Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 3. 2009 15:50:15

ondra.sk
Člen
Registrace: 4. 1. 2008
Příspěvků: 18

Text do kruhu

Dobrý den, stále se mi nedaří přijít na to, jak v OO udělat text do kruhu. Potřebuji to, když dělám polepky na CD. V jiných programech byla funkce "text na křivku", která zakřivila vybraný text podle zvoledné křivky - udělal jsem kolečko a podle něho nechal ohnout text a měl jsem kruhový text. Jde něco takového i v OO?

Offline

#2 7. 3. 2009 17:43:52

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Text do kruhu

vložte si textový rámec, napiště si do něj libovolný text. Vyberte rámec, dejte pravé tl. a z měnu vyberte "písmomalba". V ovládacím okně písmomalby si pak vyberte typ tvaru podle kterého se má text tvarovat, ukotvení písmen, směr psaní, vzdálenost od křivky, stín a další. Vybraný typ tvaru samozřejmě můžete upravovat - nejlepší je nechat si zobrazit křivku (4 řádek zdola, první ikona) na ní pak kliknout pravým a vybrat "upravit body".

Offline

#3 8. 3. 2009 17:59:05

ondra.sk
Člen
Registrace: 4. 1. 2008
Příspěvků: 18

Re: Text do kruhu

Dobrý den, to je přesně to, co jsem potřeboval. Díky moc.

Offline

#4 3. 5. 2014 15:26:17

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Re: Text do kruhu

V novej verzii už nič také nemám. Ako mám dať teraz ten tex do kruhu?

Offline

#5 3. 5. 2014 20:13:43

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Text do kruhu

http://www.openoffice.cz/navody/umeleck … -dokumente - v najnovšej verzii Apache OO to stále je...

Offline

#6 3. 5. 2014 22:33:45

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Text do kruhu

Je to i v čerstvém OpenOffice 4.1 a stejně tak i v LibreOffice 4.2.

Offline

#7 8. 5. 2014 07:06:50

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Re: Text do kruhu

to je niečo iné.
vložte si textový rámec, napiště si do něj libovolný text. Vyberte rámec, dejte pravé tl. a z měnu vyberte "písmomalba". V ovládacím okně písmomalby si pak vyberte typ tvaru podle kterého se má text tvarovat, ukotvení písmen, směr psaní, vzdálenost od křivky, stín a další. Vybraný typ tvaru samozřejmě můžete upravovat - nejlepší je nechat si zobrazit křivku (4 řádek zdola, první ikona) na ní pak kliknout pravým a vybrat "upravit body".


podla tohoto sa to už nedá robiť

Offline

#8 8. 5. 2014 07:11:29

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Re: Text do kruhu

j-pastierik napsal(a)

http://www.openoffice.cz/navody/umeleck … -dokumente - v najnovšej verzii Apache OO to stále je...

to je galeria pismomalby ale nie pismomalba ked si date vyvolat ked napisete text, teraz tam chybaju tie obluky podla ktorych ste to davali na kruh

Offline

#9 8. 5. 2014 07:15:52

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Offline

#10 8. 5. 2014 07:42:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Text do kruhu

Já v tom větší problém nevidím, jen větší pracnost. Místo slova (věty ap.) vytvořte textový rámec jen pro jednotlivá písmena. Ty potom musíte pootočit tak, aby byly souhlasně s kolmicí bodu křivky respektive k normále bodu. Takže jde o poměrně pracnou záležitost - ale ani před tím to nebylo o moc snadnější.
      Také můžete lépe editovat jednotlivé body písma a ta deformovat (konvexnost, nebo konkávnost jednotlivé litery). Nakonec se to spojí do jednoho celku a můžete to zvětšovat, zmenšovat a podobně.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 9. 5. 2014 20:53:01

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Text do kruhu

ondra.sk napsal(a)

Dobrý den, stále se mi nedaří přijít na to, jak v OO udělat text do kruhu. Potřebuji to, když dělám polepky na CD. V jiných programech byla funkce "text na křivku", která zakřivila vybraný text podle zvoledné křivky - udělal jsem kolečko a podle něho nechal ohnout text a měl jsem kruhový text. Jde něco takového i v OO?

Myslíte niečo takéto?


TDK.png


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#12 10. 5. 2014 11:57:44

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Re: Text do kruhu

áno

Offline

#13 10. 5. 2014 20:50:26

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Text do kruhu

Tak aby som začal od začiatku. Je to robené v LibreOffice 4.2.4. V AOO to funguje rovnako.


Prvé čo budete musieť urobiť je to, že si do nejakého panela nástrojov doplníte ikonku Písmomaľby


1. Kliknite PRAVÝM tlačidlom myši na nejaký panel nástrojov a vyberte možnosť PRISPÔSOPBIŤ LIŠTU;


TDK1-01.png


2. V okienku, ktoré je v strede presunte výber položky na koniec a kliknite na tlačidlo vpravo PRIDAŤ;


TDK1-02.png


3. V okne Kategórie vyberte FORMÁT a v okne Príkazy nájdite Písmomaľba (sú zoradené podľa abecedy), kliknite naň a potom na tlačidlo PRIDAŤ;


TDK1-03.png


4. Potom kliknite na ZATVORIŤ a v okne Prispôsobiť na OK. Ak viete ako, môžete tú ikonu umiestniť aj do hlavnej ponuky (menu) napr. do menu Formát.


Takže toto je tá zložitá časť. Prečo to?
Pretože ikonka Písmomaľby sa objaví v kontextovom menu len po zadaní samostatného textu (cez F2 alebo ikonku Text v spodnej lište). Po zadaní textu v nejakom základnom tvare sa táto ikona v kontextovom menu neobjaví.


Takže máme ikonku a teraz to bude celkom jednoduché

1. Nakreslite kruh alebo nejaký tvar, na ktorý chcete umiestniť text;


2. cez kontextové menu ho preveďte na krivku


TDK1-04.png


a úchyty sa zmenia na zelené (ešte som medzitým nastavil výplň na "NIČ");


TDK1-05.png


3. stlačte F2 a napíšte požadovaný text (kurzor sa objaví uprostred objektu) a stlačte 2×ESC;


5. kliknite na kružnicu a potom na tú pridanú ikonku Pismomaľby


TDK1-06.png


TDK1-07.png


a objaví sa tento panel:


TDK1-08.png


5. Vyberte požadovaný formát, zarovnanie;


6. Záleží na tom kde a ako chcete mať text na krivke umiestnený, potom sa treba pohrať s nastaveniami v paneli (napr. zneviditeľniť krivku) a s kontextovým menu objektu-preklopiť ho a podobne. A je hotovo.


TDK1-09.png

Editoval Roman Toman (10. 5. 2014 21:18:08)


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#14 11. 5. 2014 05:07:29

videopozicovna
Člen
Registrace: 3. 5. 2014
Příspěvků: 6

Re: Text do kruhu

Ďakujem

Offline

Zápatí