Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 2. 2014 10:33:06

xBenny
Člen
Registrace: 7. 2. 2014
Příspěvků: 3

Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

Zdravim, mel bych dva dotazy. Prni se tyce adresy bunky. Do urciteho vzorce potrebuji vlozit oblast prohledavani, dejme tomu A1:A100. Z tohoto vzorce mi vypadne vysledek ktery je dejme tomu cislo 6 a ja potrebuju v dalsim sloupci vlozit stejny vzorec, ktery uz ale bude prohledavat oblast, kde cislo radku bude vysledek predchazejiciho vzorce +1 tedy od A7:A100. Doufam ze jsem to popsal nejak inteligentne.


Konkretne mam vzorec takto =MATCH($C9;"C"&(K9+1):$C$1213;0)+K9


C9 je pole s textem ktery hledam, "C"&(K9+1) je zacatek a problemova cast, ktera mi nefunguje a $C$1213 konec oblasti, K9 na konci pricitam kvuli posunu na zacatku abych dostal presnou polohu bunky.


Druhy dotaz se tyce asi vice funkci. Budu mluvit konkretne. Mam cenovou nabidku s nekolikrate se opakujicim polozkami. Potrebuji tedy, abych mel u stejnych polozek vzdy stejnou cenu a v pripadem ze budu potrebovat cenu upravit, upravim vzdy prvni vyskyt kazde polozky a ostani shodne polozky se mi podle ni upravi. U mensich tabulek jsem si delal odkazy nashodne polozky rucne ale tohle uz ma 2000 radek a je to docela otrocina.


Predem vsem dekuji


_________________________________________________
Značím jako vyřešené


;o)

Editoval sedlacekdan (2. 3. 2014 14:09:59)

Offline

#2 7. 2. 2014 12:13:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

Já bych začal tím druhým případem :
Je celkem jedno kolik máte položek - když do té první (ta je určující) napíšete například "kalhoty dámské" a do druhé například - Cena 150 Kč, tak tu budet vždy odkazovat absolutním adresováním. Př:
A1 = Kalhoty dámské, B1 = - Cena, C1 vel. 42, D1 150 Kč, podobně C2 vel. 44, D2 = 180 Kč.....
Tak například do A36 napíšete vzorec :
=$A$1 & " " & $B$1 & " " & $C$2 & " " & $D$2
Ve výsledku bude v A36 (dohromady) Kalhoty dámské - Cena vel. 42 = 180 Kč
Například tomuhle =$A$1 se říká absolutní adresování, a můžete ho zadat jednoduše pomocí stisknutí Shift+F4. Pak takovou bu%nku můžete dát kamkoliv ve stejném listě a pořád ukazuje jen do A1. Když byste potřeboval odkazovat z jiných listů tak je to například takhle =$List1.$A$1


     Ten první případ je poněkud složitější. Například zadáte hledání čísla "6" ve sloupci A1:A1000.
Na to stačí =COUNTIF(A1:A1000;6). Výsledek vyplivne počet šestek ve sloupci A1:A1000.
     Podobně bychom mohli hledat text - například "deka" : =COUNTIF(A1:A1000;"deka").


     Ale jinak je to, v případě, že hledáte adresu buňky kde je ta "6", nebo "deka" Existují vzorce jako je "index", "Indirect", "Match" a podobně další možnosti. Je však také možné použít například pomocný sloupec s dotazem "IF". Například je prázdný sloupec "D", tak do něj (do D1) vložíme vzorec =IF(A1=6;6;"") a tenhle zkopírujeme až nakonec sloupce, kde by se to mohlo vyskytovat. Když byste chtěl jen adresu tak by to vypadalo takhle
=IF(A1=6;"A"&ROW();"") a ve sloupci "D" se objeví například "A12" jako výsledek. ještě je možné například "doladit". :-)
=IF(A1=6;"A"&ROW() & " tady je ta deka kterou hledám";"") (Tam kde je negativní výsledek se vůbec nic neobjeví je jen "prázdná buňka" - tak abyste nebyl překvapený.)
     Problém vzorců, které umí vrátit i adresu je v tom, že vrací "jeden" výskyt hledaného výrazu. Takže když je jich tam víc, musíte zadat například COUNTIF. Existují také maticové vzorce, které by to uměly, ale tohle vůbec nedoporučuji a zejména ne začátečníkům.
     Ono zatím postačí, když se podíváte do nápovědy na vzorec "VlookUP" (existují ještě Hlookup a Lookup).


      Co opravdu potřebujete podle popisu by bylo zřejmě Match (ukáže polohu hledaného prvku v úseku) a na něj zřejmě zase Match s podobným zadáním, jen od polohy toho prvního MAtch-e. Podobně Lookup, a Vlookup. Já bych doporučil spíš ten pomocný sloupec a dotaz IF.

Editoval neutr (7. 2. 2014 12:25:20)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 7. 2. 2014 12:43:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

Pro xBenny: Já odpovídám, a Vy to pak dodatečně editujete - to se takhle nedělá. Když se na to kdokoliv podívá, vypadá to, že jsem byl mimo.

   U toho $C9 by mělo být $C$9. Řetězení není štěstí. Musíte napsat pod sebe tolik vzorců, kolik Vám najde třeba COUNTIF. Slučování řetězce do adresy také není nejsnadnější metoda. To "C"&(K9+1) je výsledek čeho? Vzorce Match?


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 7. 2. 2014 13:53:48

xBenny
Člen
Registrace: 7. 2. 2014
Příspěvků: 3

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

Ja to editoval a jeste tu zadna odpoved nebyla...


Edit: Podle poctu prisevku a rad co tu mate jste asi ten posledni kdo by tu byl mimo smile

Editoval xBenny (7. 2. 2014 14:18:54)

Offline

#5 7. 2. 2014 14:01:20

xBenny
Člen
Registrace: 7. 2. 2014
Příspěvků: 3

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

Asi jsem se spatne vyjadril. Mam vyraz ktery hledam, ten najdu pomoci tohohle =MATCH($C9;"C"&(K9+1):$C$1213;0)+K9

na C9 je vyraz ktery hledam, ten $ tam mam kvuli tomu abych pak potahl dolu a hledalo mi to dalsi vyraz co je o radku nize. Pak mam to zminovane "C"&(K9+1):$C$1213 kde by melo byt definovano zacatek a konec pole ve kterem se hleda. Jenze pokud pouzivam MATCH tak mi to vyhodi prvni nalezenou hodnotu a konec. Proto chci vlozit tem samy vzorec o sloupec vedle a znova prohledat tabulku s tim ze ji prohledam ale az od mista za poslednim shodnym nalezenym. Kvuli tomu je tam to K9 to je vlastne predchozi sloupec s cislem radku kde byl vyraz +1 aby to nehodilo stejny radek ale hledalo to az o jeden pod. Posledni pripocteni K9 je abych dostal skutecnou hodnotu radku, protoze MATCH vraci pocet radku za poslednim nalezenym takze se to neshoduje s cislem radku v tabulce.


Edit: Jednoduse receno potrebuji definovat oblast s tim, ze potrebuji podle vysledku predchazejiciho vypoctu menit jeji zacatek ale zadny vzorec nechce vzit jako zacatek pole vysledek jineho vypoctu a to se snazim docilit prave tim "C"&(K9+1) kde kdyz mi neco najde na C200 pak K9=200 tak ja zacnu prohledavat znova od C201. V pripade ze je tam vyraz petkrat si to udelam rucne, ale ted jsem countifem zjistil ze je tam jeden vyraz treba 34x a to uz rucne delat nechci

Editoval xBenny (7. 2. 2014 14:26:06)

Offline

#6 7. 2. 2014 20:37:52

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

To se dělá tak, že vložíte vzorce pod sebe podle již dříve zmiňovaného Countif. Countif zjistí, že je např. 15 výskytů, a Vy musíte udělat 15 vzorců.
     Ty vzorce pochopotelně zadávají relativně počet od začátku úseku (který se musí zadat individuálně), takže např: 5. řádek v úseku A20:A1000 znamená 20+5.Další úsek musí začínat A26:A1000 a vyhodí další například 4. Následně tedy hledáme už 4. hodnotu od A31 do A1000.
     Problém není pokud jsou hodnoty  v počtu  "několik málo", ale jestli jich je nalezeno 50 - tak od toho raději ruce pryč. Nikdy to nebude automatizovaný proces. Jo jiné kafe by byl maticový vzorec - musel by se otestovat - ale při počtu 1000 a více řádků už také není moc vhodný.


     Lze použít například kontingenční tabulku, nebo jen autofiltr. Jinou možností je pomocný sloupec s jednoduchým dotazem, a je možné to udělat jako makro - spouštět například tlačítkem, nebo klávesovou zkratkou. Takže vzorce jen pro určitý typ úloh s několika málo možnostmi. Skutečně si odzkoušejte třeba autofiltr a uvidíte, že bleskem máte prakticky tentýž výsledek jak ze složité konstrukce Match ap.

Editoval neutr (7. 2. 2014 20:40:27)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 8. 2. 2014 20:41:47

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

xBenny napsal(a)

Asi jsem se spatne vyjadril. Mam vyraz ktery hledam, ten najdu pomoci tohohle =MATCH($C9;"C"&(K9+1):$C$1213;0)+K9

Nevím jestli to chápu správně. Zkuste to případně popsat trochu srozumitelně. Můžete zkusit např.:

=MATCH($C9;index($c$1:$C$1213;K9+1):$C$1213;0)

(předpokládám, že K9+1 je řádek, od kterého začíná hledání, hledá se ve sloupci C od řádku  K9+1 do 1213.)

Editoval lp. (8. 2. 2014 20:57:07)

Offline

#8 8. 2. 2014 21:08:15

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Slozena adresa bunky + Prohledavani dokumentu? - VYŘEŠENO

xBenny napsal(a)

Zdravim, mel bych dva dotazy. Prni se tyce adresy bunky. Do urciteho vzorce potrebuji vlozit oblast prohledavani, dejme tomu A1:A100. Z tohoto vzorce mi vypadne vysledek ktery je dejme tomu cislo 6 a ja potrebuju v dalsim sloupci vlozit stejny vzorec, ktery uz ale bude prohledavat oblast, kde cislo radku bude vysledek predchazejiciho vzorce +1 tedy od A7:A100. Doufam ze jsem to popsal nejak inteligentne.

Nepopsal. Hledáte poslední výskyt nějaké hodnoty ve sloupci? Třeba v A1:A100?

pozici získáte např:

=MAX(IF(B1=A1:A100;ROW(A1:A100);-1))

uložte trojhmatem ctrl-shift-enter

(Pokud tam ta hodnota není, dostanete -1)

Jinak A7:A100 dostanete INDEX(A1:A100;6+1):A100

Za 6+1 dosaďte co potřebujete.

Offline

Zápatí