Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 6. 2015 22:07:33

TomasN
Člen
Registrace: 28. 6. 2015
Příspěvků: 3

Dodací list

Dobrý den, dělám a tisku v LO dodací listy. Mám několik souborů s tabulkou v podobě dodacího listu pro každou firmu ( zákazníka ) jeden.  Potřebuji udělat automatické číslování dodacího listu a to tak že bych otevřel soubor ( šablonu ) konkrétního zákazníka a načetlo by se mě číslo DL z nějakého společného souboru kde by se vždy zapsalo nové číslo. Zkoušel jsem to propojením dvou tabulek vždy šablona + data. Jaké číslo by mělo být na to bych snat přišel ale nevím jak při otevření té šablony uložit to číslo na nový prázdný řádek v souboru data. 

Děkuji moc za pomoc

Offline

#2 29. 6. 2015 05:57:54

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dodací list

Tohle se dá řešit jen makrem a postupů může být více. Může to být zabudováno přímo do sešitu se šablonou (koncovka .ods). Ale může se jednat o šablonu s koncovkou '.ots'.
     Když by se jednalo o soubor Calcu (koncovka .ots, nebo .ods) - tak například číslování může být zabudováno jak přepis čísla v šabloně. Číslování se bude uchovávat jako hodnota z makra. V makru se například deklaruje proměnná (Static, public, ...) NejakyNázev = číslo XY. Hodnota se pak navyšuje až po provedení akce (šablona vygeneruje list s číslováním, makro se samo přepíše a hned potom se šablona zavře). To je také největší výhoda i nevýhoda. Konkrétně jedno otevření šablony - přepis čísla a vynuceně zavření (sešit s koncovkou .ods) - šablona (.ots) otevírá jen nový sešit a sama přepíše svě makro.
      Tento systém je vhodný když se souborem šablony (.ots, .ods) pracuje větší kolektiv. Například různí fakturanti. Sešit Calcu musí být provozován jak nesdílený. V podstatě pak do centrální evidence zapíše automaticky číslo a člověka který se k šabloně přihlásil. Jakmile člověk práci dokončí a svou kopii zavře provede se přepis obsahu do centrální evidence - vedle do políček tedy tak aby bylo vidět číslo, jméno, adresát, položky čístky a termíny....


      Jenže když to obsluhuje jeden jediný člověk tak mu bude vadit to vypínání šablony když by chtěl udělat více dodáků naráz. To se pak dělá makrem, které přepíše konkrétní číslo, nebo načte zdroj vydaných dodáků a přidá k součtu jedničku. S tímto souborem ale nesmí pracovat najednou více lidí, takže to je opravdu jen pro jediného člověka který tohle musí vědět.
      Postup je až hanebně jednoduchý. Například do listu2 - buňka A2 dáme vzorec = A1+1. V buňce A1 tohoto listu bude číslo které načítá tabulka v listu1 - dodák. Na listu 1 máme tlačítko kterým obsluhujeme záznamníkem nahrané makro. Vyplníme (a vytiskneme) dodák a následně stiskneme tlačítko. Tím se číslo na listu 2 buňka A1 přepíše (Buňka A2 se načte a vloží jen jako hodnota do buňky A1).
----------------------------------------ODTUD ZKOPÍROVAT
POSTUP nahrání makra :
1. - v LO povolíme makra NÁSTROJE > LibreOffice(Apache OpenOffice) > ZABEZPEČENÍ > ZABEZPEČENÍ MAKER (Úroveň vybrat střední) > Důvěryhodné zdroje (určit adresář).
2. - v LO povolíme záznam maker NÁSTROJE > LibreOffice(Apache OpenOffice tohle nepotřebuje) > POKROČILÉ > zaškrtávací políčko zaškrtnout POVOLIT ZÁZNAM MAKER.
3. - Toto je základní nastavení které doporučuji hned uložit i když nyní to nutné není (ale kdysi bylo).


4. - Vlastní nahrávání makra :
4A - Postavíte kurzor do listu 2. Do buňky A2 vložíte vzorec = A1+1. Do A1 napíšete číslo 1.
4B - Skočíte do listu 1, před tím ale na listu 2 skočíte třeba do C3 (abyste nebyl v A2)
4C - ZAPNETE ZÁZNAMNÍK MAKER > Nástroje > Makra > Zazanamenat makro.
4D - 1. - Skočíte do listu 2
4D - 2. - Skočíte do buňky A2 (Zkopírujete nejlépe Ctrl+C, nebo ikonou ap)
4D - 3. - Skočíte do buňky A1 (Vložíte s volbou - jen čísla a text).
5. - Uložit makro vypnutím záznamníku. (dáte svůj název bez diakritiky).
6A - Sešit uložit (jinak se to číslování ztratí).
6B - Vytvoříte tlačítko: -
6C - ZOBRAZIT > NÁSTROJOVÉ LIŠTY > LIŠTA OVLÁDACÍ PRVKY FORMULÁŘE
6D - Zapnete režim návrhu Zap/vyp.
6E - Vyberete tlačítko a dáte ho někam do listu 1 tak aby Vám nevadilo. Je to kurzor s osovým křížem který roztáhnete tam kde ho chcete mít.
6F - Na tlačítko dáte kurzor a klepnete pravým tlačítkem - vyberete Ovládací prvek
6G - Na kartě OBECNÉ nastavíte jméno popřípadě další věci.
6H - Na kartě UDÁLOSTI vyberete SCHVÁLIT (ale můžete otestovat i jiné volby).
6I - Dostanete nabídky PŘIŘADIT AKCI > MAKRA
6J - DOSTANETE VÝBĚR KNIHOVNY - zde musíte najít to makro které jste vytvořil pod svým názvem.Napoprvé ho budete mít asi v makrech MOJE STANDARD.To lze odzkoušet, ale správně by mělo být jen v sešitě kde budete makro provozovat. Postup by byl velice dlouhý - nastudujte návody.


7A - Vypněte tlačítko návrhu v liště OVLÁDACÍ PRVKY. Tlačítko ztratí zelené úchopové body.
7B - Uložte sešit a otestujte zda se číslo přičítá po stisknutí tlačítka.
7C - Doporučuji si do listu 1 udělat odkaz na buňku A1 ze sešitu 2 Postup:
     Do listu 2 někam blízko vložíte vzorec "=A1".
     Obsah této buňky vystříhněte a vložte někam do listu 1 (CTRL+V tedy vše, nebo ve volbě vložit jinak vybrat čísla, text a hlavně Vzorec).
----------------------------------------KOPÍROVAT AŽ SEM
     Takto můžete nahrát například i kopii obsahů a vložit do do listu 3 jako seznam vydaných dodáků. K tomu ale musíte otestovat víc věcí, například se naučit spojovat makra v knihovnách Basic najet na konec seznamu zápisů ap.
     Nyní bych doporučil zkopírovat postup z tohoto návodu - vše mezi poznámkami "zkopírovat odtud" až k "kopírovat až sem" samozřejmě bez těch oddělujících čárek.
     Následně vložit text do sešitu - s volbou vložit jinak - prostý text. Samozřejmě je to ten nejprimitivnější postup, ale je velice efektivní zejména pro věci podobvného charakteru. Sám to dělávám tímto způsobem často.


     Mimo toho existují dodáky a faktury často jako textové dokumenty a mohou mít návaznost na HROMADNOU KORESPONDENCI. Ale to už je jiná oblast nežli pokrýval Váš dotaz.

Editoval neutr (29. 6. 2015 06:08:44)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 29. 6. 2015 22:18:06

TomasN
Člen
Registrace: 28. 6. 2015
Příspěvků: 3

Re: Dodací list

Dobrý den, děkuji za podrobný postup. Už se mě podařilo to celkem rozchodit. Pro každého zákazníka mám jeden list a to číslování provádím v prvním listě, zjistil jsem že když změním umístnění toho počítacího listu tak to z dalších listů nejde.  Vadí mě jen že je ryziko to někdo omylem přepíše, skoušel jsem tento list skrýt ale to pak nefunguje, taky jsem ho skoušel zamnout ale to taky nejde, nakonec jem ho zamkl krome pole A1.
Jěště vždy když kliknu na to tlačitko v dalších nových listech tak mě to skočí na ten první list u kterého jsem dělal to makro, ono to v podstatě nijak nevadí jen je to trochu nepříjemné :-)

Jěstě jsem k tomu tlačíku skoušel přidělat i nahráté makro na tisk. Spustil jsem záznám maker a dal Ctrl+P dal dvě kopie a dal tisknou pak jsem makro uložil. Připojil jsem ho k tlačítku jako provést akci ale nefunguje to. Funguje jen když nahraji makro jen po CTRL+P následně musím ješte jednou potvrdit.

Děkuji moc

Offline

#4 30. 6. 2015 05:41:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Dodací list

Začnu od konce. To CTRL+P je klávesová zkratka pro tisk to "P" = print a žádné makro nepoužívá.
     To skákání je protivné, ale nejde odstranit. Nahrávané makra tohle dělají. Bohu žel v systému který jste zvolil je číslování málo efektivní. Makro umí skočit na 1. list ale z něj se neumí vrátit na list s dodákem. Musel byste nahrát každému zákazníku jiné makro.
     Dá se to sice udělat tak, že nahrajete postup jako v předchozím případě a přidáte skok zpět na list kde máte tlačítko, ale mít maker stejně jako zákazníků - brr.


     To se dělává jinak. Když budete mít na prvním listu dodák, tak ten bude pro všechny zákazníky společný. Zakazníkovy údaje se načítají ze seznamu který může být na druhém listu. Na třetím listu bývá soupiska vydaných dodáků - každý jeden jako samostatný řádek.
     Potom číslo dodacího listu řešíme jen vzorcem. Například do listu 1 dáme vzorec

=COUNTA(List3.A1:A2000)+1"

. Zákazníky vybíráme buď pomocí ovládacího prvku "SEZNAM", "KOMBINOVANÉ POLE", nebo platnost DAT což je jednoduchý seznam. Pro tyto prvky volíme nejlépe křestní jméno s přijmením v jedné buňce a data která ke jménu náleží načítáme vzorcem.

=MATCH(C4;List2.A1:A17;0)

. Takhle dostaneme číslo řádku. Ostatní položky seznamu jako je adresa a podobně už načítáme do kolonek dodáku jako vzorec OFFSET. Jméno je dejme tomu v prvním sloupci, adresa ve druhém, kontakt ve třetím a tak dál.


     Popisovat postupy se mi nechce. Mohu Vám to rychleji udělat nežli to popisovat. Pokud chcete pošlete sem model dodáku a údaj kolik zákazníků asi (řádově) budete mít. Stejně tak kolik dodáků asi vydáte za rok. Udělám to tak, že se dodáku budou připisovat vždy na začátek seznamu (poslední záznam v prvním řádku). Bez problémů budete moci pomocné listy (zákazníci a vydané dodáky) zamykat a makro skákat nebude.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 1. 7. 2015 19:37:07

TomasN
Člen
Registrace: 28. 6. 2015
Příspěvků: 3

Re: Dodací list

Dobrý den, děkuji ale asi mě bude vyhovovat a stačit ten první postup.  Já totiž potřebuji a nejvíc mě práci usnadní když mám u každého zákazníka jeho položky zboží a jeho ceny. Asi by to šlo řešit i tím druhým způsobem ale asi by to bylo hodně práce načítat s každým  zákazníkem i jeho zboží.

Děkuji moc za Vaši pomoc.

Offline

Zápatí