Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 20. 4. 2014 22:45:59

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Dobrý večer, rád bych poprosil zkušenější o radu.
V LibreOffice Writeru jsem vložil do dokumentu PNG obrázky a PDF jako objekt OLE. Obrázky jsem ponechal v jejich původní velikosti.
Problém je, že po exportu do PDF - kdy jsem zadal bezztrátovou kompresi, jsou obrázky ve znatelně nižší kvalitě.
Poradí prosím někdo, jak postupovat?
Moc díky.

Offline

#2 21. 4. 2014 10:11:11

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Dobrý den,
aby se mohl někdo pokusit zjistit příčinu problémů, budou potřeba následující věci:
- informace o přesné verzi LibreOffice a o operačním systému (například něco jako "LibreOffice 4.2.2.3, Windows 7 Professional - 64bitová verze")
- nastavení PDF exportu (nejlépe screenshot karty Obecné)
- dokument, ze kterého exportujete
- výsledný PDF dokument
Fórum bohužel neumožňuje vkládání souborů, ale můžete je dát například na uschovna.cz nebo do jiné podobné služby.

Offline

#3 21. 4. 2014 12:46:02

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Dobrý den, díky.
LibreOfice 4.2.3.3 Windows 7 Home Premium 64bit
Dokument, ze kterého exportuji, nastavení PFD exportu - screenshot a výsledné PDF jsou zde:
http://www.uschovna.cz/zasilka/QIEE8D2KIZD6WPUN-2F6/

Offline

#4 21. 4. 2014 13:30:02

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

V tom výsledném PDF je obrázek v úplně stejné kvalitě jako v původním dokumentu. Že může vypadat méně kvalitní, je dáno tím, jak ho PDF prohlížeč upravuje pro zobrazení v jiném rozměru. Obrázek je poměrně hrubý (má malé rozlišení), proto to nedopadne dobře.

Předpokládám, že obrázek vznikl v programu LibreOffice Draw (jeho vzhled tomu nasvědčuje). Vložte do dokumentu přímo obrázek z Draw (přes schránku nebo jako objekt OLE). Obrázek pak bude v PDF uložen vektorově a bude se tedy vždy zobrazovat v plné kvalitě.

Offline

#5 21. 4. 2014 14:14:24

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Ne ne, obrázky jsem vytvořil ve freeware editoru diagramů Diagram Designer a vyexportoval jako PNG. DPI při exportu bylo nastaveno jako 96, má smysl nastavit vyšší?
Mám k dispozici práci v PDF, kde ty obrázky vypadají podstatně lépe - to asi bude tím, jak píšete, že jsou uloženy vektorově. Zkusím tedy ten diagram předělat v nějakém editoru, umožňujícím exportovat vektor.

Druhý problém je, že jsem z programu MySQL Workbench - slouží k návrhu ERA modelů - vyexportoval jednostránkové PDF. Když jej ale vložím do Writeru jako objekt OLE, dojde také ke snížení kvality - jsou tam textové popisky malým písmem a ty se stávají nečitelné. Jak se tomu prosím vyhnout?

Offline

#6 21. 4. 2014 16:01:27

jelinek
Moderátor
Registrace: 2. 9. 2013
Příspěvků: 25

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Aha, považoval jsem to za obrázek vytvořený v programu Draw, protože obrázky v něm vytvořené vypadají obvykle přesně takto.

Jedna možnost je při exportu do PNG nastavit vyšší DPI, například 300 nebo 600. Datově to moc velké nebude, obrázek je jednoduchý. Případně lze jít přes PDF, i když to není úplně jistá cesta.

Se vkládáním PDF do Writeru je totiž trochu problém - interně se (pokud vím) naimportuje jako obrázek Draw a ten se tam pak vloží. Výsledek nejde přímo ovlivnit. Takže asi lepší cestou je naimportovat přímo do programu Draw, tam kdyžtak poupravit podle potřeby a pak teprve vložit do Writeru. Záleží ale na tom, jak je PDF soubor vygenerován, někdy to nemusí dopadnout úplně dobře (například pro skriptované soubory). PDF vygenerované GhostScriptem (přímo nebo třeba přes PDF Creator) jsou obvykle importovatelné bez problémů.

Offline

#7 21. 4. 2014 16:33:55

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Díky za pomoc, vyřešil jsem to tak, že jsem ty diagramy překreslil v tom Draw a je to ok.
S tím PDF je ale problém. Když ho vložím do Draw, úplně se zničí jeho struktura.Ten MYSQL Workbench nabízí i export do formátu SVG, ale situace je stejná - při vložení do Draw nebo rovnou Writeru se rozbije jeho struktura.

Neexistuje možnost, jak vložit to vytvořené PDF do PDF, které vygeneruju z writeru (za danou stránku)? Stáhl jsem si na to nějaký free program, ale kvalita té vložené stránky je opět strašná...

Děkuju za pomoc.

Offline

#8 21. 4. 2014 17:31:44

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Tak jsem zjistil, že nejlepší způsob je Vložit - obrázek - ze souboru a vybrat to vyexportované SVG. Jediný problém je, že je vidět jen jakoby výřez toho obrázku, poradí prosím někdo, jak ten výřez roztáhnout na celou plochu obrázku?

Offline

#9 21. 4. 2014 19:51:23

AndrewBodie
Člen
Registrace: 20. 4. 2014
Příspěvků: 6

Re: Nízká kvalita obrázků po exportu do PDF

Už je to vyřešeno, chyba byla v tom, že když jsem ten obrázek SVG v editoru otáčel o 90% - část se ho "usekla". Díky za pomoc. smile

Offline

Zápatí