Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 15. 1. 2013 23:27:23

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Máme v Draw vytvořen dokument s cca 30 stránkami, mnoha vzorovými stránkami, a spoustou obrázků.
Bohužel se mi již po několikáté stalo, že se některé obrázky z dokumentu ztratily a místo nich se zobrazuje jen pole se symbolem obrázku jako kdyby se ztratil link při vložení externího odkazu na obrázek. Všechny obrázky jsou ovšem vkládány jako embeded a tedy by se němělo nic ztratit!
Je to velmi nepříjemné, protože je tak mnoho práce ztraceno a navíc be podrobného prohlédnutí všech stránek po každém uložení ani nelze zjistit kdy se co ztratilo. Úplně se tak ztrácí možnost použít tento program pro seriózní práci :-(
Nemám bohužel tušení, kdy se tak děja ani proč.
Máte někdo s tímto chováním podobné zkušenosti? Případně poradíte co s tím?
Používáme LO 3.6.2.2.
Soubor s problémy má cca 13 MB, 30 stránek a cca 100 obrázků.

Díky za radu.

Editoval imcon (28. 1. 2013 15:55:22)

Offline

#2 16. 1. 2013 15:16:47

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Ano, stávalo se mi to taky, ale je to více než dva roky. Bylo to v OpenOffice.org a jednalo se o faktury - ztrácelo se z nich logo a místo něho se objevil jen prázdný čtvereček (myslím, že s názvem "obrázek1...). Stávalo se to i v jiných dokumentech s obrázky. Bylo to přesně tak, jak popisujete. Na příčinu jsem nikdy nepřišla.
Pak jsem přešla na jiný operační systém (XUbuntu) a teď mám LibreOffice 3.6.2.2 (ID sestavení: da8c1e6) a obrázky se mi už neztrácejí.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#3 16. 1. 2013 15:38:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Možná by pomohlo ukládat obrázky do stejné složky jako to ostatní (tedy tak jak popisuje paní IrenaS). Jesně někdy to možné není, a je také nepříjemné ukládat jediný obrázek vždy znovu k jinému dokumentu a do specializovaného foldru. Ale možná by to fungovalo. Je právě dost možné, že se ztrácí obrázky s více adresami. Systém si možná nepamatuje všechny linky k obrázku a nechává jen určitý počet, nebo jen jeden. To by jste měl asi ověřit. Nejspíš to bude chyba systému.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 16. 1. 2013 16:30:22

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

neutr napsal(a)

Možná by pomohlo ukládat obrázky do stejné složky jako to ostatní ...

Děkuji za reakci ale jedná se o embedded obrázky tedy vložené obrázky a ne obrázky linkované odkazem. Nejsou tedy nikde externě uloženy ale jsou součástí dokumentu.

Offline

#5 24. 1. 2013 23:35:00

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Opět se nám ztratily z právě editovanáho dokumentu některé obrázky. Zcela nevím co s tím ani jak postupovat abych mohl chybu odchytit či chování lépe popsat. Zajímavé je, že se mi to stává pouze u jednoto typu obrázků a to stále dokola, to je zajímavé.
Nemáte někdo zkušenosti jak podobné chyby odchatávat?

Offline

#6 24. 1. 2013 23:39:44

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Nyní jsem zjistil, že se k tomu musí docházet v průběhu práce. Dokuemnt se ztracenými obrázky jsem neuložil, na disku udělal kopii tohoto (otevřeného) dokumentu na kterém pracuji a otevřel jsem kopii. Tam jsou obrázky bez poruchy.
Nemůže hrát roli nastavení vyrovnávacích pamětí LO/OO?

Offline

#7 25. 1. 2013 13:13:22

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

imcon napsal(a)

...
Nemůže hrát roli nastavení vyrovnávacích pamětí LO/OO?

Je to docela možné. Já mám v nabídce Nástroje | Možnosti | Paměť toto:
Počet kroků: 20
Pro LibreOffice použít: 128 (může být i méně)
Paměť na objekt: 18
Z paměti odstranit po: 00:05
Počet objektů: 20

Už hodně dlouho se mi nestalo, že by se mi obrázky ztrácely.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#8 28. 1. 2013 15:49:55

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

U mě příliš mnoho grafické paměti spíš zpomaluje. Používám 60 MB a počet kroků 40.
Mně se obrázky teda neztrácely myslím nikdy...


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 28. 1. 2013 15:52:29

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Díky za reakce,
zkuste k příspěvkům přidat přibližnou velikost souborů, cca počet stránek a obrázků ať to nějak můžeme porovnat.
Čím víc informací tím lépe můžeme problém chytat.

Offline

#10 30. 1. 2013 19:48:28

IrenaS
Administrator
Místo Orlová
Registrace: 7. 5. 2008
Příspěvků: 196

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Jeden obrázek má u mě max. 45 kB - ostatní jsou daleko menší, mám jich v dokumentu 10, stran je 22, celý dokument má velikost 263 kB.


Irena Šafářová
redakce portálu

Offline

#11 30. 1. 2013 20:31:30

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Paní Šafářová - jak jste zjistila velikost vloženého obrázku? Někdy by mě to zajímalo a nevím jak ji zjistit. Díky za tip.

Offline

#12 31. 1. 2013 05:03:25

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

premenujte príponu súboru na zip, rozbaľte a uvidíte vložené obrázky v plnej veľkosti.

Offline

#13 30. 10. 2013 10:16:18

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Dobrý den,
zdravím všechny, kteří se podíleli na diskuzi a vracím se opět k tomuto tématu.
Stále se nám problém se ztrácením obrázků z dokumentů Draw vyskytuje a je to velmi nepříjemné. Aktuálně jsem chybu opět zjistil při práci s LO verze 4.0.4.2. Zkusím ještě nainstalovat nejaktuálnější verzi LO. Bohužel jsem nepřišel na to, jak chybu opakovaně vyvolat, objevuje se mi náhodně (...).

Neměl jste někdo od poslední doby s tímto problémem nějaké zkušenosti?

Editoval imcon (30. 10. 2013 10:17:12)

Offline

#14 30. 10. 2013 10:57:11

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Pokud je to dáno jen u vkládaných obrázků, tak možná hraje úlohu výše zmiňovaná paměť a čas po který je to v paměti udržováno. Potom be se to projevilo při překročení času po který je soubor zřejmě na pozadí (možná i otevřený a aktivní po přepnutí na spořič ap.)
    Je nutné dávat "embending" obrázky? Odkaz by zabral méně a asi by se neztrácel (lze navolit ruční aktualizaci aby to nezdržovalo. Ale i když by se musel po otevření aktualizovat, tak je to lepší než aby se ztratil).
    Možná by to chtělo vyzkoušet "psát" jako odkazy a když by bylo vše hotové, odkazy zrušit všechny naráz - objekty (obrázky) zůstanou (a pak třeba exportovat do PDF..). Také jsem zjistil, že v některých případech blbnou objekty, když nemají správně nastaven "ovládací prvek" a "formulářové pole". "Možná" může dojít k chybě při vnitřním volání obrázku. Tohle se mi někdy stává u databáze s klíči (vazbami). Vytvořím, uložím, zavřu, otevřu - je to pryč. Popravdě někdy mi to hlásí, že to je chyba - a pak vazbu nejde udělat. Ale někdy se vazby vytvoří, ani necekne a stejně zmizí sad


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#15 30. 10. 2013 11:16:34

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Určitě odkaz místo embed může být "řešení", problém ovšem je pokud potřebujeme, aby se se souborem pracovalo z různých míst (různé stanice, některé se soubory pracují na LAN, některé lokálně a soubory jsou synchronizovány pomocí Cloud služeb) a tedy na různých stanicích má ten stejný soubor různou cestu. Toto by mohlo být bezproblémů pomocí relativních cest, ale v LO jsem toto nezkoušel.
Nastavení paměti jsme zvyšovali právě z důvodu ztrácení obrázků. Nepomohlo nebo pomohlo jen trochu (těžko říct).

Offline

#16 30. 10. 2013 11:24:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Ano, když bude obrázek ve stejném adresáří jako Draw (sešit), tak je celkem jedno odkud se volá. Možná je problém s tím, že vytváříte na local disku a postnete na cloud. Chtělo by to možná hned jako nový ukládat na cloud. Vždy jeden uživatel se na to může připojit a editovat. Pak bude vše na jednom místě - možná i s vkládáním bez chyb.
- Tedy Nový DRAW - hned uložit na cloud jako prázdný a pak se znovu raději přihlásit a editovat.
  Docela mne zajímá, jestli se na to přijde.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#17 30. 10. 2013 11:40:06

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Jedná se o pár větších dokumentů (desítky MB), které máme uloženy v synchronizovaných složkách (synchronizace pomocí Cloudu).
Soubory nikam neposíláme ani je nepřesouváme. Od svého vzniku sedí na stejném místě.

Editoval imcon (30. 10. 2013 11:40:52)

Offline

#18 30. 10. 2013 14:43:23

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Pak ale zase nevidím žádný důvod vkládat "embending". Pokud budou obrázky uloženy ve stejném adresáři jako sešit Draw tak by žádný problém vzniknout neměl.


   Naopak je možné, že se to stává při synchronizaci. Editovat může vždy jen jediný uživatel - ten který se první přihlásí. Pokud je někdo přihlášený jako uživatel, ostatní mohou jen otevřít kopii pro čtení. V tomto módu lze sice přepnout a uložit, ale standardně jen na místní disk, nikoliv na cloud. Pokud se to uloží i na cloud, tak to neznamená, že se automaticky změny načtou do původního dokumentu. Typicky WebDav (Web-based Distributed Authoring and Versioning) - nebo možná jiná součást cloudu nabízí update takových souborů, které byly otevřeny jako kopie. Tohle umí i s dokumenty různého druhu. Jenže funkce Draw to může ovlivnit - zakázat jako automatickou činnost - nastavení OOo, ale například i chování na internetu - soubor vlastnosti. Dále je možné, že je zpanuto vlastní verzování dokumentu. Zejména pokud někdo skutečně otevře vlastní dokument a ne kopii. WebDav by měl nabízet jen kopii a z té pak aktualizovat, ale opravdu asi vznikne problém pokud to někdo otevře přímo. Přes otevřený Draw to asi nejde aktualizovat WebDavem.
   Nevím jak to je u Vás nastaveno, ale je možné, že například při nečinnosti editora je tento odpojen. Aby se uložili změny. S velkou pravděpodobností to nebude přímo dáno chybou AOO, nebo LO, ale nastavením na jednotlivých strojích a na cloudu.
   V tomto okamžiku asi nezbývá, než zjišťovat a testovat co se stane "když". WebDav je krmen přes http(s) protokol. Tam asi nikdo cloud neobejde, ale raději otestujte, jestli se přes něj dá přestavět nějaká vlastnost dokumentů (nejen Draw). Jestli má někdo přímý přístup na adresář serveru - bez protokolu, tak ho rovnou seřežte jako koně - kázání až pak.
   Jestli lze přes WebDav upravit nějaká vlastnost dokumentů, tak to musíte zakázat předvolbou. Vliv může mít plno věcí. Například dialogy OOo, ale je toho poměrně dost. Ani bych si asi nevzpomenul na všechno. Nejvíc by pomohl správce sítě (předpokládám uzavřený intranet) pokud Vám to nedělá nějaký servis.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#19 30. 10. 2013 14:48:39

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Díky za zajímavý rozbor, s Cloudem pracujeme již mnoho let, technologii známe a víme, že toto není důvod porušování souboru.
Navíc se souborem kde se problémy nejvíc vyskytují v tomto okamžiku pracuje vždy jen jeden člověk (já). Nikdo jiný nemůže.
Stále toto vidím spíše jako chybu LO. Bohužel.
Nainstaloval jsem nejnovější verzi a budeme pátrat.

Offline

#20 30. 10. 2013 17:47:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Napadlo mne ještě něco. Co když by jste odzkoušeli místo sešitu Draw, normální sešit Writer, nebo hlavní dokument. Obrázky vkládat jen jako OLE. Jestli s tím nikdo nepracuje jako s grafikou, jen se to zobrazuje, pak je to asi jedno. Dokonce bych řekl, že na začátek můžete dát vygenerovaný seznam obrázků a z něj pomocí CTRL+klik najet přímo na obrázek. Objekty se chovají jako lepší DDE, a je možné je také následně rozpojit jako odkaz. "Rám se dá nastavit aby nerušil". Případné vkládání textů mezi obrázky je pak snadnější. Pokud je to jako odkaz, je možné obrázky normálně v Draw editovat a vlastní dokument není tak "těžký".
   Vlastní vkládání (nejen ve Writer, ale i v Draw) je pomocí několika možností. Ve Writer je to "sekce", "soubor", "OLE", DDE a speciálně "obrázek". V Draw není jen "sekce". Je tedy také možné, že "zlobí" jen některý druh vkládání. Obrázky je možné vkládat jak ze souboru, tak ze scaneru.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#21 8. 7. 2014 18:06:37

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Pomoc! Chyba způsobující ztrácení obrázků z dokumentu Draw

Opět zde oživím diskuzi na téma ztráta obrázků z Draw. Právě jsem přišel o hodinu práce :-( Co jsem dělal:
Upravuji dokument v Draw (asi 13 stránek 12 vrstev, cca 12 MB), na jednu stránku pomocí schránky Windows Ctrl-C, Ctrl-V jsem kopíroval z grafického editoru obrázky. Následně jsem přešel na další stránku dokumentu a opět formátoval text a vkládal další obrázky.
Potom jsem tyto dvě stránky dokumentu vytisknul a divím se, proč na první vytištěné straně nejsou vkládané obrázky? Přejdu na předchozí stranu a - místo před chvílí vložených obrázků tam jsou jen prázdné RÁMCE s ikonou obrázku. Pokud se podívám do rozzipovaného souboru do adresáře s obrázky (po uložení), vložené obrázky tam opravdu nejsou, naopak jsou v něm jiné starší ale již z dokumentu smazané obrázky...
Uvedenou situaci nejsem schopen opakovat, nevím co ji způsobuje, mě to způsobuje vztek.
Nevyskytla se u někoho z vás od minulého roku nějaká zkušenost s tímto problémem?
WinXP, nejnovější LO 4.2.5.2

Editoval imcon (8. 7. 2014 18:07:47)

Offline

Zápatí