Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 1. 1. 2013 14:58:35

otoman
Člen
Registrace: 1. 7. 2011
Příspěvků: 5

Vyhlazení čáry - VYŘEŠENO

Zdravím, mám graf, ve kterém mám několik datových řad a potřeboval bych jednu datovou řadu vyhladit a ostatní nechat jak jsou. Je to možné? Poraďte prosím. Díky smile

Editoval otoman (2. 1. 2013 09:05:58)

Offline

#2 1. 1. 2013 20:10:53

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhlazení čáry - VYŘEŠENO

Asi tomu moc nerozumím. Máte-li více datových řad, tak si opravte tu, kterou chcete "vyhladit" pomocí vstupních dat a znovu načtěte do nového grafu.
   Jestli se jedná o uspořádání v grafu (grafické úpravy grafů), tak na ten graf 2x klikněte, objeví se šedivý rámeček (editační) - ne ten se zelenými úchopovými body. Jakmile jste v editaci můžete cokoliv - například přemísťovat obrázek s grafem, zvětšovat a zmenšovat ho. Můžete vkládat i jiné objekty, které normálně v grafech nejsou a je možné i zasahovat do textů. Ale z Vašeho popisu nechápu co potřebujete.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 1. 1. 2013 22:34:10

otoman
Člen
Registrace: 1. 7. 2011
Příspěvků: 5

Re: Vyhlazení čáry - VYŘEŠENO

Ok zkusím to dovysvětlit. Mám x datových řad (x čar) a potřebuji jednu z těch x čar vyhladit. Při vytváření grafu jsem našel pouze možnost vyhladit všechny čáry v grafu (checkbox v prním kroku průvodce) - hledal jsem i ve vývojové verzi LO. Existuje nějaký jednoduchý způsob jak tohoto dosáhnout (jako například v M$ Officech)?

Offline

#4 2. 1. 2013 05:18:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhlazení čáry - VYŘEŠENO

Tohle asi nepůjde jednoduše na 1 kliknutí. To "vyhlazování" podle překladu v dialogu není vyhlazováním, ale převodem na Baziérovu křivku. Takovou možnost u mne v AOO nabízí jen graf typu "čára nebo XY".
   Nicméně když graf nabízí možnost vytvořit křivku, můžete svého cíle dosáhnout takto:
1. Vytvořit vedle sebe dva identické grafy s tím, že jeden je vytvořen jako "nevyhlazený" - tedy jen přímky a druhý jako "vyhlazený" - tedy křivky.
2. Editovat grafy tak, že v jednom necháte například jen nevyhlazené čáry a zbytek smažete.
3. Druhý graf vymažete opačně. Tady delete jen křivky, které obsahuje 1. graf. Zde také smažete vše ostatní. Tedy jak rám, tak jednotlivé čáry a popisy. Zůstanou jen křivky.
4. Zkopírujete druhý obrázek grafu do toho prvního. Při tom je většinou potřeba roztáhnout druhý graf do velikosti prvního. Grafy by se měly překrývat na úchopových bodech.
  Pak jsou otázkou popisy, ale ty můžete vložit jako externí textové pole. Takže jde to, ale musíte si s tím "pohrát".
  Druhou možností je místo mazání (body 1. až 4.) zvolit jen "průhledné" čáry a bez bodů. Pak by se měly překrývat grafy přesně a vidět by byly jen "neprůhledné čáry a popisy" ve správném pořadí.


PS: Vyhlazováním čáry bychom rozuměli zvětšením "rastru" obrázku. Když je rastr malý (tedy je málo bodů a ty jsou velké) tak čáry nejsou "plynulé" ale jakoby odskočené. Takový postup (zvětšení rastru) pomůže jen někdy. Pokud je rozdíl začátku a konce čáry (souřadnice X) velký, a rozdíl souřadnice "Y" minimální, tak se to nepovede. Jde o to, že když jsou užity rastrové obrázky tak tuhle chybu nelze zcela eliminovat. Vektorové obrázky by tuto vlastnost mít neměly, jenže obrazovka je rastr, takže někdy se to projeví stejně i u vektorů.

Editoval neutr (2. 1. 2013 05:52:26)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 2. 1. 2013 09:05:23

otoman
Člen
Registrace: 1. 7. 2011
Příspěvků: 5

Re: Vyhlazení čáry - VYŘEŠENO

Super. Díky smile

Offline

Zápatí