Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 10. 2013 13:54:31

leon756
Člen
Registrace: 22. 10. 2013
Příspěvků: 3

Vazba N:N - VYŘEŠENO

Dobrý den, prosím o radu, jak vytvořit vazbu N:N v Base. Automaticky se mi mezi tabulkami tvoří vazba 1:N, ale já potřebuji vytvořit N:N, ale nikde nemohu najít, jak toho docílit. Děkuji předem.

Editoval leon756 (6. 11. 2013 14:04:20)

Offline

#2 22. 10. 2013 18:18:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

S Base to není tak úplně průhledné. Dnes jsou rozdíly mezi AOO a LO. LO podporuje mnoho formátů, ale ne u všech je možné vytvářet relační vztahy. Pokud relace umožňuje, uvádí nápověda, že ne vždy všechny druhy.


Na druhou stranu dost dlouho OOo uváděl, že nepodporuje všechny SQL příkazy podle normy roku 92. Nyní LO 4.1.2.3 uvádí, že pomocí SQL je možné vytvořit i takové dotazy, které grafické prostředí dotazu nepodporuje.


Musíte asi laborovat. Vytvořit relaci 1:N a tu uložit jako SQL. Následně vytvořit druhou, nebo další relace. Následně se pokusit spojit do jednoho SQL.


V nápovědě si najděte heslo "join". Najdete tam také nápovědu k synraxi (kterou zřejmě podporuje grafický návrh).



Když pošlete tabulky které chcete propojit, podívám se. Nevím jestli se zde na fóru někdo v této problematice dobře orientuje. Já jsem kdysi něco dělal s databázemi, ale z hlavy se mi to už většinou vykouřilo. Nápovědy je k databázím poměrně málo a málo lidí se tím zabývá sad


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 22. 10. 2013 18:53:01

leon756
Člen
Registrace: 22. 10. 2013
Příspěvků: 3

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

Musím se přiznat, že jsem začátečník a k SQL jsem ještě nedošel :-) Potřebuji propojit tabulku Recepty s tabulkou Suroviny tak, aby šlo vybrat více surovin, tedy přes N:N. Zašlu Vám zprávu.

Offline

#4 31. 10. 2013 07:56:40

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

Našel jsem video, které popisuje vytvoření jednoduché vazby N:N. N:N je také někdy značeno jako M:M, což znamená "many to many". Lze se setkat někdy s výrazem M:N - tedy "hodně : číslo" (číslo větší než 1). Nejde zřejmě o ustálený pojem, ale tak nějak samozřejmě se vazba N:N chápe jako spojení dvou vazeb 1:N. Z tohoto pohledu výraz M:N vypadá spíš jako výsledek dotazu N1 x N2. Například N1 = 3, N2 = 5 - vazba pak má 15 položek (3x5). Ovšem já vím z minulosti, že se tato vazba zadávala podobně jako zde v Base běžný typ 1:N, jen se to nedělalo tažením myší. Teď nevím, jestli jsem to viděl v 602SQL, nebo v Aproachu.



  To video je na YouTube jednoduchá vazba N:N.
Po přehrání se nabídnou další videa k tématu Base OOo, nebo i obecně k databázím. Takže doporučuji shlédnout alespoň to první.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 6. 11. 2013 11:14:09

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

To  video to popisuje dobře. Vazba M:N se standardně dělá pomocí pomocné tabulky (tabulka vazby), která obsahuje minimálně 2 pole: ID Receptu a ID suroviny. V tomto případě je vhodné si uvědomit, že vazba má atributy (minimálně množství suroviny, možná nějaká poznámka, tj. co je unikátní pro použití suroviny v konkrétním receptu). Tyto atributy se obvykle přidají do uvedené pomocné tabulky k vazbě.

Offline

#6 6. 11. 2013 11:32:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

Já musím napsat, že Leon se obrátil přímo na mne emailem a já mu poslal potřebné - zejména odkazy, ale i tohle video aj. On mi odepsal a poděkoval, že dostal za 1 a 1-. Ale sem to nezapsal jako vyřešené. Tak snad až Dan bude mít chvíli smile


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 6. 11. 2013 14:02:20

leon756
Člen
Registrace: 22. 10. 2013
Příspěvků: 3

Re: Vazba N:N - VYŘEŠENO

Ano, jak píše neutr, vyřešili jsme to spolu přes email. Moc mi pomohl :-) Ještě jednou děkuji a uzavírám :-)

Offline

Zápatí