Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 7. 2014 22:08:42

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Dobrý den,
mám dvě otázky:
Jak se zarovnávají čísla stránek ke vnějším okrajům?
A existuje nějaká automatika na tvorbu Obsahu?
Díky,
Jiří

Editoval realphoto (31. 7. 2014 07:14:20)

Offline

#2 23. 7. 2014 04:27:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

To je docela jednoduché. Čísla stránek se dávají jako speciální pole do záhlaví, nebo zápatí. To se nastaví na formátu stránky a pak ve stylech. Takže si uděláte například styl liché stránky s číslem strany vlevo nahoře a u sudých stran třeba vpravo dole. Existuje tz 'zrcadlení' a podobné triky. Je možné udělat první stránku jinak, nebo na některých stránkách číslování vypnout atd.
      Ta další věc je také ve standardní výbavě - jako rejstříky. To mohou být stylem určené nadpisy podle struktury, nebo třeba obrázky, rejstřík použité lieratury a obecně všeho, co nějak označíte. Pak už jen klepnete na místo, kde to má být a necháte příslušný rejstřík vygenerovat. Je to takové podbarvené pole s klikacími odkazy.

Editoval neutr (23. 7. 2014 04:29:18)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 23. 7. 2014 11:37:00

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Dobrý den,
jsem grafik, ale normálně pracuju v InDesignu CS4 a v OOo minimálně. Vložení pole a vytvoření zápatí bylo jednoduché, ale zarovnání podle levé/pravé strany mi ve stylech nefunguje (od včerejška, to jsem si též našel sám). Ať klikám na zápatí vlevo či zápatí vpravo, nic se neděje. Jinak bych se neptal.
Obsah mi přes Rejstřík funguje, díky.

Offline

#4 23. 7. 2014 12:25:40

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Další dotaz: Dá se číslování stránek odstranit jen někde, na vakátech? To jsou stránky, na kterých nic není. Na ostatních ale musí čísla zůstat. Zarovnat paginy se mi stále ještě nepodařilo.
Abyste rozuměl, pokouším se zjistit, zda a s jakými omezeními lze knihu zlomit běžným editorem.

Offline

#5 23. 7. 2014 13:20:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Tak já to řeknu takhle.
1. Otevřete FORMÁT > stránky > KARTY Záhlaví a zápatí. Aktivujete co potřebujete.
2. Nejsnadnější je v záhlaví, nebo zápatí použít umístění pro znak - vlevo, na střed nebo vpravo (takové ty ikony s čárkami které zobrazují jak se to uspořádá).
     Do záhlaví - nebo zápatí vložíme speciální pole - číslování stran, nebo také počet stran (například 1/20)n - tedy první stránka ze všech 20-ti.


      Takže když tam číslování nechcete - jednoduše tam speciální pole nevložíte. Ono normálně počítá a nevadí, že jsme přeskočili. Takže takhle růčo můžete číslování vynechat.
      Jo když by jste chtěl do číslování zavést jiný pořádek - například nezapočítávat prázdné stránky tak je to jiné kafe. Také se to dá ručně.
      Různé triky jak vyřešit to .- či ono najdete zde na kartě hledání ve starších příspěvcích.

Editoval neutr (23. 7. 2014 13:22:32)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 23. 7. 2014 14:46:56

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Nevím, zda si úplně rozumíme. Já chci, aby VŠECHNY levé měly číslování nalevo a VŠECHNY pravé napravo. Nechci to dělat po jednom, to bych se zbláznil. Na to, že to jde u jednotlivých stran zarovnáním, jsem přišel celkem hned. V menu, co jmenujete, žádná taková možnost není, hledal jsem ji tam včera asi 10x.
Jednou jsem vložil Pole Čísla stránek, a bylo hned na všech stranách. V pořádku. Ale když ho na jedné stránce smažu, smaže se na všech a já chci jen někde.

Offline

#7 23. 7. 2014 15:25:08

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

To se běžně dělá tak, že si uděláte různé styly stránek.
- Otevřete FORMÁT > STRÁNKA - tam je více karet - klepněte na tu první a podívejte se do kolonky
Další styl Tam najdete i levou stránku i pravou, nebo si můžete (jinde) udělat svůj vlastní styl. Také můžete různé definované - tedy i vlastní pomocí dalšího okénka propojit
- Na další kartě můžete zvolit třeba zrcadlení. Ale když si uděláte svoje levé a pravé stránky tak je to ono. No a ty prázdné - bez čísla stránky mohou být výchozím stylem - tam prostě žádné záhlaví ani zápatí nedáte a tím pádem tam nebude ani automatické číslování. To ale musíte nadefinovat předem jinak tam záhlaví také skočí. Doporučil bych udělat si variantu k levé a pravé straně - tedy bez záhlaví/zápatí, ale třeba s rámečkem, nějakým citátem bonmotem a podobně - ale asi víte co byste chtěl.


     Zavolejte FORMÁT > STYLY A FORMÁTOVÁNÍ. Tam si můžete vyírat a také přidávat svoje styly. Upravte si svůj styl levé a pravé stránky - a uložte pod jménem tak abyste věděl oč jde. Můžete ale i bez svých speciálních pokud Vám to stačí takto :


     Když vytvoříte první stránku - jako formátovanou levou a dáte jí do záhlaví (zápatí) speciální pole - číslo stránky vlevo, tak totéž ručně pro pravou stránku - do zápatí (záhlaví) vpravo číslo stránky. Pak už se budou stránky automaticky střídat a všechny další mají číslo stránky podle první - levá/pravá.
     Pokud chcete prázdnou stránku - raději smažte manuálně jen v záhlaví (zápatí) pole čísla stránek. Tohle a práce se styly je tady ve starších příspěvcích hodněkrát. Mrkněte na kartu hledat a zadejte heslo - třeba číslování stránek ap.

Editoval neutr (23. 7. 2014 15:39:22)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 28. 7. 2014 12:16:12

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Šel jsem podle návodu, nastavil jsem si zrcadlení a pravou stránku, uložil styl a aplikoval ho, udělal levou a uložil, aplikoval. V "další styl" se žádný z těchto stylů neobjevil a když jsem udělal další stránku, opět měla zarovnání zápatí vlevo a ne vpravo. Ani když na stránku aplikuji styl, který jsem vytvořil, zarovnání se nezmění.
Čekal jsem, že to bude mnohem komplikovanější, než v InDesignu, ale je to ještě horší.
Prosím o podrobný popis krok po kroku. Nepište prosím, co "ještě můžu" "a nebo taky" a "když chcete tohle", nechci žádné možnosti, ale pouze co nejstručnější funkční návod, jak vytvořím dvě protilehlé strany A5 s opačným zarovnáním zápatí, jako kdybyste to psal pro debila, protože v OOo si tak připadám. Nic jiného nechci. Díky moc.

Offline

#9 28. 7. 2014 15:57:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Nevím jestli Vám to pomůže. Jsou tam někde i komentáře.
3 podobné soubory v ZIP archivu
     Podívejte se na ty soubory. Jsou udělané jako A5. Nejvíc je toho asi napsáno v souboru LeváPraváSnadno. V souboru LeváPraváVlastnímStylem se podívejte, že to jde s vlastním stylem - ale držte se návodu na prohlížení z toho prvního příkladu.
     Ten třetí příklad jsou jenom takové opičárny. Také je tam někde koment k těm vlastním stylům. Jde o to, jestli je chcete pro všechny nové dokumenty - musíte si ten nějaký vlastní styl uložit jako šablonu a z ní pak ten styl číst. To co je v těch sešitech platí jen pro ty sešity - ne pro všechny nové dokumenty.

      Místo šablony si můžete použít například ten první, nebo druhý soubor. Uložte si na plochu jako třeba 'vzor' a vše co tam je jako text smažte. Nechte jen první 2 prázdné stránky aby měly to záhlaví a zápatí. Když budete chtít pracovat, otevřete to a hned uložte pod pracovním názvem a pište. Jakmile bude textu více nežli 2 stránky tak ty prázdné smažte.
      Když by se Vám to takhle líbilo, můžete si to uložit jako šablonu (výchozí) a každý nový dokument se Vám otevře jako A5 s prostřídaným číslováním : - ) To ale moc šikovné není.
      Když to necháte jako šablonu obyčejnou - tak na ni můžete odkázat ve stylech. Tam pak budou k dispozici i pro všechny nové dokumenty - ale na předvolbu. To je šikovnější nežli jako výchozí šablona.

Editoval neutr (28. 7. 2014 16:07:51)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 30. 7. 2014 08:09:01

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

No to jsem blázen... Třikrát za sebou jsem to udělal přesně podle návodu a třetí strana, o které píše, že bude opět obráceně stranově orientovaná, mi naskočí vždy ZCELA neformátovaná (tzn. vytvořím levou A5, pak pravou A5 a jako třetí mi místo levé A5 naskočí neformátovaná nová A4). Jediné, co jsem nenašel je, kde se nastavuje "stejný obsah na první stránce", ale jinak jsem to provedl ve správném pořadí a nic jsem nevynechal...
Jeho šablonu brát nechci, přišel bych o ten proces pochopení, JAK se to provádí. Mám-li někomu radit, nemůžu kopírovat.
Co mě taky mate, jsou údaje v Organizátoru, kdy první stránka je vždy nepřejmenovatelně "výchozí" a když ji nastavím jako levou, jmenuje se "levá" až ta příští, která by měla být naopak pravá.

Offline

#11 30. 7. 2014 10:56:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Tedy já jsem stavěl jednu věc v AOO a dvě v LO abych si ověřil, že je to stejné. Ale nyní už nevím jestli jsem udělal něco jinak. Je to možné. Když jsem to psal tak až potom kdy jsem vše otevřel jak v AOO, tak v LO (jestli se to neztratí ap).
     Vyzkoušejte na třetí stranu zase formát - levá stránka. Také asi bude otázka, zda a kdy jste uložil. Já si myslím, že jsem po naformátování 2. stránky hned projel až na nějakou 6 - 8 stránku a číslování tam bylo hned. Možná že největší úlohu hraje postup odškrtnutí volby check boxu Záhlaví - zápatí zapnuto - pro stejně obsahy vlevo a vpravo a tuším ještě pro 1. stránku.
     Následně jsem stiskl volbu 'Použít' a OK (enter). Můžu to udělat znovu jetli jsem něco nezapoměl napsat - ale až k večeru. Nejsem na svém stroji.
     Možná je také rozdíl v operačním systému, i když to se mi zdá nepravděpodobné.

Editoval neutr (30. 7. 2014 10:57:27)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 30. 7. 2014 12:05:47

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Volba "použít" tady vůbec není, jen "ok", "zrušit", "nápověda" a "obnovit". Děláme to oba v OpenOffice 3.0.0 pro PC? Zkusil jsem nastavit formát u třetí strany (tentokrát seděla velikost A5, ale okraje byly zas defaultní 2 cm) a čtvrtá byla už zas neformátovaná.
Ukládal jsem: předtím vůbec, nyní po naformátování 1. i 2. strany.
Zápatí zapínám na záložce, když formátuju stránku.
A ten systém pojmenování stran v Organizátoru je fakt matoucí.

Offline

#13 30. 7. 2014 14:39:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Nene já to dělám ve verzi AOO 4.1.0 Ta je zřejmě nejnovější. Libreoffice budu dnes instalovat na verzi 4.3.0.4. Ale já jsem samozřejmě používal kdysi také trojkovou verzi a mám dojem, že tam byla stejná volba jako je v této nejnovější.
     Ale nebylo to ještě Apache OpenOffice, jen to OpenOffice. Datování tohoto systému je do roku 2008 (podle historie článků tady na portále). Takže 6 let je na SW dost dlouho. A měl byste přeinstalovat. Podle všeho to máte takto na síti - zřejmě v rámci školy. Donuťte správce sítě ať tam dá nejnovější verzi. Pokud je to potřeba do sítě tak si tady můžete najít v historii fóra autora 'zvedavec' a on dělal nějaký script pro servery. Myslím si, že by Vám poradil i přes poštu (mimo fóra).
     AOO není tak transparentní jako Libreoffice, - je konzervativnějěí a také dobré. Vše je na 32 bitech a myslím že to chodí i na hrozných šunkách.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 30. 7. 2014 17:13:12

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Správce sítě jsem já, makáme doma. Ale kdysi jsem ho stáhl v portable verzi a protože mi v něm všechno běhalo, neměl jsem důvod přeinstalovat. Navíc v něm dělám minimálně a dosud jen jednoduchosti, mé hlavní nástroje jsou od Adobe. Jdu na to. Pak to zkusím znovu a ozvu se.

Offline

#15 30. 7. 2014 17:40:15

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Pořídil jsem X-ApacheOpenOffice_4.1.0_rev4, protože už nemám místo na C a reinstalovat Windows nechci, tak pořizuju všechno Portable a mám to na E.

Offline

#16 30. 7. 2014 19:28:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

A díval jste se jestli po smazání některého programu by nevzniklo dost místa pro běžnou instalaci? Já bych doporučil otestovat LibreOffice. Má dost grafických filtrů a nově také nástroj pro 3D 'glTF' - formát pro WebGL, OpenGL ES a OpenGL.
     Já osobně jsem také koketoval s možností portable ale pak jsem si postavil malou drátovanou domácí síť ze 3 počítačů. Je to už asi rok a ještě jsem ani netestoval síťový SW - kvůli tomu jsem se rozhodl pro síť ale dělám pořád něco jiného.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#17 31. 7. 2014 07:12:40

realphoto
Člen
Registrace: 4. 6. 2010
Příspěvků: 34

Re: Zarovnání čísel stránek a automatický obsah - VYŘEŠENO

Tak a je to. Apache funguje podle doporučených návodů. V OO 3.0.0 to prostě neběhá. Poučení - příště nejdřív pořídit co nejaktuálnější SW smile
Všem děkuji za pomoc i za ty, kteří si díky mému návodu budou moci vydat vlastní knihu!

Offline

Zápatí