Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 8. 7. 2013 13:15:07

zajicek
Člen
Registrace: 4. 4. 2012
Příspěvků: 5

Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Sloupec/           A                              B                          C
řádka           
1                        od                              do                   celkem
2                        7,30                           9,50                  2,20
3                        8,30                           9,45                  1,15
4                        7,45                           8,30                  0,45
                                                         součet za měsíc


Mám evidenci pracovní doby dle příkladu. Číslo před desetinnou čárknou je hodina, za desetinnou čárkou minuta. Pro sloupec „celkem" jsem si vytvořil vzoreček, který mi spočítá „celkem za řádek". Za sloupec to nedovedu. Počítat to stylem „=Floor(C2;1)+Floor(C3;1)+Floor(C4;1)+Floor(C5;1) ...Floor(C31;1)"
mi nepřipadá ani přehledné, ani praktické. To nemluvím o vypočítání minut..
Je lepší řešení?
Děkuji Z.
_________________________________________________

Značím jako vyřešené


;o)

Editoval sedlacekdan (10. 11. 2013 12:34:07)

Offline

#2 8. 7. 2013 13:23:44

luka7
Člen
Registrace: 20. 5. 2009
Příspěvků: 84

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Možná na to existuje funkce- to nevím- ale já bych to řešil přes zaokrouhlení dolu. Tzn. zaokrouhlením získám to před čárkou a rozdílem to za čárkou... I když tohle bych asi řešil změnou formátu čísla na čas a pak obyčejné sčítání a odčítání.

Editoval luka7 (8. 7. 2013 13:31:12)

Offline

#3 8. 7. 2013 16:12:01

zajicek
Člen
Registrace: 4. 4. 2012
Příspěvků: 5

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Zaokrouhlení je s tím Floor. Znamená to součet 31-ti čísel jen kvůli celým hodinám, potom jedno Sum() a od toho odečíst znouvu 31 čísel a z toho celého spočítat celé hodiny a to samé kvli výpočtu minut...
Tedy pokud chci mít výočet v jedné nuňce, což bych rád.

Změna čísla na čas dá vždy i nějaký datum a nevycházelo mi to. Je to tím, že čísla se nezapisují, ale jsou výsledkem výpočtu předpokladu a smlouvy. Potom se jen opraví 2-4 čísla aby zápis ladil se skutečností a tiskne se.

Pokud pracovník odpracuje (nebo je předpoklad) xhod+45min za měsíc, mohu si dovolit mu vyplatit mzdu za x+1 hod. Ale funkce Floor ani Ceiling neumí s časem pracovat...
Dík za snahu, třeba Vás napadne i něco dalšího.

Editoval zajicek (8. 7. 2013 16:16:56)

Offline

#4 8. 7. 2013 16:48:43

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Použijte maticový vzorec

=SUM(FLOOR(D4:D6;1))

(vkládá se ctrl-shift-enter)

Zajímalo by mne ale, proč nepoužíváte normálně časové údaje? Jediné, co je pravda ve vašem komentáři je to, že zaokrouhlování s časem nefunguje. Ale dá se to snadno vyřešit.

Např.: Celé 1/4 hodiny : =floor(čas*96;1)/96

Offline

#5 8. 7. 2013 18:17:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Tedy já bych doporučil počítat minuty. Data v řádku se počítají snadno - jednoduše rozdíl časových údajů, tedy bez jakékoliv úpravy. To je na formátu HH:MM:(popřípadě ještě SS).
    Nedavno se to tu řašilo. při správném zadání sčítá i sloupec správně. Problémy se sčítáním času
    Já bych doporučil sčítat minuty (tedy formát MM). Hodiny potom jsou dány jako INT(suma minut/60) a zbytek je Modulo(suma minut;60).
    Když ale chcete mocí mermo používat klasické číslo a ne formát datum, tak převádějte minuty na desetiny a setiny hodiny. Potom je 30 minut = 0,5 hodiny a tak dál. To už se dá sčítat klasicky. To co zbyde po součtu na celé hodiny převedeme zpět na minuty.

Editoval neutr (8. 7. 2013 18:27:32)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 10. 7. 2013 17:51:24

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Tak mi došlo, že funkce jako floor, ceiling, mround s časem fungují docela dobře:

Např:

=FLOOR(A1;TIME(0;15;0))   zaokrouhlí dolů na čtvrthodiny
=CEILING(A1;TIME(0;20;0))  Násobky 20 minut...

Offline

#7 19. 9. 2013 14:07:23

zajicek
Člen
Registrace: 4. 4. 2012
Příspěvků: 5

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

Zkoušel jsem použít funkci =SUM{FLOOR(D4:D6;1)}, ale při každé změně dat to házelo chybový součet, tak jsem kapituloval. Navíc se nedá kopírovat ani přesunovat. Alespoň v mé verzi ne.
Návrh počítat vše v minutách je perfektní, také mě to napadlo. Ale až Váš návrh mě rozhoupal k realizaci a vše se usnadnilo. Na zobrazování ale musel přijít na řadu přepočet.
Část výpočtů jsem dal do sloupců, které jsem pak schoval (formát/sloupec/skrýt) a do vlastní evidence se denní výsledek přepočítá z minut tak, aby bylo viditelné 15,31 hod.
Děkuji všem za pomoc.

Offline

#8 19. 9. 2013 14:09:05

zajicek
Člen
Registrace: 4. 4. 2012
Příspěvků: 5

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

problém vyřešen

Offline

#9 19. 9. 2013 18:30:43

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Jak sečíst jednotky a zvlášť části čísla za des. čárkou? - VYŘEŠENO

zajicek napsal(a)

Zkoušel jsem použít funkci =SUM{FLOOR(D4:D6;1)}, ale při každé změně dat to házelo chybový součet,

Maticový vzorec zapisuje normálně, tj. bez složených závorek

=SUM(FLOOR(D4:D6;1))

a ukládá se trojhmatem (současně stisknout) klávesy ctrl + shift + enter. (To byla odpověď na původní dotaz.)

Ovšem pokud použijete "normální" formát času, a intervalu nepřechází přes půlnoc, pak

C2:  =B2-A2

případně to můžete zaokrouhlit. Součet pracovní doby je pak

=SUM(C2:C33)

tj. bez maticového vzorce. Pokud výsledek součtu hodin dává datum nebo málo hodin, lze použít formát "[HH]:MM"

Pokud výsledek má být desetinné číslo v hodinách, tak to je

=SUM(C2:C33)*24

Offline

Zápatí