Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 20. 11. 2012 22:59:33

vbranda
Člen
Registrace: 20. 11. 2012
Příspěvků: 11

Otevření tabulky Lotus 123 (přípona wk4)

Dobrý den, poraďte prosím jak má otevřít tabulku vytvořenou pomocí Lotus 123,
která má příponu wk4. Děkuji.

Offline

#2 21. 11. 2012 07:05:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Otevření tabulky Lotus 123 (přípona wk4)

Návodů jak to udělat je poměrně dost. Pod heslem "import Lotus 123 in to openoffice" je nalezeno asi 20.000 odkazů. Většina odkazuje na převod do XLS - ale zřejmě jen nepřímo přes Excel. Problematika je v importním filtru, ale jsou uváděny postupy také přímo pro Oracle OpenOffice - tedy možná to půjde stejně pro Apache, nebo LO. Otevřít a v dialogu vybrat jen "sešit" spolu s výběrem souboru Wk3. Takže možná to půjde i pro wk4. Jiné návody uvádí převod přes Lotus Symphony ap.
Já osobně mám originální instalaci Lotusu a bez větších problémů jsem ji spouštěl i na XP - přestože je to originálně 16-ti bitová aplikace. Takže asi nejlepší by byl přímo převod načtením tabulky do paměti a vložit do OOo (LO), nebo uložením wk4 jako .csv - pokud tedy máte takovou možnost. U některých převodů uvádějí autoři "nekorektnost" - tedy převod s problémy. Lze očekávat problémy se vzorci, makry a formáty. Pokud tedy budete mít problémy, doporučil bych sehnat instalaci Lotusu (už je zadarmo) a přenášet data schránkou.
Ještě je tady možnost pomocí Gnumeric - umí otevřít všechny typy tabulkáčů všetně Lotusu - a umí i uložit jako formát pro OOo. Je také v češtině takže to bych zkoušel jako první.

Editoval neutr (21. 11. 2012 07:23:20)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 17. 12. 2012 21:57:00

vbranda
Člen
Registrace: 20. 11. 2012
Příspěvků: 11

Re: Otevření tabulky Lotus 123 (přípona wk4)

Děkuji. Začal jsem kopírovat přes paměť, ale nejsou zachovány vzorce a formát tabulky.

Editoval vbranda (17. 12. 2012 22:57:08)

Offline

#4 18. 12. 2012 06:23:06

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Otevření tabulky Lotus 123 (přípona wk4)

Ručně kopírovat je až ta poslední možnost. Já sice mám instalaci Lotusu na CD, ale nemám ji nainstalovanou. Podle mne by to měl umět Gnumeric. Ono se tam ale musí doinstalovat rozšíření pro Lotus. Normálně vyberte kartu rozšíření s názvem "zásuvné moduly" tuším že z "nástrojů" a tam by to mělo být vidět. Pak už stačí jen zaškrtnout checkbox a nainstalovat. Nevím jestli musíte být připojen k netu. Ty filtry se asi musí stáhnout, ale jde to rychle a instalace bývá bez problémů.
   Pak už by jste měl umět otevřít wk4 z adresáře. Zkoušel jste to také pomocí AOO a LO?

   Protože máte přístupné soubory v Lotusu (máte ho nainstalovaný), tak bych doporučil skusit Buď v Lotusu, nebo v Calcu přepsat vzorce. Jde o to, že Vzorce Lotusu začínají na "@". Stačí otevřít Úpravy - Najít a nahradit. Za "najít" dosadíte "@" (píše se to Alt+64, nebo i jinak) a za "nahradit" dosadíte "=". (Tedy tvary mezi uvozovkami - ale bez uvozovek).
   Jiný rozdíl ve vzorcích není, a pokud ano, tak malý. Půjde o názvy funkcí, ale většinou co si takhle pamatuji tak ty běžné se neliší. Pokud vám v Calcu i tak vyskočí chyba, bude to vlivem syntaxe (záměna čárek za středníky, nebo opačně).
   Horší je to s formáty - ale pokud tam nemáte zrovna šablony pro tisk složenek nebo podobné formuláře, tak se nic neděje. Přizpůsobení bývá nutné například při konverzích dokumentů mezi Wordem a Wordem, nebo Calcem. Jde také o nastavení tiskáren. Takže to bych zase bral jako samozřejmost. Formát rozhodí čáry a možná i barvy, nebo fonty písma. To by mělo jít opravit snadno.
   Je - li těch oprav hodně, udělal bych si styl a formát. Pak by to šlo přeměnit jediným kliknutím na změnu stylu a formátu.

Editoval neutr (18. 12. 2012 06:36:01)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí