Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 5. 2013 19:26:11

martinsvetovy
Člen
Registrace: 31. 5. 2013
Příspěvků: 7

Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Zdravím,

za pár dní budu skládat zkoušku z ECDL, rád bych Vás proto požádal o pomoc s jedním problémem.

Předem Vám děkuji a s přáním krásného dne

Martin



Zadání úlohy:
Vytvořte dotaz s názvem Věk, do kterého vyberete záznamy o lidech narozených v letech 1960 až 1970, tyto záznamy zároveň nechejte seřadit abecedně podle příjmení


Záznamy -> z tabulky Osoby


EDIT / OPRAVA:

původní odkaz nebyl funkční, proto přikládám nový odkaz:

http://leteckaposta.cz/550010728

Editoval martinsvetovy (1. 6. 2013 11:22:17)

Offline

#2 1. 6. 2013 05:34:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Bohu - žel. Vaše práce je prázdná. Odkazuje na data ve Vašem počítači, které se u nás nezobrazí. Dovolím si fabulovat, co tam asi máte.
   Databáze má nějaký klíč vedle zřejmě jméno příjmení, datum narození a možná plno jiných údajů. Takže je možné zadat dotaz, který se pak objeví jako výpis s podobou databáze - a podle volby. Když zadáte filtrování (výběr) podle data narození, tak tam musí být zadány logické operátory s podobou <=1960, (and) >= 1970. Také lze zadat <1959, (and) > 1971. Zvolí se to v dotazu pod příslušným sloupcem. To "and" je operátor, který je v dotazu jako řádek ve sloupci - což vypadá možná divně, zatímco když otevřeme dotaz SQL, tak ten podléhá samozřejmě klasickému zápisu. Jde tedy o to, zda zvolíte přímý zápis SQL, nebo editor dotazu.
   To setřídění můžeme udělat jako první krok, nebo i následně - v tom bych problém neviděl. Spíš bych viděl problém ve formátu data narození. Pokud má rok narození samostatnou kolonku, stačilo by zřejmě třídit jen podle této. Pokud je tam formát datum lze to udělat také tak. Horší je, pokud je potřeba separovat z textové formy rok.
   V každém případě by mělo fungovat datumové vyhledávání, jinak se asi bez úpravy neobejdete. Pokud by s tím byly problémy, doporučuji načíst databázi do Calcu. Tam datum (pokud nemá standardní formát datumu) upravit a uložit zpět (přepsat původní). Následně dotaz vygenerovat v editoru, a zkopírovat jako zápis SQL. Nikdo nepozná, že jste si psaní SQL uživatelsky usnadnil.
   Musíte ale vědět, že SQL v Base není plnohodnotné podle nenovějších standardů, a tak si raději něco o tomto přečtěte v nápovědě.
   Pokud by jste se ucházel o "testera", tak bych tuto metodu nedoporučoval. i kdyby jste "ztížení podmínky" z datbází nedělal.

Editoval neutr (1. 6. 2013 05:35:17)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 1. 6. 2013 09:31:47

martinsvetovy
Člen
Registrace: 31. 5. 2013
Příspěvků: 7

Re: Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Zdravím,

děkuji mockrát za odpověď.

Uploadl jsem databází na nový server: http://leteckaposta.cz/550010728

Datum je zadané ve formátu data takto: 13.1.1950
Zkoušel jsem to zadat, jak píšete:
Vytvořím dotaz -> podle tabulky osoby -> zavřu, uložím a otevřu znovu -> kliknu na ikonku výchozí filtr -> zadám tam <= 1960 ..tak mi to automaticky vyhodí nějaké vymyšlené datum třeba #23.5.1905#

Zkoušel jsem to zadat, tak, že jsem zadal podmínku menší než >= 31.12.1970 a větší než <= 01.01.1960 ale nic to s tím neudělá. Když zadám tu samou podmínku už v průvodci vytvořením dotazu, tak se mi zobrazí chybová zpráva.

Jediné misto, kde funguje jsem si všiml, je když zadám podmínku tak, že dám pravým kliknutí na vytvořený dotaz -> upravit a zadám tam do ktitería toto: >= #1.1.1960#
Problém je, že tam není už další místo pro další kolonku, kam bych napsal:  <= #31.12.1970#


viz obrázky: http://imgur.com/a/57awV

Offline

#4 1. 6. 2013 09:38:14

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Datum je ve skutečnosti číslo a tuším 1 je 1.1.1900 (nebo i dříve - nejsem si jist). Každý den je číslo větší o jedničku. Z toho dovozuji, že nemáte správný formát datumů.


PS. Tak jsem se podíval a v novém souboru už jsou sice vidět databáze, ale chovají se u mne divně. Nemůžu spustit dotazy apod (mrknu se proč, možná chtějí registraci, ale není to teď pro mne moc důležité). Tak jsem otevřel databázi a vyzkoušel třídit podle datumů narození - a ty fungují skvěle.
   Hned mne napadlo, co máte asi za problém. Musíte do filtru zadat celé datumy: tedy od 1.1.1960 do 31.12.1970, nebo větší než 31.12.1959 a menší než 1.1.1971. Filtrování jen podle roku by fungovalo, když by jste měl samostatnou kolonku pro rok (bez dnů a měsíců).

Editoval neutr (1. 6. 2013 10:08:02)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 1. 6. 2013 09:42:43

martinsvetovy
Člen
Registrace: 31. 5. 2013
Příspěvků: 7

Re: Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Děkuji,to je zvláštní, tomu teď nějak ale nerozumím, jak to mám tedy zadat, aby to fungovalo správně?.)

Editoval martinsvetovy (1. 6. 2013 09:50:07)

Offline

#6 1. 6. 2013 11:21:22

martinsvetovy
Člen
Registrace: 31. 5. 2013
Příspěvků: 7

Re: Pomoc s vytvořením dotazu - VYŘEŠENO

Už je to v pohodě. Děkuji moc.

Offline

Zápatí