Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 1. 2014 21:40:18

luka7
Člen
Registrace: 20. 5. 2009
Příspěvků: 84

tiskový dialog a tisk - VYŘEŠENO

Dobrý den,
nainstaloval jsem verzi AOO 4.0.1. na několik PC a zjistil zvláštní chování OO při tisku.
Upozornil mě dnes šéf- jakto, že to nejde? (ano dnes v neděli).
Tzn.: ctrl+p> tiskový dialog (počítám, že bude klasicky tisknout aktuální list)> á nic. V náhledu nejsou žádné stránky k vytištění. (toho si všimnu až při čtvrtém pokusu, protože na to nekoukám)
Je zaškrtnuta volba tisknout vybrané listy. Zkusím tedy list vybrat pomocí ctrl, ale ani to nefunguje. Označím celý list a OO nabídne 90stránek k tisku= celý sešit (chci jen 4strany, ale nevim kolikáté od začátku dokumentu jsou...).
Zkusím náhled tisku, ale bez ohledu na cokoli, se mi zobrazí určitý list s deseti stránkami...
W7 profesional, AOO 401 a různé tiskárny (HP, canon, PDF creator)

Editoval luka7 (13. 1. 2014 20:43:20)

Offline

#2 13. 1. 2014 05:46:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tiskový dialog a tisk - VYŘEŠENO

Není určitě nastavena tisková oblast a ani není (v AOO) přiřazena klávesová zkratka k tomuto příkazu. Podívejte se > Nástoje > Přizpůsobit > karta "klávesnice". Najeďte na zkratku Ctrl+P a uvidíte, že tam nic není. Kdyby ano, tak je to tam napsáno, nebo je to zašedlé - pak by to užíval operační systém.
    Ale i tak by to vyplivlo hnusně rozložené tiskové oblasti. Ty se musí předem definovat. Myslím, že na to funguje zkratka Ctrl+Shift+T protože tam definovaná je jako výběr tiskové oblasti, ale netestoval jsem funkčnost. Také by mohla fungovat Ctrl+*, a nebo možná stačí vybrat oblast kurzorem.


    Jste li v časové tísni běžte hned na konec a pak se rozhodněte zda Ctrl+P správně přiřadíte, nebo jestli je potřeba udělat něco jiného. V každém případě byste měl "prodat" skutečnost, že ačkoliv je zkratka Ctrl+P uvedena vedle nabídky "tisk", ve skutečnost přiřazena není. Faktem je, že asi bude fungovat hned po volbě Ctrl+Shift+T. Toto však zase není v hlavní nabídce uvedeno asi proto, že je to dlouhé. Je na Vás co a jak uděláte. Máte víc možností. Můžete také "zaválet" a hned jak Vás šéf, nebo někdo jiný osloví, tak slíbit, že to bude do hodiny, nebo to už možná budete mát připraveno.

Chcete-li tisknout list, je možné zadat, které z následujících položek mají být tisknuty:
    Záhlaví řádků a sloupců
    Mřížka
    Komentáře
    Objekty a obrázky
    Grafy
    Grafické objekty
    Vzorce
Postupujte následovně:
    1. Vyberte list, který chcete tisknout.
    2. Zvolte Formát - Stránka.
       Příkaz není dostupný, je-li sešit otevřen s ochranou proti zápisu. 
       V takovém případě klepněte na ikonu Upravit soubor na panelu nástrojů Standardní.
    3. Vyberte záložku List. V části Tisk zaškrtněte požadované detaily a klepněte na OK.
    4. Nyní je možné dokument vytisknout.

Tohle je ale jenom maličkatý kousek z nápovědy k tisku, kterou jsem vykopíroval. Stačí zadat v nápovědě hledaný výraz "tisk". Je tam za sebou asi 40 položek včetně nastavení tiskárny a tisku některých "špeků" jako je tisk z více listů, tisk objektů, přispůsobení tisku velikosti strany, tisk na ležato..............
    Jestli je to do práce, tak je lepší postavit makra pro nápovědu (většinou stačí MsgBox), nebo i s InputBoxem, aby šly parametry zadat a pustit tisk z makra) a hned úlohy spouštět - to už nemusí být "nápověda".

   
    Jestli mohu doporučit postup, tak by byl následující :
Udělat v hlavním pruhu sešitů pro Writer, Calc a všechny programy které používáte vlastní odkaz na "tisk" takto :
Nástroje > Přizpůsobit > Nabídka > Nabídky OpoenOffice Calc(a pod. ostatní) > Soubor > Nová nabídka (hned první volba nahoře v pravo). V nabídce vidíte celý pruh nabídek který je úplně nahoře. Nesmíte se nechat zmýlit tím, že jedna z jeho nabídek je Soubor a je hned na prvním místě. Otevřete roletku klikněte třeba na "Úpravy" a uvidíte, že je to celý pruh a ne jen položky pod menu "Soubor".
    V dolním okně se totiž otevře obsah z vybrané nabídky. Tohle je dost matoucí a nápověda prakticky člověka jen víc zblbne.
-----------------------------
    Když na ten soubor, ale i jakoukoliv položku pod ním dáte kurzor (zmodrá) a stisknete "nový" tak vyskočí vlastní okénko a ten "nový" je hned na konci. Vpravo máte šipky, kterými ho dopravíte tam, kde má být. Klidně to jde až na první místo.
    Nabídku to udělá tam, kde budete chtít - klikací odkaz stejně jako je "Soubor" na prvním místě v levé straně (Na první místo to jde udělat, ale to bych nedoporučoval. Spíš až na poslední). Dejte pozor, ať je to stejně jak u Calcu, tak u všech ostatních programů.


    Následně, když je nabídka vytvořena (je ale zatím prázdná) zkontrolovat kde opravdu je. Tohle udělat u všech programů, a pak se teprve zabývat "co tam bude". Všechny soubory - i ty staré budou tuto nabídku mít (pokud vyberete úpravy pro všechny Calcy). Na záložce hned pod "nový" je roletka, kde můžete vlastní nabídky přesouvat, nebo mazat.
    Někam do pomocného souboru si napište strukturu tak, aby to bylo u všech programů stejné. Takže nejspíš do textového, který bude stále otevřen, nebo si to vypsat tiskárnou (i ručně :-)
    Hned tam můžete dát všechny hotové nabídky, které se nalézají někde v nabídce Soubor, .., nebo také v panalech nástrojů (ikony pod hlavním pruhem).


    Prohlédněte si jak vypadají ty nabídky když se otevřou. To se upravuje v "obsahu nabídky" > položky.
Tam už máte víc možností. Například přidat svou vlastní nabídku mezi ty jež tam už jsou (ale vlastní nabídka v hlavním pruhu je nejlepší způsob).
    Takže musíte vlastně po kontrole znovu otevřít stejný dialog, ale nyní už tam je i Vaše nová nabídka. Tu vyberete v roletce "nabídky" a kliknete. V dolní části dialodu se Vám tato otevře (je úplně prázdná). V okně položky nic zatím být nesmí. Pokud tam něco je, udělal jste někde chybu. Zkontrolujte zda děláte skutečně "Menu" pro ten typ souboru (nebo konkrétní soubor), pro který chcete.
    Totiž poslední okénko dole je volba "Uložit do" buď pro všechny Calcy (podobně Writery..), nebo jen pro aktuální soubor. Na to dávejte opravdu pozor. Když uděláte někomu menu "na míru" - například napíšete nabídku "Uklízečky", nebo "Sekretářka" a nebo "Ředitel" a dáte to omylem na všechny Calcy, tak se dočkáte náležité odměny. Každý nově otevřený bude tuto nabídku mít a když to Vy nezjistáte zavčasu - potěš pánbůh.


    Pak samozřejmě takovou novou nabídku vyplníte. Máte možnost dělat podnabídky, skupiny a také přesouvat, či mazat. K přesouvání jsou zase ty samé šipky vedle okénka položky.
    V okně "přidat" jsou jen hotové "podnabídky". Chcete - li vytvořit svou vlastní (to určitě později budete), tak tu zadáte "Upravit" (roletka) > "přidat novou podnabídku". Ta Vám nabídne nejdříve vytvoření "jména". Tyhle věci musíte nejprve "natrénovat" nejlépe jen do aktuálního dokumentu. Až budete vědět co se jak dělá, tak si udělat poznámky nejlépe na ten list, který pak budete používat pro všechny různé dokumenty a můžete i pro vytvoření svých "panelů nástrojů" (k těm se dostanete ve stejném dialogu, jen na kartě "Panely nástrojů". Postup je prakticky stejný.)


     Takže nyní už máte vlastní nabídku v "menu" a ta buď má, nebo nemá nějaký obsah. Ten obsah, který tam naimportujete z "hotových" možností je sice snadnější, ale nebude asi vyhovovat speciálním potřebám. Uživatelé také brzo přijdou na to, že jste si práci usnadnil a stačilo jim jen vysvětlit kde je "originál" umístěn v nabídce. Takže zejména kvůli tomu, ale také kvůli "image ajťáka" si udělejte vlastní makra, popřípadě také ikony ap.


     Vzhledem k tomu, že toto dostanete až v práci, kde Vás nevědomost může přijít draho, doporučuji hned prostudovat nápovědu k tématu kterým Vám šéf zpestřil neděli, otestovat postup a popsat ho jako nápovědu. Při tom to můžete udělat rychle tak, že do Writeru nakopírujete odstavce z nápovědy.
A. Uděláme Writer s nápovědou a uložíme mezi šablony.
B. Nahrajeme makro, které ho ze šablon zavolá (to doufám umíte)
   Pokud umíte nahrát postup tisku - udělejte přímo makro pro tisk a bod A vynechte.
C. Nahrané makro hned uložíte buď mezi makra "moje standard" aby bylo přístupné z každého dokumentu, nebo jen do aktuálního sešitu.
D. Bleskem vytvořte buď hned nabídku v hlavním pruhu, nebo vložte svou položku (ale s jiným názvem nežli "Tisk") hned nejlépe nad náhled tiskové strany v nabídce "soubor" > nebo níž mezi odkazy k tisku. Také můžete vybrat (i udělat) ikonu do panelu nástrojů.
E. Otevřete znovu dialog "přizpůsobit" a nyní přiřadíte k nabídce kterou jste vytvořil toto makro.
   To se dělá tak, že dáte kurzor na vytvořenou nabídku v okně a stisknete "přidat". Ono je to jaksi nepochopitelné, ale pak Vám to dojde. Tento příkaz "přidat" je jen část z názvu "Přidat příkazy".
F. V levém panelu (Kategorie) kliknete na "Makra OpenOffice" a rozklikáte "křížky" až najdete jméno toho svého makra.
   Pokud jste postupoval tak jak doporučuji, stačí rozkliknout "moje makra" (jsou pro celé OOo).
F. Rozkliknete "Standard"
G. Rozkliknete "Module1" (nebo pokud jste dal jiný název tak samozřejmě ten].
H. Uvidíte v pravém okně (Příkazy) už přímo název Vašeho makra.
I. Potvrdit (tlačítko Přidat), zavřít dialogová okna, uložit soubor a otestovat.
J. Následně se zeptat nejlépe šéfa, jestli na to chce nějakou klávesovou zkratku. To uděláte nejlépe před ním (kvůli dojmu - ale zejména napravení reputace), ale ať se Vám raději nedívá na to co děláte (řemeslo je řemeslo = chleba). Nabídnete mu třeba to Ctrl+P, ale jsou tam i další možnosti. Doporučuji ale jen ty, které nejsou obsazeny (zašedlé obsadit nelze).
   Nejkratší volba je "F3" hned na začátku, pak asi "F5" a dál asi až "dvojhmat". Přepsat přiřazené klávesy lze, ale to moc nedoporučuju. Nejdřív byste měl vědět jaké to bude mít důsledky. Proto bych nedoporučil ani to Ctrl+P a stejně je to blbě daleko od sebe.
-------------------------------------


    Pro rychlé vyřešení problému předělejte klávesové zkratky. Buď jen odzkoušejte zda ta původní funguje po stisknutí výběru tiskové oblasti (Ctrl+Shift+T) jak uvádím nahoře, nebo je předělejte třeba obě.
    Když budete chtít tak logickou volbou by bylo pro výběr tiskové oblasti Ctrl+T (je volné) a pak přiřaďte správně Ctrl+P. Má to logiku nejdříve "T" jako česky tisk a hned potom "P" jako tisk anglicky print.
    Samozřejmě asi nejlepší by bylo nakombinovat klávesy někde blízko sebe a blízko Ctrl. Nejrychlejší zase "F3" a nějaké další "Fx". Je možné přepsat volbu "F2" protože se přípínají úpravy. Tohle ale drtivá většina lidí neví a ani nepoužívá. Když by se i spletli, tak žádná chyba nenastane, jen se nestane to, co čekali. Takže pak by bylo asi dobré "F2" příprava oblasti a "F3" vlastní tisk.


     Podstatou je vždy mít nadefinované tiskové oblasti (může jich být hodně - co stránka to 1 oblast) Postup "Formát" > "oblasti tisku" s možností definovat, upravit, smazat a přejmenovat, nebo je možné vybrat oblast pod kurzor. Bez výběru oblasti nikdy print sám od sebe nemůže fungovat (pokud nemá makro, které to to vše obsahuje).
     Možná by se osvědčilo místo tiskových oblastí nadefinovat "názvy oblastí" z nabídky "vložit" > "názvy". Na ty se dá pak najet v tom okénku vlevo těsně nad rohem, kde se stýkají značení sloupců a řádků. Takže pak by stačilo kliknout na jméno oblasti a Ctrl+P a podobně. Definovat tiskovou oblast je prakticky stejné, ale nemůže se stím dělat nic jiného. To zase u "pojmenované oblasti" lze snadno - třeba ji smazat jako obsah, nebo jako jméno omylem, a nebo přepsat nechtěně obsah....

Editoval neutr (13. 1. 2014 07:13:14)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 13. 1. 2014 07:43:23

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: tiskový dialog a tisk - VYŘEŠENO

PS.
     Teď mi došlo, co se stalo. Původní předvolba pro výběr tiskových stran byla na "holé" Ctrl. Tohle se změnilo po přeinstalování. Takže buď to dejte zpět na Ctrl, nebo to raději dejte jinam. (Příspěvek před tímto už Vás jen víc rozhodí, je tam toho hodně i na konci. Proto píšu tento)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 13. 1. 2014 20:41:01

luka7
Člen
Registrace: 20. 5. 2009
Příspěvků: 84

Re: tiskový dialog a tisk - VYŘEŠENO

Děkuji za odpověď.
Zkratka ctrl+p otevírá a vždy otevírala dialog pro tisk- (možná jsem se špatně vyjádřil) tzn. počet kopií, výběr tiskárny+ nějaké další volby. Problém byl v tom, že tak, jak to makalo doteď (bez nastavování, po čisté instalaci), to najednou nešlo. Na "problém" (blbost uživatele- mě) a jeho řešení mě nasměrovala první věta prvního příspěvku- "Není určitě nastavena tisková oblast ..."
Jak jsem psal, soubor nebyl můj, ale vzpoměl jsem si, že před týdnem jsem byl dotazován na tisk hlavičky, takže se tisková oblast naopak nastavovala. Páč s tím nemám zkušenosti, netušil jsem, že si to calc pamatuje, ani co to jinak vyvolá.
Zrušil jsem nastavení a vše je v pořádku.
Děkuji.

Offline

Zápatí