Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 24. 3. 2014 13:11:27

Jesenin
Člen
Registrace: 27. 10. 2010
Příspěvků: 4

Týdenní součty v denním přehledu - VYŘEŠENO

Dobrý den,
dejme tomu, že si eviduji počet vypitých piv za každý den. Na každém listu mám jeden měsíc - v prvním sloupci datum, ve druhém počet piv. Co když ale v některých výpočtech v dalších sloupcích pracuji se součtem piv za příslušný týden? Jak třeba ošetřit, zda jsem například překročil určitý týdenní limit?
To je jedna otázka, nemluvě o další, jak na dalším listě v novém měsíci započítat část týdne z minulého měsíce...  Děkuji

Editoval sedlacekdan (27. 3. 2014 20:02:52)

Offline

#2 24. 3. 2014 13:28:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Týdenní součty v denním přehledu - VYŘEŠENO

Zrovna jsem na hodně podobnou otázku odpovídal v předchozím příspěvku. Nejlepší je kontingenční tabulka, nebo autofiltr s pomocnými sloupci, a nebo vzorec (funkce) SUBTOTAL.


     Dáte dejme tomu do prvního sloupce měsíc, do druhého týden a do třetího datum. Ve čtvrtém by měl být počet piv, nebo další údaje. Uděláte si nadpisy v prvním řádku a do něho vložíte autofiltr přes všechny "názvy". Autofiltr je pak "spřežený". - Umožní vybrat měsíc - následně týden z měsíce a den, nebo přímo měsíc a den. Také tam můžete mít údaj co to bylo za den v týdnu. Když postavíte data podle datumů a udrříte syntaxi pro datumy, tak se dopracujete k automatickému týdnu i měsíci. To může být výhoda, protože někdy na pivo nemůžete a pitný týden má pak třeba jen 3 dny - nebo nic (přemíra pití = špitál :-)


    Kontingenční tabulka, nebo Subtotal Vám to sečtou. Když byste chtěl jednodlivý týden tak vám postačí SUMIF někde nahoře. Existuje ještě SUMIFS, kterýžto umí víc podmínek nežli jednu, takže si můžete každé pivo (zápis) ohodnotit například známkou jako ve škole a pak sečíst, kdy jste si pochutnal, a kdy z toho byl průjem :-)

Editoval neutr (24. 3. 2014 13:35:09)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 24. 3. 2014 16:57:18

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Týdenní součty v denním přehledu - VYŘEŠENO

Týden: funkce WEEKNUM

To uspořádání po měsících není nic extra, ale jde to.
Pro přenos z předchozího měsíce můžete použít třeba sumif v řádku před daty měsíce (třeba 1. den měsíce bude 2x a připojíte k němu sumu piv z předchozího měsíce z týdne 1. dne měsíce:

A           B                  C  
------------------------------
Den         Týden            piva
1.3.2014    =WEEKNUM(A2;2)    =SUMIF(únor.B3:B30;B2;únor.C3:C30)    ' přenos z minulého měsíce
1.3.2014    =WEEKNUM(A3;2)    4
2.3.2014    =WEEKNUM(A4;2)    7
3.3.2014

Sčítání : SUMIF nebo kontingenční tabulka

Signalizace překročení - nevím jak, si to představujete, lze např. použít podmíněný formát v tabulce s denní spotřebou, v podmínce funkce SUMIF s průběžným výpočtem spotřeby v týdnu, porovnávat to s limitem a signalizovat barvou kousky nad plán.

Podmínka v buňce c3:

=SUMIF($B$2:B3;$B$1;$C$2:C3)>50

Zapne, pokud spotřeba v týdnu překročí 50 kousků.

Offline

#4 25. 3. 2014 10:06:13

Jesenin
Člen
Registrace: 27. 10. 2010
Příspěvků: 4

Re: Týdenní součty v denním přehledu - VYŘEŠENO

Díky, klíčové pro mě bylo pochopit, že SUMIF umí sčítat vybrané buňky z jednoho sloupce, ale vybírat je může na základě hodnot v jiném sloupci.

Offline

Zápatí