Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 19. 9. 2013 16:17:11

fict10n
Člen
Registrace: 3. 3. 2005
Příspěvků: 2

Buňka si ponechá hodnotu, zobrazí ale číslo zaokr na stovky - VYŘEŠENO

Ahoj všem,
znáte, prosím Vás, způsob jak zobrazit hodnotu buňky zaokrouhlenou na stovky, zároveň se ale v buňce musí zachovat nezaokrouhlená hodnota, protože s ní dále pracuje v jiných? Potřeboval bych funkci jako ROUND, která však pouze změní zobrazení bez změny hodnoty.

Příklad:
Vzorec v buňce spočítá výsledek 9468. Já potřebuji zobrazit zaokrouhlené číslo na celé stovky tj. 9500. Jiná buňka, která se na ni odkazuje však musí z buňky přečíst původní nezaokrouhlenou hodnotu 9468.

_________________________________________________

Značím jako vyřešené


;o)

Editoval sedlacekdan (10. 11. 2013 12:32:31)

Offline

#2 19. 9. 2013 17:12:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Buňka si ponechá hodnotu, zobrazí ale číslo zaokr na stovky - VYŘEŠENO

Nabízí se více možností. Záleží na Vás, respektive na důvodu skrývání.
- Obvykle se skrývají vzorce pomocí "Formát" > Buňky > Ochrana buňky > zaškrtávací políčko "Skrýt vzorec". Podmínkou je aby byl dokument zamčený > Nástroje > Uzamknout dokument > sešit. K tomu je možné ještě zvolit "skrýt při tisku".
- Je možné také skrýt sloupec, nebo řádek a pak uzamknout. Může to být různými triky skryto tak, aby nebylo vidět, že je některý sloupec/řádek skrytý. Například tento vzorec dáme daleko od aktivní části a následně za aktivní částí skryjeme všechny sloupce a řádky. Pak není vidět, že nadpisy mají vynecháno pořadí (což při normální jednoduchém skrytí je poznat - pokud neumíte, nebo nemůžete nadpisy sloupců a řádků "nezobrazovat").
- Další možností je zvolit barvu písma stejnou jako podkladu a samozřejmě zamknout, pokud jde zejména o zabezpečení.
- Podobně lze vzorce linkovat z jiného a skrytého listu.
    Pokud chcete vysloveně tajit, a ne jen skrývat, musíte z hlavní nabídky odstranit například možnost zavolat detektiva, který ukáže předchůdce a následníky. Podobně neumožnit mnoho dalších běžných věcí jako je změna pozadí buněk, nebo barva písma a podobně například kopírování tím, že je dokument jen pro čtení..................



    Například by to do určité míry šlo i automaticky formátem čísla. To se dá nastavit, ale dělá se to i samo, pokud je například číslo velké a má desetinná místa. Vidět je pak "zobrazení" s méně, nebo žádnými desetinnými čísly, ale pro výpočet je tam pořád ta správná hodnota. Podobně to umí vědecký formát čísla, který by byl asi úplně nejlepší, ale "špatně se na něj kouká". Jde tedy spíš o účel skrývání.



    Takže vždy (mimo případů s upraveným formátem) vlastně pomocným sloupcem, nebo řádkem nalinkujeme nejdříve ořezané a viditelné hodnoty, ale pro další výpočty linkujeme jen z pomocného sloupce/řádku.
    Ještě mne napadlo, že Calc unese hodně navrstvených vzorců a není asi problém vzorce složit tak, aby jeden byl zaokrouhlený a výpočty zjišťovaly originál hodnotu duplicitně. Bývá to děláno "vnořením" funkcí. Já jsem dělal i postupy, kde bylo přes 30 podmínek "IF" narváno do jednoho vzorce a chodilo to v pohodě.

Editoval neutr (19. 9. 2013 17:36:01)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 19. 9. 2013 21:17:18

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Buňka si ponechá hodnotu, zobrazí ale číslo zaokr na stovky - VYŘEŠENO

Pokud by to bylo na tisíce, je to snadné.

K tomu zachování hodnoty. Pokud by hodnota buňky byla dělena 100 (hodnota je zachována a odkazující buňka si to může zase vynásobit, pak formát 0"00" problém řeší.

Offline

#4 20. 9. 2013 11:51:05

fict10n
Člen
Registrace: 3. 3. 2005
Příspěvků: 2

Re: Buňka si ponechá hodnotu, zobrazí ale číslo zaokr na stovky - VYŘEŠENO

Moc Vám děkuji za pomoc.
Buňky, jejichž zobrazované hodnoty jsem potřeboval zaokrouhlit na stovky, jsem přesunul na jiné místo a zneviditelnil. Na jejich místě jsem použil =ROUND(presunuta_bunka;-2)

Editoval fict10n (20. 9. 2013 11:51:43)

Offline

Zápatí