Když budete dávat vzorec makrem které jsem uvedl výše, tak úseky dolarovat musíte. Existuje ale řešení právě pro tyto má makra, že se načte do kurzoru úsek (a nikoliv jen jediná buňka) a tam se to vykopíruje naráz - sice jednotlivě pro každou buňku, ale dolarovat se vzorec nemusí.
Přepíše se jednoduše buď přímo v makru pro vzorec (matici) kód, nebo se primárně spustí jiné makro, které bude iterovat buňky v úseku a do nich vkládat vzorec voláním toho originál vzorce.
Také mne napadlo, že si možná neuvědomujete celý potenciál vzorců typu SUMIF, nebo SUMIFS a podobně. Představte si, že to děláte právě proto, že existuje více řádků splňujících stejná kriteria. Vzorec se nemusí použít na všechny takto 'shodné' případy.
Stačí, aby byl výsledek sečten jen pro jeden každý kvalitativní druh podmínky. Při tom může existovat problém neprázdného průniku množin s různými podmínkami.
Pokud se tedy podmínky nepřekrývají (nemají společný -správně-nemají-neprázdný-, nebo mají-jen-prázdný průnik), lze vybrat tak, aby všechny různé dávaly součet za celý soubor 1:1. Tedy součet za soubor se 'rozpadá' na jednotlivé podmínky asi jako když vytvoříme kontingenční tabulku. To je řekněme ideální stav.
Existují ale chyby, nebo i potřeby kdy se kriteria překrývají potom součet různých podmínek, je větší, nežli prostý součet položek seznamu. Pokud je součet menší, tak je to evidentně jen chyba.
Píšete že systém je používán nad fakturami. Tam se může každá maličkost vymstít. Když do každého řádku vložíte vzorec na skupinový součet a tento sloupec sečtete, tak to bude fungovat jen jako detekce chyby. Konkrétně pokud součet skupinových součtů je větší nežli prostý součet, je mezi položkami nejspíš duplicita - chyba a podobně. Tohle by potřeboval analytik FÚ.
Jestli to chcete použít k jiným účelům tak se bez kontroly konzistence neobejdete. Lze to ale udělat poměrně snadno. Spustíte nejprve COUNTIF na podmínky - zjistíte kolik je různých, nebo otestujete pomocí LOOKUP, VLOOKUP, zdvojených dotazů typu IF ap. Tak můžete získat odkazy na první stejnou kvalitativní položku. Do té pak vložíte ten SUMIFS a podobně. Pak už prostý součet souhlasí s tím součtem kvalitativních kategorií.
Pravdu má také 'lp.'. Jenomže aby toto kontingenční tabulka splnila stejně se jí musí zadat kriteria s podobou nějakého vzorce, který to vyhodnotí. Na to se užívá pomocný sloupec. Takže je to zřejmě dobré řešení, ale nedá se dobře automatizovat, respektive jakmile to zautomatizujeme, tak vlastně Kontingenční tabulku nepotřebujeme.
Překontrolovat bychom měli vždy když nás nezajímá 'jenom některá položka'. Pokud se jedná o podvojné účetnictví a neděláte kontrolu na obsahy - nazdar hodiny. Ona ale stačí i nedostatečná kontrola pro jednoduché účetnictví. Tedy faktem je, že si účetní musí poradit vždy a tak informativní kontrola letmým způsobem (nezávazně) takto dělána být samozřejmě může.
Editoval neutr (9. 7. 2014 07:57:54)
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ