Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 3. 2015 09:37:28

ArnieBlack
Člen
Registrace: 18. 3. 2015
Příspěvků: 7

Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

Dobrý den všem přeji.

Vytvářím evidenci docházky a potřeboval bych, aby se v ní automaticky barevně zvýraznily víkendy žlutě a státní svátky červeně (všechny buňky, které patří k danému dni nejen samotná buňka s datem). Zkoušel jsem to přes podmíněné formátování, ale zde je problém, že nový styl překryje původní formátování buněk, a to je pro mne nevhodné, jelikož buňky vedle sebe, které se mají obarvit, mají různý formát (datum, hodiny, číslo, text, tučné, kurzíva...). Takže vás tímto prosím o radu.

Předem děkuji.

Editoval ArnieBlack (19. 3. 2015 13:46:03)

Offline

#2 18. 3. 2015 11:43:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

To řešíte v jakém programu? LibreOffice má 'nekonečně' možností. Navíc když tam dáváte formát tak k jedné podmínce můžete zadat například barvu pozadí, typ písma, formát buňky (datum, % a podobně). Podmínku zřejmě můžete udělat na soboty a neděle jako modus data. Mimořídné státní svátky byste měl zadat jako adresu odkud se tyto načítají (někde na konci listu, nebo v jiném listu). Tedy to může být druhá podmínka. Pokud si s tím nevíte rady postněte sem vzor a napište v čem to provozujete (LibreOffice, Apache OpenOffice).


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 18. 3. 2015 12:48:39

ArnieBlack
Člen
Registrace: 18. 3. 2015
Příspěvků: 7

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

Pardon! Je to v LibreOffice 4.3. Tady je odkaz na soubor: http://www.uschovna.cz/zasilka/EFNZCWJ8AXAJUS5A-R3N/ .
V originále to mám v Excelu, ale máme v práci i počítače s Linuxem tak je zapotřebí i tato verze. V Excelu jsem si zvýraznění státních svátků jenom nastavil podmíněné formátování (konkrétně pouze změna barvy buňky) podle funkce =COUNTIF($W$5:$W$16;$A5), kdy (W5:W16) je tabulka se státními svátky a A5 je datum v daném měsíci. Pro zvýraznění víkendů jsem použil také podmíněné formátování a funkci =DENTÝDNE($A5;2)>5. No a v Libre neumím nastavit to podmíněné formátování tak, aby změnilo pouze barvu buněk, nýbrž jde nastavit jenom aby se změnil celý styl. Snad mi pomůžete.

Offline

#4 18. 3. 2015 13:15:53

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

prostě si nastavíte nový styl požadovaných parametrů - postavíte-li jej na platformě stylu "výchozí" a nedotknete se ničeho jiného než vlastnosti kterou chcete měnit, pak bude při slpnění podmínky zachováno veškeré "přímé formátování" a změní se jen daná vlastnost.


LibreOffice 5.4.

Offline

#5 18. 3. 2015 13:50:48

ArnieBlack
Člen
Registrace: 18. 3. 2015
Příspěvků: 7

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

Zkoušel jsem to postavit na výchozím stylu a jediné, co jsem změnil byla barva pozadí, ale změnilo to všechny vlastnosti (formát, umístění, písmo atd.). Ještě jsem zapomněl napsat, že jsem originální .xlsx soubor konvertoval na netu do .ods, tak jestli to není příčinou.

Offline

#6 18. 3. 2015 15:09:24

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

Podívejte se sem Formát
Pro každý sloupec se musí udělat samostatně formát. Udělal jsem jen tak na inspiraci. Ono to původně bere zřejmě formát z excelu a ODT tomu nerozumí.
     Ten trik je v tom, že se načítá MODULO - tedy řádek/7. Vlastní formáty musíte upravit na kartách stylu - otevřete si stylistu a klepněte na název stylu - upravit.
     Podmínka Modulo souvisí s tím na jakém řádku je číslo 1, respektive 7. Když by pondělí bylo na řádku 1 bude
pondělí MOD(ROW();7)=1.
úterý MOD(ROW();7)=2.
středa MOD(ROW();7)=3.
čtvrtek MOD(ROW();7)=4.
pátek MOD(ROW();7)=5. 
sobota MOD(ROW();7)=6.
neděle MOD(ROW();7)=0.
Když bude začínat měsíc na 4. řádku, musí se dotaz na Modulo patřičně posunout.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 18. 3. 2015 16:11:34

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

ArnieBlack napsal(a)

Zkoušel jsem to postavit na výchozím stylu a jediné, co jsem změnil byla barva pozadí

A to byla ta chyba. Vyrob nový styl, nebo možná lépe z nového stylu vymaž všechno formátování co tam nepatří

Beru zpět. Ani v LO ani v AOO to nefunguje. Nový styl přebírá vše od svého předchůdce. (Navíc chybně importuje soubor z Excelu).

Jak to vidím, bude třeba pro každý sloupec nastavit samostatný styl. Tak jak to funguje v excelu (jeden formát stačí) to zřejmě udělat nejde.

Editoval lp. (18. 3. 2015 21:54:00)

Offline

#8 19. 3. 2015 13:45:18

ArnieBlack
Člen
Registrace: 18. 3. 2015
Příspěvků: 7

Re: Podmíněné obarvení buněk - VYŘEŠENO

Ahoj.

Jak se říká, "Není nad ruční práci":-). Tabulku jsem předělal od nuly v Calcu a barvu buněk jsem vyřešil podmíněným formátováním se 2 podmínkami:
1. Svátky - COUNTIF($W$5:$W$16;$A5)
2. Víkendy - WEEKDAY($A5;2)>5.
A oblast jsem určil najednou pro každý sloupec takto: A5:A35;B5:B35;C5:C35;D5:D35;E5:E35;F5:F35;G5:G35;H5:H35;I5:I35;J5:J35;K5:K35. Takže tam mám v podstatě jen jeden podmíněný formát.

Ten MOD(ROW) v tomto případě není vhodný, protože je vázán k řádku (aspoň myslím, na základě letmé zkoušky), ale když změním měsíc, tak dny (so, ne) většinou již nejsou na stejných řádcích jako minulý měsíc.

Všem moc děkuji za pomoc.

Offline

Zápatí