Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 12. 2013 11:38:45

homi
Člen
Registrace: 18. 12. 2013
Příspěvků: 28

odkaz na obrazek relativne

Poradite, jak vlozit odkazy na obrazky, ktere jsou umisteny ve stejnem adresari jako soubor calcu tak, aby byl cely adresar prenositelny a odkazy na obrazky funkcni. Tedy bez cesty (file:///c:/obrazky/Certifikaty/obrazek01.jpg). Pokud dam file:///obrazek01.jpg, tak odkaz neni fukcni.
Dekuji.
Homi


Win7/64,AOO 4.1

Offline

#2 18. 12. 2013 13:03:43

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: odkaz na obrazek relativne

1. - vložte obrázek kam chcete (podle všeho ho už máte tak jak popisujete)
2. - Kliknout na obrázek - aby se vysvítily "úchopové body" (zelené v rozích a prostředku ohraničení)
3. - Pod pravým tlačítkem je kontextová nabídka a tam vyberete "odkaz".
4. - Zadáte v levém pruhu dokument a otevřete.
5. - Vyberete název toho obrázku.
6. - Zaškrtnete jak se má odkaz aktualizovat.
7. - V Úpravách je také "odkaz" a dá se editovat setejně jako ten z kontextu.
      Je toho také dost v nápovědě, ale nápovědy mají malý nedostatek - když uvedou odkaz, tak neuvedou většinou který, nebo kde.
      Vkládat můžete také pomocí OLE, nebo plovoucího rámce. Takže tato úprava je pro embendet vkládané obrázky.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 19. 12. 2013 05:36:57

homi
Člen
Registrace: 18. 12. 2013
Příspěvků: 28

Re: odkaz na obrazek relativne

Nevim, jestli jste mne dobre pochopil, nechci vkladat obrazky do sesitu. Chci vytvorit sesit - seznam obrazku, dokumentu pdf atd., kde bude nejaky popis, napr. bibloteku:
Kniha     Autor      Datum vydani...    ODKAZ
Dasenka   Capek       1999              dasenka.pdf
Svejk     Hasek       2001              svejk.mobi
FotkaOP    ja         2009              obrazek.jpg
atd
Vsechny soubory jsou ve stejnem adresari, vcetne ods souboru, napr.\Mojedokumenty. Tento adresar si ulozim na ruzne mista, klicenka, lokalni disk, sitovy disk... a potrebuji, aby odkazy na pdf,jpg byly ve vsech umistenich funkcni.

Offline

#4 19. 12. 2013 06:46:25

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: odkaz na obrazek relativne

Teď si asi opravdu nerozumíme.
- Mají se zobrazovat obrázky v tom sešitě, kde je odkaz (například hypertext, nebo tlačítko)?
- Nebo se po kliknutí má otevřít obrázek normálně v novém okně?
-------------------------------------------------------------------------
    Hypertextem, nebo tlačítkem to jde normálně pro oba způsoby.
    Pozn:
Narážíme na výrazy - co je to, nebo jaký je to objekt. Ono je to v některých případech významově vícenásobné (jako popis procesů), ale technicky jako jediný výraz.


Příklad : - Vložíme objekt OLE. Ten je dán sám o sobě odkazem tak jak popisuji v předchozím příspěvku. Jenže tento objekt (OLE) může být skrytý a místo něho je vidět ikona, respektive obrázek s klikací mapou a podobně. Také můžeme hovořit, že OBJEKT (například obrázek jako "ikona") ODKAZuje na OBJEKT, který je vložen ODKAZem


     Nezlobte se proto, že jsem Vás nepochopil. Já jsem na takové záludnosti spíš než upozorňoval, tak jen lehce nastínil - že se pod tím skrývá více významů. Přes to raději ještě jednou specifikujte nejlépe postup co - kam - odkud - čím.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 19. 12. 2013 08:50:05

homi
Člen
Registrace: 18. 12. 2013
Příspěvků: 28

Re: odkaz na obrazek relativne

Myslena je druha moznost, otvirani v default aplikaci (pdf- adobereader, jpg - u mne Irfan atd.). Samozrejme na kazdem zarizeni muze byt vychozim "prohlizecem" jiny soft.

Offline

#6 19. 12. 2013 10:01:20

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: odkaz na obrazek relativne

Tak normálně - stačí klikačka? Asi ano. Podle všeho to jako klikačku popisujete.
- Například vysvítíte (vyberete pod kurzorem, nebo i bez výběru a kliknete třeba vedle) název dasenka.pdf.
- Zavoláte nabídku "Vložit" > "Hypertextový odkaz".
- Otevřete se dialog a v levém pruhu zvolíte dokument. Nabídka se Vám v pravé čísti trošku změní.
- Vyberete z adresáře (můžete zvolit i sekci pokud by to byla vebovka, nebo složitějčí věc).
- Po výběru musíte tadat nejlépe v levé roletce jak se to má otevřít - vyberete "_blanc" (ale také myslím že by to mohlo být jedno zejména pokud je to cizí aplikace jako PDF.
- Zbývá vybrat v pravé roletce jestli "text", nebo tlačítko (ten TEXT je ve skutečnosti opravdu to čemu se říká hypertext)
- Následně poslední krok - zadat text, který se objeví jako klikačka - v tom řádku co je výš.
- ten dolní řádek je pro vnitřní jméno a pokud máte obrázků hodně tak tam raději něco specifického dejte. Například jméno co je vidět v horním řádku + číslo. To je proto, aby se Vám nepovedlo za rok vytvořit v tomtéž dokumentu klikačku na stejný adresář a jméno dokumentu. Takže když to máte předem promyšlené dáte do spodního řádku své označení například podle toho, že se k obrázku přistupuje ze 3. různých mást dokumentů, a klikačky se nedají zaměnit. (Představte si třeba potřebu přepínat klikačky - blokovat proti sobě - to lze udělat, ale je to už náročnější. Kdo ví za rok jestli Vás nezačne bavit programovat?)

PS
Po odsouhlasení "Použít" (nemusíte ho vypínat. Kvůli vácenásobnému opakování je to stevřeno pro další použití) se objeví dasenka.pdf

Editoval neutr (19. 12. 2013 10:05:38)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí