Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 30. 5. 2014 16:03:32

martan1484
Člen
Registrace: 30. 12. 2010
Příspěvků: 14

Popisky dat do grafu

Ahoj,
jak lze vložit popisky dat do čárového grafu a to hromadně u všech čar v grafu?
Mám těch čar třeba 30, 300, 3000. Jedná se vlastně o grafikon dopravy (jízdní řád MHD v grafické podobě).
Díky.

Offline

#2 30. 5. 2014 17:14:35

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Popisky dat do grafu

Nevím jestli tomu rozumím, ale do grafu se dávají popisky z tabulky (většinou sloupec vlevo, nebo první řádek). Existuje také možnost volby. Problém se dá čekat například když je "čar moc". Přehlednost a barevná škála se ztrácí. Přes to by tam popisky být měly pokud jsou v tabulce zahrnuty.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 30. 5. 2014 19:14:04

martan1484
Člen
Registrace: 30. 12. 2010
Příspěvků: 14

Re: Popisky dat do grafu

Popisky os nejsou problém, jde spíš o to, aby každá datová řada měla v grafu viditelné i svoje hodnoty (časy) abych to nemusel luštit a odhadovat. Zatím jsem přišel na to, jak to dávat po jedné, ale hromadně?

Offline

#4 31. 5. 2014 10:15:40

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Popisky dat do grafu

Pak by možná pomohlo přilepit hodnotu k popisku například takto :-
Sloupec "A" - názvy + sloupec "B" vlastní hodnoty.
Pro hodnoty ve sloupci "A" vytvořit "slepení s hodnotou - pro A1 například příprava v C1 takto :

= A1 & " ... " & B1 & " čas, nebo km ap"

Potom například :
------------------
trasa 1 .... 5 km
trasa 2 .... 8 km
trasa 26... 4 km
------------------
Následně tyto hodnoty ze sloupce "C" vložit již jen jako "hodnoty a čísla". Je to samozřejmě možné udělat i přímo do sloupce "A" takto :

= "text popisku" & " - " & B1 & " čas, nebo km ap"

Je ale lepší udělat "stejnou délku popisků". Takže když uděláme postup například ve sloupci "C",
Pokračujeme ve sloupci "D" dotazem který zjistí délku četězců a tím dostaneme počet teček, které se automaticky vloží tak, aby byly popisky stejně dlouhé. Tím dotazem je vzorec "=LEN(C1)".
      Následně ze sloupce "D" zjistíme Maximum - nejdelší a Minimum - nejkratší řetězec. Vzorcem například na úsek D1:D1000 :- "=MAX($D$1:$D$1000)" [a nebo také "=MIN($D$1:$D$1000)"]. Tyto formulace zavedeme do vzorce ve sloupci "E" například pro E1 takto :

=MAX($D$1:$D$1000) - C1 + 3" 

      Tím dostaneme individuální pořet teček, které "vyrovnají délky řetězců" Ta trojka připořítaná zahrne také ty 3 tečky původní protože následně se bude slepovat znovu od začátku - tedy "název" + "tečky" + "hodnoty" + "popřípadě jednotky hodnot". Může být určitě mnohem víc postupů, ale pokud je teček relativně málo například od 3 do 5, tak to zahrneme do jediného vzorce například pro F1 :

=IF(E1=3;"...";IF(E1=4;"....",IF(E1=5;".....";0))) 

      Když by bylo potřeba teček velké množství (rozsah), bylo by vhodnější postavit do samostatných buňěk například :
pro F1 :

=IF(E1=3;"...";IF(E1=4;"....",IF(E1=5;".....";""))) 

pro G1 :

=IF(E1=6;"......";IF(E1=7;".......",IF(E1=8;"........";""))) 

pro H1 :

=IF(E1=9;".........";IF(E1=10;"..........",IF(E1=11;"...........";""))) 

pro I1 :

= F1 & G1 & H1

Nakonec sloučit buňky - například do sloupce J1 :

= A1 & I1 & B1 & "jednotky hodnot pokud je potřeba"

        V I1 je tedy výsledek, který by se měl načíst do paměti a vložit jen ve formátu čísel a textu. Toto potom vložit na místo původního názvu (A1) a všechny sloupce od C1:I1 smazat.


        Snad jsem to popsal dost podrobně, a také doufám, že je to právě to co potřebujete.

Editoval neutr (31. 5. 2014 10:21:15)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 31. 5. 2014 10:58:23

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Popisky dat do grafu

Měl bych také dotaz.

martan1484 napsal(a)

....
Jedná se vlastně o grafikon dopravy (jízdní řád MHD v grafické podobě).
..

     Používáte nějaký program pro vyhodnocování tras, určování objízdných tras a navrhování grafikonu linek? Potřeboval bych zjistit jak se to dělá na profesionální úrovni. Já to umím a chystám rozšíření. To by mělo vyhovovat zejména obecné logistice, nepříklad kamionové dopravě a vyhodnocování možných tras ve vzdálené lokaci.


Dík za tipy.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 1. 6. 2014 12:38:34

martan1484
Člen
Registrace: 30. 12. 2010
Příspěvků: 14

Re: Popisky dat do grafu

V práci používáme aplikaci SOCRET, kterou používají dopravní podniky v Brně, Praze a Ostravě a je hlavní a vlastně jedinou inspirací pro mou tabulku v Calcu. Je to aplikace na zpracování jízdních řádů, oběhů vozidel a spíše okrajově ekonomika (kolik km se najezdí).
Jinak vím o aplikacích M-line EDISON, SKELETON a Prytanis.

Offline

#7 1. 6. 2014 13:53:48

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Popisky dat do grafu

Díky za odpověď. To je poměrně dost možností. Jdu se na to mrknout.

Tak jsem asi mohl tušit, že žádné demo, nebo trial nebude. Stejně ještě jednou díky.

Editoval neutr (1. 6. 2014 14:23:43)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí