Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 2. 2014 01:00:40

alisarrian
Člen
Registrace: 3. 2. 2014
Příspěvků: 3

přednastavené formátování komentáře - VYŘEŠENO

zdravím, nevíte někdo jak nastavit obecné formátování komentáře? Já to nikde nemůžu najít sad -jakmile ho vložím tak není problém to nastavit samostatně, ale já bych to nějak potřeboval definovat předem abych tam moh jen zkopírovat text a rovnou se mi nastavila velikost písma i barva a hlavně aby se oblast přizpůsobila velikosti textu(dávám tam písmo velikosti 54 a oblast se mi zalamuje po napsání několika písmen)

a když už jsem u těch otázek tak bych se zeptal ještě na jednu věc která je pro mě docela podstatná a už se tu kdysi řešila a nevyřešila - aspoň já jsem rozumné řešení nenašel. Jde někde nastavit aby se při vyjmutí nesmazalo z buňky formátování?

předem díky za rady

Editoval alisarrian (4. 2. 2014 22:04:25)

Offline

#2 3. 2. 2014 18:28:33

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: přednastavené formátování komentáře - VYŘEŠENO

Vložte komentář a napište něco málo - slovo a stačí i 1 znak. Skočte mimo buňku tak, aby se komentář zavřel - buňka má jen červený růžek.
     Následně nejlépe kontextovým menu (pravé tlačítko) vyberte "zobrazit komentář" - tato volba tam je jen pokud komentář již existuje. Do té doby lze jen "vložit komentář" - nic jiného.
     Když ho takto otevřete, zůstane otevřený trvale ale máte možnost klepnout na rámeček, kde se vysvítí "úchopové - editační" body. Tam už můžete za ty body "bublinu" natahovat jak je libo do šířky, nebo do výšky. Snese i větší písmo, nežli 54.
     Totéž platí o barvě podkladu - v editačním módu (vysvícené editační body) klepnete na kontextové menu a zavoláte například čára - upravíte i stín, nebo "oblast" a dáte jiný podklad, text ......


     Ten druhý případ je o tom, že nesmíte vyjmout, ale místo toho kopírovat a pak samostatně úsek smazat s volbou.
     Tedy nejprve kopírovat a následně zadat volbu "smazat (jako delete)", ale zachovat formáty. Když dáte "delete" - otevře se dialog a tam smažete jen co potřebujete. Takže místo vyjmutí (jako vystřižení = Cut) dáte "kopírovat" a vlastní obsah smazat s volbou. To udělejte hned, protože stojíte ve správně navoleném úseku. To co máte v paměti pak vložte buď s volbou, nebo bez volby - jak Vám to vyhovuje.
     Tyto možnosti pro "vystřižení" neexistují. Při vystřižení se vezme z buňky vše včetně obsahu a formátů stejně jako by se vystříhla omalovánka. Zůstanou jen prázdné buňky.
     Dalo by se udělat makro, aby to šlo vše naráz, ale jen pokud to opravdu nutně potřebujete - tedy pokud to děláte velice často. Pak je možné tento postup nahrát záznamníkem maker a následně k makru přiřadíte klávesovou zkratku, nebo tlačítko. :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 2. 2014 22:33:00

alisarrian
Člen
Registrace: 3. 2. 2014
Příspěvků: 3

Re: přednastavené formátování komentáře - VYŘEŠENO

ad1) tak to mě moc nepotěšilo, potřebuju zadat do řádků spoustu znaků které jsou ale při běžném prohlížení příliš malé a je jich prostě moc než aby se to dalo řešit zvětšením všeho - přitom je potřebuju mít rychle přístupné pro prohlížení(náhled komentáře je sice taky dost pomalý, ale nic lepšího mě nenapadá). Předpokládám že něco jako zvětšení právě aktivního řádku asi taky nejde? případně nějaké kukátko na aktivní buňky nebo něco takového?
ad2) vůbec mě nanapadlo že si to udrží v paměti i po smazání, je vidět že se s LibreOffice teprve seznamuju smile Díky

Offline

#4 4. 2. 2014 08:09:33

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: přednastavené formátování komentáře - VYŘEŠENO

Nevím, jestli jsme si rozuměli. Když uděláte vzorovou buňku s poznámkou například 1 znak vel 54, tak to můžete kopírovat jako vzor a pak dopisovat už jen konkrétní údaje.


To co by Vám možná pomohlo jsou asistenční nástroje, kde je něco podobného vytvořeno, ale nemám s tím osobní zkušenost. To se musí zadávat tuším ve volbách (Nástoje > volby), nebo se to musí zadat přímo v instalaci. Je to sice pro postižené, ale kdysi jsem to testoval a bylo tam něco jako kukátko - ale jak to vypadá dnes a co všechno se dá - nevím.


Nene v LibreOffice se to v paměti neudrží - to je návod pro AOO. V Libre musíte nejdříve vykopírovat a pak teprve smazat. Omlouvám se za nepřesnost, ale neuvedl jste, že se jedná o LO - i když mne to mohlo napadnout.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 4. 2. 2014 22:03:34

alisarrian
Člen
Registrace: 3. 2. 2014
Příspěvků: 3

Re: přednastavené formátování komentáře - VYŘEŠENO

díky, asi jsem to napoprvé nepochopil smile Trošku jsem si s tím pohrál a nakonec to jde tak jak říkáte, vytvořil jsem si vzorovou buňku a pak mě napadlo přes volbu "vložit jinak/přidat" si to nakopírovat do celého sloupce a budu si doplňovat jen ty buňky který potřebuju.
za to druhé se omlouvám, asi jsem se špatně vyjádřil - ale pochopil jsem to správně. S LibreOffice teprve začínám, jsem zvyklej spíš na Excel a tam by se mi po stisku ctr+c a okamžitém smazání nic neudrželo v paměti.
každopádně díky za rady, rozhodně dost pomohly :-)

Offline

Zápatí