Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 16. 2. 2014 21:09:46

pajdalek
Člen
Registrace: 16. 2. 2014
Příspěvků: 4

Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Dobry den,

dle navodu v tematu http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=2898 jsem se dostal ve sve tabulce az na poradi1, ve kterem mam dve 3. mista.

pocet    pocet     Body    Pořadí    pomoc    poradi1
vyh.set    proh.set               
4    5     2    2    2,125    3
2    8     0    5    0,0625    5
5    5     2    2    2,15625    2
4    4     2    2    2,125    3
8    1     4    1    4,25    1

Sloupec body = pocet vyhranych zapasu.

Sloupec pomoc = sloupec Poradi doplneny o sloupec vyhranych setu presne podle navodu v tematu vyse(bez matice).

Muzete mi prosim poradit jak vytvorit konecne poradi doplnene o zavislost na poctu prohranych setů.

Vyssi pocet prohranych setu = horsi(vyssi) poradi.

Predem dekuji.

Editoval pajdalek (18. 2. 2014 17:15:39)

Offline

#2 17. 2. 2014 07:03:52

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Docela divné zadaní.
- V tomto případě by to problém nebyl ať už s maticí, nebo bez matice. Problém vidím v tom, že shodné místo se může projevit u více pořadí. Zejména pokud by skupina měla mnohem více hráčů.
Příklad:
1. pořadí - dělí se mezi 2 hráče.
3. pořadí - dělí se mezi 3 hráče.
6. pořadí - dělí se mezi 2 hráče.
8. pořadí - dělí se mezi 3 hráče.
     Uváděný příklad (od binczech) vypadá, že patří k jinému sportu a není moc vhodné napasovat to k Vaší potřebě. No nicméně v tomto případě se například podaří 1. a 2. pořadí rozhodnout podle vyhraných setů, ale ostatní až podle prohraných setů.


     To co je na zadání matoucí je ta Vaše tabulka - dejte ji jako obrázek. Zatím mi to připadá tak, že počet se jednou rozpadá na (vyh.set = 2 čísla), a podruhé na (proh.set = 2 čísla). Body obsahují číslo s desetinnou čárkou a pak následuje pořadí. Pomoc a pořadí1 asi nic neobsahují (zatím).
     Ale ta logika číselných hodnot - co je vyhraný set a co prohraný se nedá dovodit - to jsou prostě nepochopitelné údaje. Bylo by logické, když by vyhraných setů (VS) a prohraných setů (PS) bylo tolik:
VS - PS - pořadí = (body)
--------------------------
45 - 22 - 3 = (2,125 - b.)
28 - 05 - 5 = (0,062 - b.)
55 - 22 - 2 = (2,156 - b.)
44 - 22 - 3 = (2,125 - b.)
81 - 41 - 1 = (4,250 - b.)

    Jenže tak se to asi nemá. Ty "sety" nebudou dvojciferná čísla. Podívejte se pořádně co se z toho má dovodit? Vždyť není ani zřejmé co ty sloupce čísel vyjadřují. Když byste alespoň uvedl druh sportu, tak by se snad dalo dovodit co je to za data. Jsou to duely jednotlivců? Třeba něco jako tenis? Nebo to jsou šipky?


    Podle čísel VS a PS to vypadá, že každý hráč sehrál jiný počet setů. Ať dělám co dělám, tak to vypadá, že jde jen o průběžné pořadí - nikoliv tedy konečné - to by ale mělo být také vyjádřeno. Jak mám vyhodnotit například jen vyhrané sety př: - 1. pořadí(8-1=7) versus 5. pořadí(2-8=-6)? Hraje tam úlohu například "domácí" a "hosté" - pak totiž VS i PS dostanou zase jiný smysl...................


    Není problém udělat další 2 pomocné parametry pro určení pořadí pokud základní počet bodů vydá dva a více hráčů na stejné pořadí - tohle je zřejmé spíš z nadpisu, nežli z vlastního zadání. Jenže z tohto Vašeho zadání nikdo moudrý nebude - a tak to chápejte spíš jako mírnou výtku - zadávejte smysluplné a pokud možno jednoznačné popisy.

Editoval neutr (17. 2. 2014 07:30:17)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 17. 2. 2014 09:58:22

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Teď nemám moc času, tak aspoň zatím napovím.
Rank má dva parametry. S jedním vrací pořadí od největšího, se druhým od nejmenšího.

Offline

#4 17. 2. 2014 15:27:22

pajdalek
Člen
Registrace: 16. 2. 2014
Příspěvků: 4

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Omlouvam se za rozjetou a neprehlednou tabulku.
zde je presny obrazek https://imageshack.com/i/gh2f46j

Jedna se o Stolní tenis (pingpong, pinec) kde hraje kazdy s kazdym jeden zapas na dva vitezne sety.

(Priklad - Marek vyhral zapas nad Liborem v pomeru setu 2:1 a tudiz ziskava jeden bod za vitezstvi.

Ve sloupci Skóre je uvedeny pocet vyhranych setu (vlevo - AB) a pocet prohranych setu (vpravo - AC)

Ve sloupci Body je uvedeno kolik zapasu dany clovek vyhral.

Ve sloupci Poradi je uvedeno poradi pomoci funkce RANK (sestupne - 0)

Ve sloupci AF je pomoci vzorce

=AD3+AB3/((MAX($AB$3:$AB$15)-MIN($AB$3:$AB$15)+10)*2)

uvedeno 1. pomocne poradi dle navodu od Ip. ktery uvedl http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=2898 . V tomto pomocnem poradi je zapocitan parametr vyteznych setu (Vetsi mnozstvi viteznych setu = lepsi poradi)

Ve sloupci AG je uvedene opet poradi pomoci funkce Rank.

Chtel bych vas poprosit zda-li by se dali v konecnem poradi zohlednit tyto parametry v poradi:
1. Pocet bodu
2. Pocet vyhranych setu (vetsi mnozstvi viteznych setu = lepsi poradi)
3. Pocet prohranych setu (vetsi mnozstvi prohranych setu = horsi poradi)

Poradi podle bodu je uvedeno ve sloupci AE.
Poradi podle bodu a vyhranych setu je uvedeno ve sloupci AG.

Chybi mi tedy poradi dle poctu bodu, poctu vyhranych setu a podle poctu prohranych setu.

Offline

#5 17. 2. 2014 19:56:13

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Tohle bych řešil asi tak, že bych vytvořil poměr:
Vyhrané sety  (VS)
Prohrané sety (PS)
Vzorec VS/PS * 0,01 (pozn - koeficient 0,01 bych volil podle potřeby - například od 0,1 do 0,0001)
---------------------------------
Ta volba koeficintu umožní hned do primárního vzorce vložit tento rozlišující parametr.
Takže např.

=IF(Countif(úsek;položka)>1;AD3+AB3/((MAX($AB$3:$AB$15)-MIN($AB$3:$AB$15)+10)*2)+(VS/PS * 0,01;AD3+AB3/((MAX($AB$3:$AB$15)-MIN($AB$3:$AB$15)+10)*2))

, popřípadě

Koeficient = (AF3+AB3-AC3)/1000 ..ap

nebo tento parametr dát do pomocného sloupce :

=IF(Countif(AF3:AF7;AF3)>1;VS/PS * 0,01;"")

Tento vzorec se objeví jen tam, kde existuje duplicita - a proto hráči uvidí, proč následně sečtete údaj řádku z pomocného sloupce se sloupcem AF. Následně opět pomocí Ranku vyhodnotit absolutní pořadí.
Také byste asi viděl, že například "koeficient", nebo pomocný vzorec dává stejný údaj a musíte udělat jiný vztah.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 17. 2. 2014 21:19:28

pajdalek
Člen
Registrace: 16. 2. 2014
Příspěvků: 4

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Omlouvam se, ale asi nejsem dost chytry a obeznameny s funkcema abych to co jste mi napsal pochopil, natoz zaimplementoval do te tabulky.

Mohu vas jeste o to zaimplementovani pozadat?

zde je odkaz na tabulku:

http://ulozto.cz/xLkqjuPD/vysledkova-listina-ods

Dekuji

Offline

#7 17. 2. 2014 21:37:04

LIT
Člen
Místo Liberec
Registrace: 8. 12. 2012
Příspěvků: 51

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ
Windows 10, Libre Office, Lenovo Ideapad

Offline

#8 18. 2. 2014 09:43:53

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Tak jsem na to mrknul, ale moc času jsem tomu nemohl věnovat. Takže spíš pro motivaci. Prohlédněte si list2. A pak snad Vám bude víc zřejmé, co se dá dělat. LIT to udělal také asi dobře - místo použití malých čísel, použil velká.
úprava k motivaci
Použil jsem barvy k orientaci a mrkněte na vzorce. Princip "nedostatečnosti Vašeho výpočtu" má příčinu v nesprávně koncipované tabulce - tu jsem předělal a Váš výpočet funguje i bez "doplňku". Tedy nevím zda to postačí pro všechny alternativní případy.


PS:
Tabulka tohoto typu se používá k vyjádření variací dvojic s opakováním - lidsky řečeno k duelům a odvetám. Takže tabulku jsem upravil v nevyužité části tak, aby to bylo zřejmé - Pokud budu mít čas pošlu Vám generátor Bergrových tabuek - to je k rozpisům právě pro takovéto příležitosti.

Editoval neutr (18. 2. 2014 09:47:58)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 18. 2. 2014 17:16:34

pajdalek
Člen
Registrace: 16. 2. 2014
Příspěvků: 4

Re: Pořadí dle 1.vyhraných zápasů / 2.vyhr. setů / 3.prohr. setů -VYRESENO

Dekuji za pomoc, rady a velikou trpelivost smile

Vse vyreseno.

Offline

Zápatí