Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 28. 10. 2013 21:56:24

Luko1
Člen
Registrace: 20. 10. 2013
Příspěvků: 6

Seznam zkratek a značek

Dobrý den,
chtěl bych udělat v dokumentu seznam použitých zkratek a značek.
Napadl mne pouze Alphabetical Index, kde budu přidávat položky pod Key 1 (Velká písmena latinské abecedy, malá písmena latinské abecedy, velká písmena řecké abecedy, ...) a až před "tiskem" k tomu dopíšu jejich význam.

Měl by někdo nějaký nápad, jak na to?

Děkuji Lukáš

Offline

#2 29. 10. 2013 07:29:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Seznam zkratek a značek

To se dá udělat pomocí rejstříků.
- Jde o to, že seznam může být neaktivním výpisem, nebo naopak aktivním.
- Vlastní seznam jako neaktivní může být jen tagován odkazem, nebo dokopnce jen poznámkou. Pak ale žádnou pokročilejší funkci nepotřebujete.
    Když uděláte seznam předem, tak na ten výraz upozorníte hypertextovým tvarem zkratky. V takovém případě doporučuji otevírat seznam v novém okně, aby se nemusel uživatel vracet na původní klikačku. Jde o to, že zkratka bude zřejmě použita vícekrát, a není snadné dát křížový odkaz zpět na to místo odkud jsme přišli. (I když i to by šlo).
- Za aktivní bychom považovali takový, který má podobu jmenného rejstříku podobně jako obsah, nebo seznam použité literatury. To znamená například vždy při označení zkratky použít tuto jako položku seznamu (podobně jako když označujete nadpisy). Na konci vygenerovat seznam. Tedy pak předem není dán žádný seznam zkratek. Vygenerují se až dodatečně - po ukončení práce jen ty použité a označené.
    Po vygenerování dostaneme seznam, který je "klikací" - mívá šedivý podklad a kliknutí je podmíněné podržením klávesy CTRL. S tím pak můžeme dál pracovat. Předpokládám možností více, ale uvedu jednu představu:
heslo IMHO - Str 4, 2. odstavec (klikačka), str 12, odst. 4 (klikačka)............
heslo MEDLE - Strana 4, 3. odst. (klikačka), strana 6, 1. odst. (klikačka)........
    Také by šlo udělat klasickým indexem podle prvního znaku 0,1.....a,b,.....A,B,C..Ž. - tedy to co uvádíte jako Alphabetický index. Odkazovat můžeme také jen na číslo stránky a číslo řádku tak jako v klasické publikaci. Jde tedy spíš o to, zda má být použit zpětný odkaz. To by měly umět křížové odkazy, ale když jsem to naposledy zkoušel, nepovedlo se mi to rozchodit. Doporučil bych to vyzkoušet.



     Pokud trváte vysloveně na předem vytvořeném seznamu, tak není většího problému s odkazem na text pod zkratkou. Je problém to zda se to objeví v hlavním okně (skok do poznámky a podobně), nebo v nějakém pomocném (vložený OLE objekt, nové okno a podobně).



     Doporučil bych možná jen poznámku jako pomocný text, který se objeví pokud kurzorem najedeme na výraz. To bývá "pomocný text" například u hypertextového odkazu. Jde samozřejmě o to, že to nemůže být moc dlouhé. Ale například pod odkazem "LO" může být takto vyjádřeno "LO = LibreOffice". Pokud chce někdo víc, tak klikne a nemusí nás zajímat, jestli se vrátí na původní místo. Například vytvořeným tlačítkem "zpět", nebo zpět z programové nabídky a jinak.



    Když se má ale uživatel vrátit na původní místo, mělo by to být řešeno křížovým odkazem, ale s tím nemám dobrou zkušenost (je možné že to LO, nebo AO již umí bez problémů, ale to se musí otestovat).
    Osobně bych doporučoval (lépe řečeno já bych zvolil) makro, které se aktivuje jako klikačka. Otevřel by se formulář s jedním textovým polem a tlačítkem OK. Při tom je možné použít například i databázi (ten předem vytvořený seznam).



    Seznam tedy lze vytvořit pomocí rejstříků, ale jde to dobře i jinak. Například předem vytvoříte seznam zkratek a píšete text - nebo opačně. Nejprve text a pak seznam zkratek. Když máte jak text, tak všechny zkratky, tak postupujete následně:
- Najedete hledáním na první případ zkratky a vytvoříte hypertextový odkaz.
- Odkaz zkopírujete do schránky.
- Zadáte dialog "Najít a nahradit".
- Naráz, nebo po jednom nahradíte obyčejný výraz hypertextem.
   Problém může být s hromadným nahrazováním. Když budete mít například zkratku (výraz) "Rodič", tak se může stát, že se klikačka vytvoří i na slově "prvorodička", což je pochopitelně špatně. Takže musíte mít zapnutu funkci (momentálně nevím jak je to pojmenováno) "case sensitive" - rozlišení velikosti písmen. Krom toho zadávat heslo ve tvaru "mezera Rodič mezera". Právě proto bych doporučoval spíš nahrazovat po jednom. Je to pomalejší, ale jistější.
   Výhodu to má právě v tom, že nezáleží na žádném stylu (který je rejstříkům) stejně jako všechny vlastnosti přiřazen a než se s tím naučíte žít uběhne hodně vody.
   Nevýhoda je v tom, že pokud je zkratek hodně je to útrpná činnost a dá se udělat hodně chyb. V takovém případě by asi pomohlo makro, které by mohlo generovat také seznam kde všude je zkratka použita. Potom dostaneme heslo jako položku, vedle vlastní text položky a dál seznam odkazů odkud jsou vytvořeny odkazy. Nad tímto udělat ten Alfabetický klikací seznam. Tím získáme jak skok na položku, tak možnost jít po stejném výrazu kdekoliv v publikaci. Když to navíc dáte do dialogu, tak to můžete udělat bez výstupu z místa, kde máte kurzor.
   Další záležitostí je export - například do PDF. Tam zese nevím, co by ještě fungovalo a co ne. To by se muselo otestovat. K tomu je dost diskuse a je to značně problematické. Makra by mohla jít vyexportovat do XML, ale to asi neotevře jiný formát nežli LO a AO. Ve Wordu by to určitě nechodilo.



   Domnívám se, že by se daly najít vytvořená rozšíření, které tuto práci usnadňují. Nejspíš by se našly pod hesly "styl", "note" a podobně. Já s Writerem moc často nedělém a tak ani nevím, jestli něco takového náhodou není v češtině, nebo slovenčine (rozšíření, manuál, nebo návod a podobně).


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 29. 10. 2013 11:25:08

Luko1
Člen
Registrace: 20. 10. 2013
Příspěvků: 6

Re: Seznam zkratek a značek

Děkuji za vyčerpávající odpověď.
Křížové odkazy a klikačka:) není nezbytná.
K vytváření značek: pravděpodobnější usecase je, že při psaní textu budu jednotlivě doplňovat značky do seznamu, tj. nemám celý seznam předem k dispozici.

Jen pro úplnost uvádím, jak by měl vypadat výsledný seznam:


Velká písmena latinské abecedy
  A       plocha
  O       obsah
  V       objem
Malá písmena latinské abecedy
  a       délka hrany
Malá písmena řecké abecedy
  pí      Ludolfovo číslo


Když jsem to zkoušel pomocí Alfabetického seznamu, tak se v seznamu ztratí jednak horní/dolní indexy a hlavně jsem nevěděl, kam napsat popis značky.

Navedl jste mne tedy na lepší cestu, tj. udělat novou databázi jako jsou citace, kde si mohu vyplnit popis značky, ale asi opět nebudu mít k dispozici horní/dolní index a také kategorie.

Samozřejmě by to šlo udělat pomocí makra, jak píšete, ale na to nemám moc času sad.

Editoval Luko1 (29. 10. 2013 11:39:38)

Offline

#4 29. 10. 2013 12:59:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Seznam zkratek a značek

Dobrý článek je od ing Pastierika Seznamy.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí