Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 17. 7. 2014 19:44:43

pmatthe3
Člen
Registrace: 17. 7. 2014
Příspěvků: 2

Vyřešeno

Mám definované pole buněk na listu například A4 až R23. Každá buňka obsahuje předepsané číslo od 1 - 26. V řádce 1 mám 26 buněk s čísly 1 - 26. V řádce 2 mám 26 buněk  s písmeny A - X. Potřebuji najít funkci, která mi dovolí automaticky zaměnit čísla v buňkách pole za písmena podle předpisu. V předchozích verzích fungovala funkce IFOR ale nyní ji postrádám.

Editoval pmatthe3 (22. 7. 2014 13:45:20)

Offline

#2 17. 7. 2014 20:57:18

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyřešeno

Jestli tomu dobře rozumím, tak by na to stačila funkce HLOOKUP, respektive LOOKUP. Jenže k tomu schází logika změny. CO SE MĚNÍ?
- Chápu, že reagují buňky úseku A4:R23 na předpis v 1. a 2. řádku. Když se bude měnit 1. řádek a druhý (písmena) zůstanou tak není potřeba nic měnit - stačí načíst konstantně buňku z řádku číslo 2. Opačně je to téměř totéž.
     Takže předpokládám, že posun buněk mezi prvním a druhým řádkem není synchronní. Jde o něco podobného šifrovacím technikám, kdy se dvojice číslo-písmeno mění stejně jako umístění v pořadí sloupce? Konkrétně by to vypadalo na vylepšenou funkci ROT13 - (funkce sešitu) která šifruje i dešifruje úplně stejně. Je to 26 písmen, která se zapnutím posounou o 13 míst. Když se to udělá steně podruhé - je to v původním uspořádání - dešifrované.


     Žádná funkce IFOR pokud vím v OOo neexistuje ani neexistovala. Jde zřejmě o chybu přepisu spřežení funkcí IF(OR(.....)=1;XYZ,ABC). Dokonce mám dojem, že nic takového není ani v Excelu.


     Zápis změny přímo do tabulky A4:R23 sice jde, ale přímo je to poněkud složitější. Běžně by se použila Vámi popsaná tabulka jako zdroj vyhledávacích hodnot - ale výsledky by se dávaly do jiné tabulky - řekněme A24:R42.
     Přímé vyhledávání z úseku A4:R23 by muselo být popsáno například vzorcem :
HLOOKUP(tadyHodnotaObsaženáBuňkou;A1:B26;2). Toto by se dalo samozřemě nahradit i jinak pomocí LOOKUP - ale musela by být čísla v 1. řádku seřazena. Dále by tam mohla být nějaká verze MATCH, nebo i toho IF, popřípadě maticový vzorec.
     Faktem je, že nejlepší způsob lze určit až po popisu co se mění v prvních dvou řádcích. Je možné, že se to může dělat mnohem snadněji. Je totiž možné, že hledáte převod alfabetického označení sloupce za číslo a naopak, nebo nějakou podobnou záležitost.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 18. 7. 2014 13:37:03

pmatthe3
Člen
Registrace: 17. 7. 2014
Příspěvků: 2

Re: Vyřešeno

vámi navrhované jsem zkoušel, ale asi špatně. Nejlépe se ten problém, který mám, dá popsat na luštění křížovky, která je vyplněna čísly a každému číslu je přiřazeno písmeno. ke křížovce je připojena dvouřádková tabulka, ve které bývá několik - nejčastěji pět písmen uvedeno a ostatní políčka označená v horním řádku čísly jsou prázdná. Úkolem je vyluštit které číslo představuje to které písmeno a tak získat celý obrazec nebo vyluštit tajenku.

Offline

#4 18. 7. 2014 15:18:22

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyřešeno

Snad pomůže tohle Funkce HLOOKUP.ods
      Jsou tam dvě tabulky - žlutá a modrá. Ta žlutá načítá hodnotu, kterou pak vyhledá v zeleném úseku A1:Z2. Pomocná tabulka pro 'žluté řešení' umí náhodně měnit hodnoty - takže stačí správně entrovat a vše se změní.
      Modré řešení je tvrdé jako štolverk. Hledaná hodnota je součástí vzorce. Proto sice nepotřebuje pomocnou tabulku, ale může hledat pořád jen tu jedinou hodnotu, kterou má zapsanou jako parametr.


      Modré řešení má ale také podstatnou nevýhodu -  napsat takovou tabulku chvíli trvá. Musíte asi po jednom vzorci. Já to sice umím relativně rychle pomocí skládání řetězců, ale to by byl manuálek na 10 stran.
      Tabulka pod modrým řešením byla původním zdrojem hodnot pro vzorce. Nyní už není potřeba. Takže když ji smažete nic se nestane.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí