Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 19. 3. 2015 13:53:41

romannemec
Člen
Registrace: 19. 3. 2015
Příspěvků: 2

Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

Řeším následující úkol: po vložení obrázku do Writeru (ze souboru nebo přes clipboard) potřebuji rychle nastavit jeho velikost na jednotnou šířku (výšku dopočítat beze změny proporcí obrázku) a pozici. Pokud si nadefinuji styl rámce pro obrázek, mohu nastavit dobře pozici, nicméně v případě velikosti bych musel nastavit oba rozměry - šířku i výšku. Vhledem k tomu, že potřebuji jednotit pouze šířku (obrázky mohou mít různé výšky, přičemž musí zůstat proporcionální), nedaří se mi styly pro řešení tohoto problému využít (zaškrtávátko "Zachovat poměr" je zde nedostupné). Napadlo mě použít makra, nicméně nepodařilo se mi makro definovat tak, aby dělalo, co potřebuji. Existuje způsob, jak snadno jednotit šířku vložených obrázků?

Offline

#2 20. 3. 2015 00:14:17

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

Neporadím, ale existuje rozšíření,

http://extensions.services.openoffice.o … t/fitshape

které má chování blízké tomu, co požadujete, akorát mě to chodí v LO 4.4 jenom v Impressu, ale mělo by to chodit i ve Writeru (možná to chodí, ale já ty obrázky nedokážu vybrat dva najednou).

Není to proporcionání, nicméně možná by to šlo upravit.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#3 20. 3. 2015 09:18:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

Podle mne taková úloha ani k funkcím Writeru nepřináleží. Vlastní obrázky také ve Writeru neděláte, ale importujete. Writer má možnost určité editace bitmapových obrázků, ale to je jen jakási náhrada za to, že Draw je vektorový.
      Správný postup podle mne spočívá v úpravě jiným editorem. Obrázky je možné vkládat například jako objekty Draw. Pokud je to velké (nebo malé) tak se spustí editace v Draw. Pak se spojení OLE přeruší a obrázek zůstane jako embedding.
      Je možné používat i externí nástroje mimo balík AOO, LO. Obecně bych to ale shrnul - udělejte si nejdříve přípravu obrázků mimo Writer.
      Existuje rozšíření pro Calc - psal o něm Petr Valach asi před rokem. Tam se dá obrázek přizpůsobit buňkám. Je možné, že odtamtud by šlo kopírovat do Writer už naformátované.

Editoval neutr (20. 3. 2015 09:21:57)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 20. 3. 2015 10:33:59

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

Pokud program umožňuje nastavit libovolnou velikost pro jeden obrázek, přiřadit styl, který umožní hromadně nastavit ohraničení a další parametry, je nanejvýš logický požadavek mít možnost nastavit i velikost hromadně.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

#5 20. 3. 2015 10:48:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

To je samozřejmě subjektivní názor - mělo, nebo mohlo by to jít. Už je to nějaká doba - byla diskuse na téma styl obrázku - tam by to asi být mohlo - ale pod stylem nic mimo vlastního názvu není. Dokonce bych řekl že to by slušelo programu určenému jako dtp.
      Writer ale dtp není i když se dá plno věcí alespoň napodobit. Ono by stačilo, když by skutečně lidičky vytvářely scénáře a dopředu počítali s tím, že narazí na něco takového jako je velikost obrázku - a udělali si přípravu, nebo optimalizaci. Něco jako galerii. Vytvářet z textového procesoru plnohodnotný grafický editor je také blbost že?


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 20. 3. 2015 11:12:00

romannemec
Člen
Registrace: 19. 3. 2015
Příspěvků: 2

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

To Zvedavec: Přesně tak. Požadavek nezní mít možnost editovat ve Writeru obrázky, nýbrž mít možnost jednoduše nastavit jejich parametry podle předepsaného vzoru. Pokud lze při nastavení šířky jednotlivého obrázku výšku nechat dopočítat díky zaputému checkboxu "Zachovat poměr", pak nevidím důvod, proč by nemělo fungovat totéž i v nastavení stylu rámce. Přesto nefunguje.

Editoval romannemec (20. 3. 2015 11:13:46)

Offline

#7 20. 3. 2015 12:53:31

Zvedavec
Člen
Registrace: 8. 11. 2004
Příspěvků: 484

Re: Sjednocení šířky obrázků ve Writeru

neutr napsal(a)

Vytvářet z textového procesoru plnohodnotný grafický editor je také blbost že?

To samozřejmě je, ale to taky nikdo nechce a nedělá...

Co se týká PŘEDpřípravy mimo writer, to řeší problém jen částečně. Musel byste mít zaručeně všechen materiál předem (víceméně v reálu nemožné), nesměl byste si rozmyslet, že ty obrázky budou přece jen "o centimetr" větší.


LO většinou poslední verze, na W10 prof. 32b/64b

Offline

Zápatí