musel byste manuálně zadat na začátku věty například "Strana 6" a podobně.
     Další možností by bylo vkládat jednotlivé stránky jako sekce, ale co stránka tak soubor. To je neproduktivní a lepší by bylo řešení od kamlana, nebo ten ruční zápis čísla stránky.

Šlo by to udělat například textovým rámcem a místo vysvětlivek, nebo poznámek pod čarou udělat klasické pole odkazu, nebo pole záložky. Je to složitější, ale docílíte co potřebujete.

Musíte si uvědomit, že se snadno text přesouvá při nějakém zásahu do předchozího textu. Když přidáte například řádek, může se odstavec, nebo jen věta posunout na další stránku. Typicky si vytvoříte strukturu a obsah dokumentu. Po kontrole zadáte vytvořit rejstřík na začátku a nepřejte si ten zmatek. Musíte vědět kde zalomit řádky a kde stránky, jak dělat stejný styl pro podobné stránky atd .....

Když to budou klasické vysvětlivky, nebo poznámky pod čarou, tak tohle vše není důležité. Je také možné spouštět makrem různé dialogy které zobrazí potřebné, nebo se nastaví odkrytí jinak skrytého odstavce za větou nebo odstavcem ap.

Editoval neutr (6. 8. 2020 13:20:23)

Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

#7 8. 8. 2020 07:50:16

Petr_K
Člen
Registrace: 6. 8. 2020

Děkuji za odpovědi.

V knize, kterou si převádím do souboru odt, je v každé kapitole nové číslování veršů a ke každému verši jsou poznámky od několika autorů. Proto jsem chtěl číslování veršů spojit s číslem poznámky. Odlišeny by byly číslem kapitoly.  Navíc bych rád do poznámek průběžně zasahoval a je popř. rozšiřoval. Také výsledný soubor potřebuji převést do formátu mobi, abych jej mohl číst ve čtečce. Tam převod souboru s vysvětlivkami funguje dobře.

Co jsem se chtěl dozvědět jsem se dozvěděl: Číslování vysvětlivek nelze v každé kapitole resetovat.

Poznámky pod čarou vyzkouším.

Dotaz pokládám za Vyřešený.

Zápatí