Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 8. 2014 03:21:50

Karloon
Člen
Registrace: 22. 8. 2014
Příspěvků: 3

Velké písmena na začátcích vět. VYŘEŠENO

Dobry den, pokud otevřu dokument který má na začátcích vět malá písmena, dá se tato vada opravit anižbych musel opravovat písmenko po písmenku? nějak automaticky? Vym že když se píše dělaji to offisy automaticky ale když se otevře dokument kde ty písmena na zacatcich vet jsou malá, jak se takovy text da opravit, ve formatovani zmena velikosti pisma jsem takovouhle funkci nenašel. Děkuji

Editoval Karloon (22. 8. 2014 09:30:30)

Offline

#2 22. 8. 2014 05:04:03

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Velké písmena na začátcích vět. VYŘEŠENO

Tohle sice funguje dobře když píšete text písmenko po písmenku - na začátku věty se automaticky změní malé písmenko ve velké, ale při kopírování textu to nefunguje.
      Stejně tak to nefunguje když za tečkou, nebo jiným ukončením věty neuděláte mezeru. S tím se jaksi 'automaticky' nepočítá. Přes to je to zabudováno, ale musíte to zvolit, respektive navolit.


      Postup : Po, nebo lépe před překopírování chybného textu zvolíte FORMÁT > AUTOMATICKÉ OPRAVY > NASTAVENÍ AUTOMATICKÝCH OPRAV. Nyní musíte vypsat všechny možnosti chyb tak aby to fungovalo pro všechny případy. Velkých písmen je asi 26 + interpunkce (háčky a čárky). Plácnu bez velkého uvažování asi 50 písmen.
      Ukončení vět je možné také několika způsoby : tečka, otazník, vykřičník. Také by se dalo určit ještě pár druhů ukončení - dvojtečka, středník, ale základní a bez debaty jsou ty první tři znaky. Navíc jde o mezeru mezi začátkem a koncem vět.
      To znamená cca (50 x 3)x2 vzorů pro náhrady chyb. Tedy cca 300 vzorů chyb. Příklad :
'.a' --- náhrada --- '. A'
'!a' --- náhrada --- '! A'
'?a' --- náhrada --- '? A'
'. a' -- náhrada --- '. A'
'! a' -- náhrada --- '! A'
'? a' -- náhrada --- '? A'
      Podobně celý zbytek abecedy. Ale když to uděláte jednou tak to máte už 'navždy'. Můžete tedy pracovat postupně podle textu. Vždy přidat jen ty chyby, které aktuálně potřebujete. (Například '.x' asi nepotřebujete stejně jako '.y'.
      Je mi zřejmé, že jde nejspíš o přepisy a opravu textů z SMS. Takže se můžete setkat také s textem kde jsou vynechané všechny mezery.
      Tohle je zabudováno jako možnost například na Atlase pro placené SMS - protože počet znaků je omezen (asi na 150 znaků) a odstraněním mezer tam toho dostanete víc. Podobná funkce bude i jinde. Takže nestačí jen malé písmeno za mezerou. V takovém případě je to obtížnější: TakhleNapsanáVětaJeUrčitěPrůšvih. Doporučuji přečíst nápovědu k tématu 'Nástroje automatických oprav'. Jde o možnost "regulárních" výrazů to ale nemám odzkoušeno a v nápovědě ani výraz 'regulární' není uveden - usuzuji jen z popisu že jde o regulární výrazy.
      V každém případě si s tím musíte pohrát.

Editoval neutr (22. 8. 2014 05:12:35)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 22. 8. 2014 09:27:12

Karloon
Člen
Registrace: 22. 8. 2014
Příspěvků: 3

Re: Velké písmena na začátcích vět. VYŘEŠENO

Děkuji za odpověď, této funkce jsem si všiml dříve ale nenapadlo mě jí ktomuto účelu použít, každopádně diky moc. smile

Offline

#4 22. 8. 2014 09:40:26

Karloon
Člen
Registrace: 22. 8. 2014
Příspěvků: 3

Re: Velké písmena na začátcích vět. VYŘEŠENO

Děkuji, za radu, tuto gunkci už jsem viděl jen mě to takto nenapadlo pouzit, hlavni je ze je to řešitelné, diky moc smile

Offline

#5 22. 8. 2014 11:19:49

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Velké písmena na začátcích vět. VYŘEŠENO

Bylo by dobré zmínit verzi.

Zkuste Formát, Automatické opravy, Použít


Jinak lze provizorně

Najít, nahradit:
Více voleb, zatrhnout regulární výrazy.

Malá písmena na začátku odstavce:
Najít: ^([:lower:])
Nahradit $1, více voleb, formát: efekty pro písmo, velikost písma, velká

Malá písmena na začátku věty:

Najít: ([.:?!] *)([:lower:])
Nahradit $1$2, více voleb, formát: efekty pro písmo, velikost písma, velká

Znaky se sice takto nepřepíší, ale jen zobrazí. Při úpravách to dělá neplechu - nutno formát vymazat.

Offline

Zápatí