Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 6. 2014 08:36:43

kpr
Člen
Registrace: 3. 6. 2014
Příspěvků: 10

Práce s daty - převod údajů z DD.MM.YYYY HH:MM

Pokud mi stačí porovnávat dvě různá data, a přesnější informace (daná hodinou a minutou) mne již nezajímá, používám samozřejmě DATEVALUE.

Problém pro mne nastává v okamžiku, kdy potřebuji pracovat s okamžiky určené kombinací data, hodiny a minuty.

Potřebuji současně prácovat s údaji jak za několik let, tak i jen několik hodin.

Nevím jaká kombinace funkcí něco takového umožňuje.

Musí jít o něco velice jednoduchého, co spousta lidí běžně každodenně používá, ale já nevím jak a kde to mohu najít, nebo kde se zeptat. Poradíte? Děkuji.

Offline

#2 3. 6. 2014 10:12:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Práce s daty - převod údajů z DD.MM.YYYY HH:MM

kpr napsal(a)

Problém pro mne nastává v okamžiku, kdy potřebuji pracovat s okamžiky určené kombinací data, hodiny a minuty.
Potřebuji současně prácovat s údaji jak za několik let, tak i jen několik hodin.

      Asi dost dobře nechápu co myslíte tím "Potřebuji současně prácovat s údaji jak za několik let, tak i jen několik hodin."
      Zatím to vypadá, že hledáte přesný časový rozdíl mezi dvěma údaji, které jsou reprezentovány jako den + hodina + minuta. Je - li tomu tak, potom není nic snadnějšího. Uděláte rozdíl - "mladší datum" je větší nežli starší. s Tím pak můžete pracovat jako s běžnou hodnotou, kterou ve výsledku převedete například na jednotlivé složky ap.
      Je - li například v A1 starší datum a čas a v B1 "mladší", pak v C1 zadáte =B1-C1. Má to podmínku, že oba datumy jsou ve formátu datumů a času. Rozdíl "pouze" dnů lze zjistit také pomocí funkce DAYS - to ale nedoporučuji.
      Rozdíl jako buňka C1 musí mít formát nejlépe "číslo" - to abyste se podíval jak vypadá rozdíl obou údajů. Jako rozdíl se Vám zobrazí číslo s desetinnou čárkou.
1. Vše co je před desetinnou čárkou jsou dny. Každý den je reprezentován jednicí.
2. Vše za destinnou čárkou je čas.
-------------------------------------------------------
Proto si například do buňky D1 dejte vzorec =INT(B1-A1) & " dnů"
      Dále je potřeba vyhodnotit čas. To může mít problém. Ačkoliv je "mladší datum" větší v rozsahu čísla před desetinnou čárkou, může být naopak menší za desetinnou čárkou. Komplikované je to právě z tohoto pohledu, a tak si ukážeme nejprve princip zobrazení bez tohoto.
A. Starší údaj času - vzorec =MOD(A1;INT(A1)) - nyní ale buňka potřebuje formátovat na "čas"
B. Novější údaj času - vzorec =MOD(B1;INT(B1)) - také tato buňka potřebuje formátovat na "čas".
-------------------------------------------------------
      Ve skutečnosti tento problém zanedbáváme, protože rozdíl v buňce C1 ho zahrnuje. Ovšem pokud byste použil funkci DAYS - může být problém. Píšu to proto, abyste si uvědomoval problematiku "Datum" - "Čas" jednak samostatně a také v souběhu - současně.
      Takže jednoduchý požadavek na vyjádření "časové složky" spolu s "datumovou složkou" :
A1 - Starší údaj, B1 - "mladší údaj"
C1 - vzorec : =INT(B1-A1) & " dnů"  zde formát být nemusí - respwektive jen "číslo"
D1 - vzorec : =MOD(B1-A1;INT(B1-A1)) & " hodin a minut" formát buňky - čas
-------------------------------------------------------
      Lze samozřejmě údaje rozpitvat jednotlivě na Dny, hodiny, minuty a sekundy. Pokud by se mělo s těmito údaji dále pracovat, nemohou mít výše uvedené textové přívěšky. Ty lze ale zabudovat do vlastního formátu. Takže pokud by se s těmito údaji dále pracovalo (sčítání v tabulce ap) potom :
C1 - vzorec : =INT(B1-A1)   bez formátu - respektive "číslo"
D1 - vzorec : =MOD(B1-A1;INT(B1-A1)) formát buňky - "čas", nebo bez formátu - jen "číslo"


       Takže snad si poradíte i v případě, že to není úplně to co opravdu hledáte.

Editoval neutr (3. 6. 2014 10:21:13)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí