Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 17. 1. 2014 10:06:05

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Prosím o nápovědu, už se to tu jistě několikrát řešilo ale ani po půl hodině hledání nemůžu téma najít. Sám jsem funkci používal ale nyní nevím jak na to...

Potřebuji v tabulce sloučit řádky, které mají některé hodnoty stejné a pod souhrnem mít počet řádků. Zde je příklad zdroje:
_
Part    Value    Package    Library
R7    100k    603    odpor
R8    100k    603    odpor
R10    100k    603    odpor
R44    100k    603    odpor
R101    100k    603    odpor
R105    100k    603    odpor
R303    100k    603    odpor
C1    100n    C0603    kond
C3    100n    C0603    kond
C8    100n    C0603    kond
C21    100n    C0603    kond
C23    100n    C0603    kond
C27    100n    C0603    kond
...
A z takové tabulky potřebuji zjistit, kolikrát se vyskytuje odpor 100k, kolikrát kond. 100n atd...
Prostě jednoduchý souhrn s počtem hodnot.

Poraďte prosím jak na to. Díky!

Editoval imcon (18. 1. 2014 14:23:11)

Offline

#2 17. 1. 2014 11:40:16

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

závisí na okolnostech, můžete zkusit třeba funkci COUNTIF nebo třeba i kontingenční tabulku.

Offline

#3 17. 1. 2014 12:01:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Samostatně (1 sloupec) to jde pomocí countif. Když se bastlí, tak tohle samo o sobě nestačí, takže je potřeba ještě typ, nebo pouzdro. Někdy se vyskytnou dost podobná označení. Lze to řešit poměrně různě, ale originál je pomocí COUNTIFS(oblast1,kriteria1;oblast2,kriteria2....).
    Konkretně ale tahle funkce bude maticová. Není ani v nápovědě LO, ano AOO. Jediný kdo o tom kdy psal byl lp. Obecně maticovými funkcemi to jde, například pomocí SUM s podmínkou.


    Jenže když se nedaří rozchodit (vyjádřit) matici, tak to lze nahradit například dvěma obyčejnými dotazy pomocí IF :
=IF(AND(Bx="100n";Cx="C0603)=1;1;0).
     Sečíst za sloupec a je to


     ještě něco, když byste potřeboval například testovat nebo simulovat sérioparalelní zapojení, hodilo by se Vám také SUMIF, nebo SUMIFS. Udělat si pomyslně sloupec pro sériové hodnoty a doprava odbočku - dávat paralelní možnosti

Editoval neutr (17. 1. 2014 12:10:38)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 17. 1. 2014 13:43:34

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Nehledáš náhodou nástroj: Data/Mezisoučty?

Offline

#5 17. 1. 2014 13:57:10

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

neutr napsal(a)

.. pomocí COUNTIFS(oblast1,kriteria1;oblast2,kriteria2....).
    Konkretně ale tahle funkce bude maticová.

Není maticová (i když ji lze v maticových vzorcích využít).

Offline

#6 17. 1. 2014 14:18:26

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Spíš než použitím vzorců jsem měl na mysli použití zabudovaných funkcí ve stylu Souhrn.
Také není možné do vzorců vypisovat podmínky,m které bych stejně musel vytvořit prohledáním tabulky. Na to není čas. Jedná se o zpracování dat pro elektrotechnickou výrobu z jednoho typu podkladů, ale občas podobné zpracování využíváme i pro jiné tabulky.
Vsadil bych se, že jsem to sám už řešil (na jiném zadání), jen kdybych věděl jak...

Offline

#7 17. 1. 2014 16:12:35

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

imcon napsal(a)

Spíš než použitím vzorců jsem měl na mysli použití zabudovaných funkcí ve stylu Souhrn.

Vsadil bych se, že jsem to sám už řešil (na jiném zadání), jen kdybych věděl jak...

Tak ještě jednou : Data, Mezisoučty

Nebo : Data, Kontingemnční tabulka

Offline

#8 17. 1. 2014 16:18:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Tak potom jde skutečně o kontingenční tabulky, respektive mezisoučty. jestli jde o potřebu většího počtu podobných opercí seskupení a extrakci soupisek z takových tabulek, tedy když by bylo obtížné i tak lze ještě k této tabulce udělat dodatečnou koncentraci.
     Originálně by to bylo skrytí údajů a ponechání jen mezisoučtů a to vytisknout. Jenže mezisoučty musí vypadat prakticky jako typický řádek záznamu a to myslím půjde jen obtížně (spíš vůbec). Kontingenční tabulka tohle umí. Takže jde jednak o to, že se to musí opravdu zadat a manuálně obsluhovat, a pak jde o to, aby mezisoučet obsahoval typickou extrakci vícenásobné specifikace.


      Pokud byste se chtěl vydat cestou jediného úkonu, je to na jednoduché makro, které pořídíte snadno nahrávačem maker.

       Pokud byste chtěl jít cestou speciálního souboru rozpisky bez makra, mužete si kontingenční tabulku trošku vylepšit. Mám tím na mysli zejména pořízení dalšího mezisoučtu do soupisky. Dejme tomu proto, že dokumentace obsahuje například samostatně napájecí zdroj, samostatně například vysokofrekvenšní filtr ........... V soupisce potřebujete jak údaje za jediný shodný typ celkem, tak rozpad podle součástí. Například R1 100ohm 28 ks, z toho 12 ks tohle, 14 ks tamto a 2 ks úplně něco jiného. Soupiska pak jako souhrn slouží k objednávce (nákupčí kašle na to kam součástku někdo naletuje). příprava výroby vyfasuje a podle rozpadu soupisky vyfasuje a naporcuje pro jednotlivé pracoviště (zase ji nezajímá, kde to nákupčí sehnal).
      Technolog podle toho, co ve skladě je (nemusí se kupovat) naplánuje výrobu (druhy a počet kusů, aby se nestálo a zadá nákupčímu ... do pondělí ať je tady tolik tohodle a tohodle, jinak stojíme - do úterka zase tolik a tolik tamtoho - jinak stojíme také a ty jsi bez práce :-)


      Takže možná potřebujete sešit, kde se z jednoho podkladu vygeneruje několik typů soupisek. Sešit by byl vlastně šablonou, která po zadání udělá z podobné struktury dat různé výstupy, které mohou obsahovat až třeba rozpracované kroky výroby. Tyto do rozpisky doplní technolog. Tedy posloupnost čerpání a časovou náročnost úkonu, spotřebu pomocného materiálu a podobné věci.


      To všechno jde, jen třeba rozšířením kontingenční tabulky, ale je možné i pomocnými sloupci - s, nebo bez autofiltru - s, nebo bez makra a podobně. Není ale účelné dělat něco složitého jen pro dojem. A bez dalšího upřesnění také nikdo nemůže pomoci.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 18. 1. 2014 14:22:35

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

lp. napsal(a)

Tak ještě jednou : Data, Mezisoučty

Nebo : Data, Kontingemnční tabulka

Děkuji za nápovědu, Data, Mezisoučty je ta správná funkce, potom řešení trvá cca 30 vteřin. Žádné vzorce nejsou potřeba.
Zmátla mě chyba v českém překladu kdy je v Mezisoučtech/Použít funkci zřejmě chybně uveden výraz "Počet čísel" ale patří tam asi jen "Počet".
Jedná se o obdobu Data/Souhrny v Excelu. Už jsem se obával, že ho budu muset znovu rozchodit.

Offline

#10 18. 1. 2014 23:14:23

strepon
Člen
Registrace: 6. 1. 2011
Příspěvků: 155

Re: Seskupení a počet řádků se stejnými hodnotami - VYŘEŠENO

Překlad opraven, díky za zprávu!

Offline

Zápatí