Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 9. 8. 2015 18:59:21

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Název buňky - VYŘEŠENO

Kvůli určení hodnoty výrazu (a jeho změny v závislosti na hodnotách buňěk), který jsem mohl rovnou kopírovat do buňky jsem si chtěl zadat názvy buněk. Např. místo A1 zadat jen A, místo A2 zadat jen B, atd. a následně bych do určitě buňky vkopíroval vztah (např. =A+B) a očekával bych hodnotu výrazu, přičemž místo A bude hodnota v buňce A (tj. A1) a za B se bude počítat hodnota v buňce B (tj. A2).

Problém však nastává, když jsem chtěl buňku pojmenovat písemenem C nebo R. Ostatní jednopísmenné názvy jsou možné. Názvy R a C se mi použít nepodařilo. Vyskakuje hláška "Pro vybranou oblast musíte nastavit platný odkaz, nebo zadat platný název." Daný problém je jak v OpenOffice, tak i v LibreOffice, dokonce i v LibreOffice 5.

Pomůžete někdo, jak buňku nazvat písmeny C a R, abych nemusel vkopírované vzorce (vztahy) upravovat?

Předem děkuji.
LD

Editoval LadaDv (10. 8. 2015 21:58:34)

Offline

#2 9. 8. 2015 19:26:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

To asi těžko - "R" = ROW a "C" = COLUMN


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 9. 8. 2015 22:54:37

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

U pojmenovaných výrazů to dost nejasné a podivně zdokumentované.

Jméno musí začínat písmenem nebo podtržítkem, dále mohou být písmena, čísla, podtržítka.
Dále nesmí odpovídat adrese buňky a nesmí být true a false.

Kombinace začínající R+číslo je jmenovitě v dokumentaci vyřazena s odvolávkou na funkci ADDRESS, kde se odkazují na notaci R1C1. Písmeno C zamítnuto není. Samotné R také ne.

Pokud dáte ale vytvořit jméno, tak při použití třeba C se vytvoří jméno _C.

IMHO na stejné úrovni jako jsou R a C jsou všechny kombinace, které tvoří označení sloupců (v excelu je k pojmenování výrazů nelze použít).

Vzhledem k tomu, že v LO by měly být možné výrazy typu sum(A:B) = suma sloupců A a B, což není totéž jako sum(A:B) = sum(A1:A2), je zřejmé, že povolení a použití jména typu A přináší určité problémy.

Pokud uvedené pojmenování chcete používat, pouvažujte o variantě typu A_, B_, ...

Offline

#4 10. 8. 2015 08:34:36

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

Díky oběma za odpověď. Help jsem si prostudoval, ale samotné R či samotné C nebylo z názvu buněk vyloučeno.
Zdá se, že mi nezbývá nic jiného, než min. u proměnných C a R pojmenovat buňku např. Ce a eR a upravit podle toho vkopírovávaný výraz.
Snažil jsem se o to poněvadž jsem měl pocit, že před několika lety jsem tento způsob použil na výpočet hodnoty výrazu, kde jsem postupně měnil hodnoty různých proměnných.
Ještě jednou díky oběma.

Ještě nějakou dobu nechám téma otevřené a za  několik dní jej (když nebude žádná diskuze) uzavřu.
LD

Offline

#5 10. 8. 2015 09:52:30

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

Já myslím, že je to docela pochopitelné. Adresa buňky - například R1 - je buňka ve sloupci "R" a v řádku číslo 1. Když se ale vezme v úvahu notace Excelu (R1C1) - konkrétně R1 tak to reprezentuje celý řádek číslo 1 - ale správně k deklaraci buňky na pozici "R1" je to "R1C18" - to není úsek "R1:C18".
To lze pochopit ze vzorce adresy :
=ADDRESS(1;18;1;0) = R1C18
=ADDRESS(1;18;1;1) = $R$1
=ADDRESS(1;18;4;0) = R[1]C[18]
=ADDRESS(1;18;4;1) = R1
---------- a podobně pro R$1 nebo $R1. Když se podíváte na prvnía poslední výraz tak vidíme že R1C18 = R1 ve smyslu adresy buňky. Z toho můževycházet mnoho chaosu už třeba proto, že lze syntaxi nastavit pro Calc explicitně.
    Logicky by to mělo být vidět jako zákaz v rámci pojmenovaných úseků, ale to by asi musela být zakázaná všechna samostatná písmena a jejich 3. třídy kombinace (správně variace 3. třídy s opakováním).
    Jen k tomu dodám, že já (ale nejenom já) dost často používám odkazy na pojmenované úseky v makrech. Nemám představu co by takový zákaz udělal s deklaracemi proměnných. Zase když by byla možnost splést si buňku s pojmenovaným úsekem - to by bylo ladění jedna báseň. sad
    Tohle stávající řešení je asi kompromisem který "nejméně bolí".


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 10. 8. 2015 21:57:04

LadaDv
Člen
Registrace: 9. 8. 2015
Příspěvků: 9

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

Díky všem za vyjádření a považuji problém za "VYŘEŠENÝ". Zkrátka jsou postupy a věci mezi nebem, klávesnicí a židlí, které zkrátka nejdou.
Ještě jednou díky.

Offline

#7 11. 8. 2015 08:27:38

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Název buňky - VYŘEŠENO

neutr napsal(a)

Adresa buňky - například R1 - je buňka ve sloupci "R" a v řádku číslo 1. Když se ale vezme v úvahu notace Excelu (R1C1) - konkrétně R1 tak to reprezentuje celý řádek číslo 1

Ok.

Editoval lp. (11. 8. 2015 09:28:36)

Offline

Zápatí